- Gedas Salyga/lnk.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pasienyje su Kaliningradu ir Baltarusija bus įrengti įtvirtinimai – Lietuvos gynybos linija.
Jau nuo rusų invazijos į Ukrainą pradžios konservatorius Laurynas Kasčiūnas ragino pasienyje su Rusija ir Baltarusija statyti įtvirtinimus. Tačiau kariuomenė nepritarė, esą įtvirtinimai yra atgyvena, trukdytų ir NATO įgyvendinti gynybos planus.
„Mes negalime būti kažkokie įsikasę į žemę“, – teigė Valdemaras Rupšys.
L. Kasčiūnui tapus krašto apsaugos ministru ir pasikeitus kariuomenės vadui, fortifikacijos jau vertinamos priešingai – kaip būtinos. Kariuomenė pritaria, sako, kad derinta su NATO planais.
„Ir kariuomenė atliko analizę, yra vietų, kurias reikės nuolat fortifikuoti“, – aiškino krašto apsaugos ministras.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Vyriausybėje pristatytas planas – Lietuvos gynybos linija. Pasienyje su Kaliningradu ir Baltarusija bus ruošiamos barikados, per 10 metų planuojama išleisti daugiau nei pusę milijardo eurų.
„Per dešimtmetį planuojama 600 milijonų eurų. Aišku, didžioji dalis yra minavimo pajėgumui“, – nurodė L. Kasčiūnas.
Bus kuriama beveik 30 parkų, kuriuose bus kaupiami betono blokai, metalo kliūtys priešui stabdyti. Teigiama, kad juos gamins Lietuvos įmonės.
Per dešimtmetį planuojama 600 milijonų eurų.
„Dauguma tų dalykų bus prie pasienio. Kai žvalgyba uždega indikatorių, būtų galima greitai prie tų arterijų visa tai perkelti“, – sakė krašto apsaugos ministras.
Vienas toks parkas pristatytas dar pernai. Nuo šių metų sausio, skirta ir 18 milijonų eurų, kaip naudojami pinigai gynybai, sunku nuspręsti.
Buvęs ministras Arvydas Anušauskas metų pradžioje sakė, kad fortifikacijų perkama daug.
„Šiais metais, neįvardinsiu tų priemonių, įsigyjame didelius kiekius“, – anksčiau šnekėjo A. Anušauskas.
L. Kasčiūnas tikina, kad nerado nė vieno A. Anušausko pirkimo fortifikacijų parkams.
„Visa tai buvo galima padaryti greičiau, kontraktų nebuvo“, – pabrėžė L. Kasčiūnas.
Taip pat bus ruošiamasi greitai sunaikinti svarbius pasienio tiltus ir kelius, kad rusai greit nepersikeltų. Bus įrengiamos ertmės sprogmenims.
„Matyt, negalima identifikuoti ir pasakyti konkrečių vietų. Noriu pažymėti, kad mūsų pasieniečiai kartu su kariuomenės inžinieriais bendradarbiauja“, – kalbėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Daugybę tiltų ar žiedų Lietuvoje reikia stiprinti – jie per maži arba per silpni NATO technikai.
Rusų karinės logistikos ašis – geležinkeliai, apie bėgių fortifikavimą nekalbama.
„Geras klausimas. Tai, be abejo, irgi yra viso gynybos plano dalis. Yra konsultuojamasi su kariuomene ir Krašto apsaugos ministerija“, – nurodė susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė.
Upėse ir upeliuose bus įrengiamos brastos. Pasienyje planuojama gilinti melioracijos griovius, kad jie taptų prieštankiniais. Kariniais tikslais pasienyje bus sodinami nauji miškai arba medžių alėjos palei kelius, o esančių miškų nebekirs.
„Pasienyje, 20 kilometrų ruože, neliesti miškų, uždrausti plynus kirtimus“, – sakė krašto apsaugos ministras.
Taip pat bus perkama minų – sausumos, jūrinių. Būtent minoms ketinama išleisti daugiausiai pinigų – apie 400 iš 600 milijonų eurų.
Turbūt pirmą kartą viešai pasakoma nemaloni, bet uždaruose posėdžiuose seniai įvardijama realybė: kariuomenėje – didžiulis amunicijos trūkumas.
Tų pačių minų, ne tik jų, trūksta net pirmiems mūšiams, nekalbant apie strategines atsargas karui.
„Minavimas iki šiol nebuvo stiprioji pusė atsargų prasme, su kuo eina į mūšį ir gali naudoti ir sukaupti reikiamus rezervus, strateginius, operacinius, neliečiamus“, – aiškino kariuomenės Gynybos štabo valdybos viršininkas Darius Meilūnas.
Kai gynyboje dabar daug prioritetų, kariuomenė sako, kad iki šiol trūko politinio dėmesio sparčiau kaupti atsargas.
„Iš to, ką gali kariuomenė padaryti, ji nebuvo įgali be papildomų resursų, finansavimo, tarpinstitucinio kalbėjimosi, vyriausybinio lygmens lyderystės“, – kalbėjo D. Meilūnas.
Stiprinti pasienį planuoja ir latviai, estai, lenkai. Anot krašto apsaugos ministro, visos šalys atskirai sprendžia dėl priemonių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prezidento patarėjas auditą krašto apsaugos sistemoje vadina reikalingu ir pateisinamu
Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Frederikas Jansonas auditą krašto apsaugos sistemoje vadina reikalingu ir pateisinamu, jį turėtų atlikti kompetentingos institucijos. ...
-
NSGK nariai kritiški Biručio idėjoms dėl krašto apsaugos lėšų panaudojimo: skamba labai keistai
Kultūros ministrui Šarūnui Biručiui prakalbus, jog dalis didinamo gynybos finansavimo galėtų būti skiriama ugdyti piliečių atsparumą dezinformacijai, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai tokias idėjas sutinka kriti&scar...
-
Pažeidus dar vieną kabelį Baltijos jūroje, ministrė akcentuoja papildomų priemonių poreikį
Baltijos jūroje sekmadienį pažeidus dar vieną kabelį, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė sako įžvelgianti papildomų priemonių poreikį siekiant užtikrinti didesnį saugumą ir efektyvesnį bendradarbiavimą tarp regiono &scaro...
-
Dėmesio, kauniečiai: pasitikrinkite adresą
Kaune gyvena apie 16 tūkst. gyventojų, kurių deklaruotos gyvenamosios vietos adresas nėra tikslus. ...
-
Netikėti tyrimo rezultatai: penktadalis lietuvių turi polinkį į modernią priklausomybę
Netikėti tyrimo rezultatai – daugiau nei penktadaliui lietuvių būdingas perteklinis socialinių tinklų naudojimas, o tai specialistai sieja ir su emociniu atsparumu. Anot tyrėjų, Lietuvoje nerimo sutrikimų ir depresijos riziką patiriančių suaug...
-
Prikaupėte saldumynų – pasisaugokite vieno dalyko: dabar itin palankus metas
Jeigu per šventes gavote dovanų saldumynų ir juos pasidėjote į spintelę, prieš valgydami, atidžiai apžiūrėkite. Specialistai perspėja, dabar itin palankus metas maistinėms kandžių lervoms veistis. ...
-
Svarbiausi klausimai ir atsakymai apie viešojo transporto bilietų kainas sostinėje
Trečiadienį Vilniaus miesto savivaldybės tarybai bus teikiamas siūlymas keisti miesto viešojo transporto bilietų kainas, kurios nesikeitė nuo 2013 m. Jei taryba pritars klausimo pateikimui, tolimesni kainodaros svarstymai vyks komitetuose ir kitam...
-
Teismas atmetė Valstybinės kalbos inspekcijos skundą dėl lenkiškų lentelių Vilniaus rajone
Regionų administracinis teismas atmetė Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) skundą dėl viešųjų užrašų lenkų kalba Vilniaus rajone. ...
-
Benkunskas: sprendimai dėl Vilniaus sporto rūmų yra finalinėse stadijose
Sostinės meras Valdas Benkunskas sako, kad sprendimo dėl memorialo žydams įkūrimo Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose galima tikėtis artimiausiu metu. ...
-
Urnoms nebeliko vietos: skatina mirusiųjų pelenus pasilikti namuose
Panevėžio kolumbariumuose nebeliko urnoms nė vienos vietos. Todėl savivaldybė skuba ieškoti pinigų naujam, nors šių metų biudžetas to nenumatė. Teigiama, kad nišos ištirpo ir dėl to, kad emigrantai vis dažniau išk...