- Rytis Laurinavičius / lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kad vaikai privengia atsakomybių – kalba ne tik tėvai, bet ir mokytojai. Naujausia visuomenės apklausa parodė – penktadalio gyventojų nuomone, vaikai žino tik savo teises, o pareigas pamiršta.
Dėl šios apklausos rezultatų, Vaiko teisės inicijavo socialinę kampaniją, kuria bus siekiama priminti, kokias teises ir atsakomybes turi vaikai.
Vijolė augina ketverių Oskarą. Pasak moters, apie atsakomybę su vaikais reikia kalbėti nuo mažų dienų.
„Jeigu tai yra žaidimų kambarys, sako, kad galime nesusitvarkyti. Aš einu tvarkyti. Aš sakau, Oskarai, mes namuose taip nedarome, nes jeigu visur taip darysi, tas vaikas automatiškai supras. Sudėtinga, bet reikia susikaupti ir tą daryti“, – pasakojo Vijolė.
Kita sutikta mama taip pat antrino.
„Vaikai yra atsipalaidavę. Manau, kad tas griežtumas turi būti, nes visi kalba, jog tėvai turi kažkokias teises, bet manau, kad vaikai lygiai taip pat. Kad vaikui negalima nieko pasakyti, manau, yra blogai“, – šnekėjo pašnekovė.
Galbūt mes keliame per aukštus lūkesčius.
Pirmos rimtesnės atsakomybės vaikui atsiranda pradėjus lankyti mokyklą. Štai „Vyčio“ gimnazijos mokiniai technologijų pamokoje ruošėsi mokyklos vardo iškilmėms – iš molio lipdė paveikslėlius, kuriuos sujungs į bendrą „Vyčio“ vaizdą.
Ši gimnazija, kaip ir daugelis kitų mokyklų, mokinio pareigas ir teises nusistato mokymosi sutartyje. Mokyklos direktorė sakė, kad su bendruomene nuolat kalbamasi ir primenama, kokios yra vaikų pareigos.
„Pareiga – atlikti mokytojo visas skirtas užduotis, punktualiai lankyti mokyklą, nevėluoti. Tai atrodytų kasdienybė, bet kartais susiduriame su tuo, kad ši pareiga užmirštama“, – kalbėjo „Vyčio“ gimnazijos direktorė Jolita Marcinkevičienė.
Pasak „Vaikų linijos“ psichologės, to priežastis gali būti ne viena.
„Galbūt mes keliame per aukštus lūkesčius, galbūt vaikas susiduria su emociniais sunkumais, ir dėl to galbūt jis neatlieka namų darbų, nenueina į mokyklą arba išeina iš mokyklos keletui pamokų ir panašiai“, – nurodė „Vaikų linijos“ psichologė Jurgita Smiltė Jasulionė.
„Mokymosi sutartyje yra numatyta, kad jeigu mokinys nesilaiko pareigų, yra sankcijos numatomos“, – teigė J. Marcinkevičienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Vis dėlto, vaikų psichologė teigė, kad bausmės gali ir neveikti.
„Tam, kad kažkokios pasekmės vaikui tiktų arba keistų jo elgesį, yra labai svarbu suprasti jo elgesį ir jo kilmę, būtinai turėti susitarimus. Vaikas turi žinoti, kad neįvykdžius kažkokių dalykų, laukia kažkokia pasekmė“, – pabrėžė „Vaikų linijos“ psichologė.
Visuomenės apklausa parodė, kad penktadalis gyventojų mano, jog vaikai žino tik savo teises, o pareigas užmiršta.
Šie rezultatai paskatino vaikų gynėjus imtis socialinės kampanijos.
„Mes žinome savo atsakomybes, laiku paruošti pamokas ir susitvarkyti kambarį. Laikytis susitarimų ir padėti artimiesiems buityje“, – skelbiama reklamoje.
„Pagrindinis tikslas yra kviesti į dialogą tėvus, vaikus, mokytojus, mokinius. Kalbėti, kokias teises ir atsakomybes turi suaugusieji, kokias vaikai“, – aiškino Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
„Už vaikų ugdymą ir auklėjimą atsakomybę visada neša tėvai. Valstybė ar institucijos, įskaitant vaiko teisių gynėjus, gali tik padėti tėvams“, – tikino socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
Vienas iš pagalbos būdų – Vaiko teisių linija, į kurią paskambinus galima pasikonsultuoti įvairiais vaikų teisių klausimais. Pernai į šią liniją kreipėsi virš 18 tūkst. žmonių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Gintaras Grušas: viltis padės išgyventi bet kokias negandas
Šalies tikinčiuosius ir ne tik juos su svarbiausia metų švente sveikina arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. Jis linki nepamiršti vilties, kuri padės išgyventi bet kokias negandas. ...
-
Baltos Kūčios aplankė dalį Lietuvos: šie regionai gali džiaugtis labiausiai2
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad Kūčių rytą rytiniuose šalies pakraščiuose buvo susidariusi sniego danga. ...
-
Kęstutis Kėvalas: visi esame sesės ir broliai12
Kiekvienais metais Caritas valgykla pakviečia sunkiai gyvenančius kauniečius Kūčių pusryčiams. ...
-
Kauno meras atlygino beveik 16 tūkst. eurų žalą už sunaikintas Kačiūniškės dvaro vertybes16
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis atlygino 15 tūkst. 886 eurų žalą, kurią jam priteisė teismas Kačiūniškės dvaro byloje. ...
-
Tikisi, kad per šventes pasienyje bus ramu: pareigūnai pasiruošę bet kokiam scenarijui
Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas teigia, kad švenčių dienomis sieną norinčių kirsti migrantų srautai neturėtų išaugti. Visgi, pasak jo, pareigūnai ir toliau dirba sustiprintu režimu ir yra pasirengę ...
-
Per pusantrų metų pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų8
Vykdant Desovietizacijos įstatymą, Lietuvoje jau pakeista daugiau kaip pusšimtis sovietinių gatvių pavadinimų. ...
-
Gruodžio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 24-oji, antradienis, 52 savaitė. ...
-
Ministerija didina finansavimą Lietuvos šaulių sąjungai7
Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) pirmadienį pasirašė biudžeto lėšų naudojimo sutartį, kuri numato beveik 7 mln. eurų didesnį finansavimą – 20,7 mln. eurų. ...
-
Eglutės žaisliukai – gyvenimo atspindys: kokias istorijas jie pasakoja?
Žiemos sode pastatyta Kalėdų eglutė antrus metus gaivina primirštą, bet prieš šimtmetį gyvavusią tradiciją. Mat grafai Tiškevičiai savo Kretingos rezidencijos Kalėdų eglę visuomet puošdavo Žiemos sode. Po ja dova...
-
Radviliškietis aštuonerius metus neapsiperka parduotuvėse7
Dabar daugelis žmonių tarsi išprotėję bėga į prekybos centrus, ruošiasi Kalėdoms, sudarinėja didelius pirkinių sąrašus – ką padės ant Kalėdų stalo, kokius patiekalus gamins. O radviliškietis Sandrius Ungurys prop...