- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vėžio prevencinėse programose vis dar dalyvauja per mažai lietuvių – tik apie trečdalis, o išgyvenamumo rodikliai Europos kontekste Lietuvai nėra palankūs. Nacionalinis vėžio institutas (NVI) sako, jog planuojamos naujos ir modernios gyventojų kvietimo formos į programas. Apie tai pasakojama LNK reportaže.
Gegužę ir birželį didžiuosiuose miestuose lankysis specialus autobusas – konsultacijų kabinetas. Žmones nemokamai konsultuos gydytojai ir mokslininkai. Tas pats autobusas po Lietuvos iškeliaus į Lenkiją ir Rumuniją.
Pirmasis toks konsultacijų kabinetas duris buvo trumpam atidaręs sostinės Vinco Kudirkos aikštėje. Konsultacijos tema – vėžys.
„Skaičiai nėra džiuginantys. Kasmet nustatoma 18 tūkst. naujų vėžio atvejų. Sergamumo dažniu nelabai išsiskiriame iš Europos, bet susirgus vėžiu išgyvenamumo skaičiai nėra palankūs“, – sakė NVI direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai Sonata Jarmalaitė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Visuomenė per mažai žino ir nesitikrina, o kabinetas lyg tyčia atkreipia dėmesį, kad kai kurie apie ligą mieliau juokauja.
„Skaičiai rodo, kad tik trečdalis pasitikrinti galinčių ateina ir tai per mažai. Siekiamybė 80 proc. galinčių pasitikrinti“, – tvirtino S. Jarmalaitė.
Atėjusieji gali pasikonsultuoti su gydytojais ir mokslininkais. Pokalbiai anonimiški, neformalūs ir nemokami. Krūties vėžio prevencinėje programoje dalyvauti galima nuo 50 metų. Kas dvejus metus atliekama mamograma, o jau netrukus medikai pakvies tikrintis ir jaunesnes moteris.
„Nuo 2025 metų krūties vėžio prevencinė programa išplečia savo amžiaus ribas ir bus nuo 45 iki 74 metų amžiaus“, – aiškino NVI krūtų onkochirurgė Algė Leveckytė.
Norint išvengti krūties vėžio specialistai pataria pamiršti mitą apie neva saugias alkoholio dozes.
„Tai yra svarbus krūties vėžio veiksnys, raginčiau laikytis abstinencijos“, – tvirtino A. Leveckytė.
Skaičiai nėra džiuginantys.
Negimdžiusioms ir nemaitinusioms krūtimi pasirodo taip pat yra daugiau rizikų.
„Ankstyvas gimdymas apsaugo nuo krūties vėžio dėl įvairių hormoninių pokyčių ir maitinimo krūtimi“, – nurodė NVI vyresnioji mokslo darbuotoja Rūta Everatt.
„Prostatos vėžys yra onkologinė vyrų liga numeris vienas. Tie, pas ką iš giminaičių yra sirgę prostatos vėžiu, tėvai, seneliai ar dėdės, yra kviečiami tikrintis nuo 45 metų“, – teigė NVI Gydytojas urologas Arūnas Kulboka.
Kai kurie atėję pirmą kartą sužino ir apie nemokamą specialių nuolaidų kortelę POLA, kurią gali gauti išgirdę onkologinės ligos diagnozę ir tie, kurie jau pasveiko.
„Žmonės lankosi poliklinikose, pas šeimos daktarus ateina. Galbūt šios vietos galėtų pagelbėti vyresniems žmonėms su informacija“, – svarstė POLA savanorė Rimutė Keršanskienė.
Kol kas šalyje veikia keturios prevencinės programos, turėtų atsirasti ir dar viena plaučių vėžio prevencinė programa.
„Tikėtina, kad gyventojus pasieks naujos kvietimo formos, jas stengsimės padaryti kuo modernesnes“, – kalbėjo S. Jarmalaitė.
Anot ekspertų, net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti gyvenant sveikiau, o nustačius ankstyvą stadiją vėžys dažniausiai išgydomas.
„Dabar kai kurie mokslininkai konstatuoja, kad netolimoje ateityje kas antras žmogus gali susidurti su vėžiu“, – sakė POLA savanorė Danguolė Juknevičienė.
Konsultacijų kabinetas gegužės, birželio mėnesiais keliaus po visą Lietuvą. Vienai ar kelioms dienoms atvyks į Klaipėdą, Kauną, Šiaulius ir Alytų. Po to iškeliaus į Lenkiją ir Rumuniją.
Klaipėdoje – gegužės 19 d.
Kaune – gegužės 23–25 d.
Šiauliuose – gegužės 30 d.
Alytuje – birželio 14–16 d.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Proveržis: šią grėsmingą ligą gydys žymiai paprasčiau
Širdies nepakankamumas – dažna ir grėsminga diagnozė, tačiau medikai turi gerų žinių – pasiektas gydymo proveržis. Santaros klinikos pradėjo taikyti naują procedūrą, implantuodami specialius spaustukus per kateterį, be jokio pj...
-
Sportas – be streso ir savęs alinimo
Tyrimai rodo, kad sportuodami kai kurie žmonės patiria nepatogumą, gėdą dėl savo kūno, nuolat tikrina savo atvaizdą veidrodžiuose ar kitaip kontroliuoja savo išvaizdą. Taip dažniau elgiasi žmonės, jaučiantys kūno svorio stigmą, nepasitik...
-
Po vėžio operacijos – nežinia: Simona Milinytė prabilo apie miglotą ateitį
Dainininkė ir aktorė Simona Milinytė išgyvena sunkias akimirkas. Po Los Andžele atliktos sudėtingos žarnyno vėžio operacijos gijimas – ypač sunkus, o ramybės neduoda ir drastiški mitybos pokyčiai. Pokalbyje su LNK.lt Simona papas...
-
Ilgalaikis stresas keičia žmogaus kūną ir mintis: kaip su tuo kovoti?
Net jei žmogus atrodo emociškai stiprus, saulės trūkumas, rūpesčiai darbe ar asmeniniame gyvenime, sezoninės ligos gali kelti nemažai streso. Ilgainiui tai ne tik iššaukia neigiamas emocijas, tačiau gali išprovokuoti panikos...
-
Lietuvą masiškai apniko klastingi kraujasiurbiai: iki pandemijos – vienas žingsnis?
Lietuvą masiškai apniko blakės. Taip nutiko dėl to, kad lietuviai ėmė vis daugiau keliauti, o neapsižiūrėję šių greit plintančių kraujasiurbių parsiveža namo. Kasmet blakių skaičiai šokteli daugiau nei 20 proc. Specialistai...
-
Mokslininkai ragina keisti požiūrį į nutukimą: remtis reikia ne vien KMI rodikliu1
Mokslininkai siūlo pradėti kitaip žiūrėti į nutukimą ir jo nebediagnozuoti remiantis vien kūno masės indeksu (KMI). Žurnale „The Lancet“ teigiama, kad nustatant bendrą paciento sveikatos būklę daug naudingesnis yra kitas rodiklis &ndas...
-
Pernai paaukota daugiausia kraujo Lietuvos donorystės istorijoje1
Praėjusiais metais neatlygintinai paaukota daugiausia kraujo šalies donorystės istorijoje, antradienį pranešė Nacionalinis kraujo centras (NKC). ...
-
Apsinuodijimas smalkėmis – žiemos pavojus
Šaltuoju metų sezonu stebimas žmonių, apsinuodijusių anglies monoksidu (smalkėmis), skaičiaus padidėjimas. Anglies monoksidas (CO) – bespalvės, bekvapės, beskonės, nedirginančios dujos, šiek tiek lengvesnės už orą, tad apsinuo...
-
Pasveikę neskubėkime grįžti į įprastą ritmą
Gyvenant spartaus tempo laikais, kai nuolat siekiame greitų rezultatų, net sveikata tampa lenktynių dalimi: susirgę stengiamės kuo greičiau pasveikti ir sugrįžti į įprastą ritmą. Sveikatos specialistai primena, kad ne visada sveikimą galima paskub...
-
Reta liga – 100 lietuvių genuose
Friedreicho ataksija – genetinė liga, būdinga europiečiams. Vakarų Europoje atlikti skaičiavimai ir tyrimai leidžia daryti prielaidą, kad šiuo metu Lietuvoje yra apie 100 šia liga sergančių žmonių. Tačiau nei šie žmonės...