Černobylio „biorobotai“

Prieš 25 metus įvykus Černobylio atominės elektrinės avarijai Sovietų Sąjungos valdžia pasitelkė robotus, kad šie surinktų po sprogimo plačiai po aplinką pasklidusias grafito ir kitas radioaktyvias skeveldras. Tačiau greitai robotų elektronika sugebo dėl milžiniško radiacijos lygio aplinkoje. Tą darbą galiausiai teko atlikti branduolinės elektrinės darbuotojams, ugniagesiams, kareiviams, policininkams ir savanoriams, kurie greitai save praminė "biorobotais" arba "likvidatoriais".

Skelbiama, kad viso "likvidatoriais" dirbo per 600 tūkst. žmonių, tačiau tik nedidelė dalis jų buvo paskirti į "karštąją zoną", kiti statė saugyklas, tiekė maistą, užsiėmė logistika, rentė namus kitiems darbininkams ir t.t.

Sunkiausias darbas atiteko tiems, kurie turėjo dirbti pačioje jėgainėje ar netoli jos. Sovietų Sąjungai trūko antiradiacinių kostiumų, o veikti reikėjo greitai. "Biorobotai" patys darėsi savadarbes apsaugos priemones, kad tik galėtų nors kiek ilgiau apsaugoti savo kūnus.

Dabar visiškai aišku, kad šie darbininkai negalėjo apsaugoti aplinkos nuo radiacijos, o tik šiek tiek sušvelninti pasekmes. Šiuo metu aplink Černobylį 30 km spinduliu paskelba "niekieno žemė", čia nerasite nei vieno gyventojo, o radiacijos lygiai vis dar labai aukšti.

Manoma, kad per 350 tūkst. "likvidatorių" gavo radiacijos dozę 5 kartus viršijančią leistiną radiacijos dozę atominių elektrinių darbuotojams. Oficialiai Sovietų Sąjunga pranešė, kad valymų metu žuvo 28 žmonės ("Greenpeace duomenimis - ilgainiui nuo radiacijos mirė per 100 tūkst. darbininkų dalyvavusių tvarkymo darbuose). Ilgalaikių sveikatos sutrikimų išlikę gyvi nestokoja, ir nors pradžioje visi dalyvavusieji turėjo išskirtines sveikatos apsaugos sąlygas, ilgainiui ši parama mažėjo ir mažėjo.

Minint 25 - ąsias Černobylio metines likę veteranai buvo prisiminti, o debatus dėl darbininkų likimo atnaujino ir dabartiniai Japonijos įvykiai.

Dokumentinis filmas apie avarijos likvidatorius - "Biorobotai":


Šiame straipsnyje: Černobylisradiacija

NAUJAUSI KOMENTARAI

tomas

tomas portretas
gaila...

Kęstas

Kęstas  portretas
Kubilinio mintys apie branduolinę fiziką: Kaip jūs nesuprantate. Mes kariaujame su rusais. Čia tinka viskas, net atominės elektrinės. Tas, kurios Japonijoje, mes vadiname saugiomis. Tas, kurias stato rusai, mes vadiname nesaugiomis. Kai pastatysim, visi kartu pasikarsim, kad nesikankinti nuo vėžio. Kodėl mes vis kariaujame su rusais? Nes nieko kito nemokame. Truputį fizikos mokėjome (laboranto lygiu), bet jau viską pamiršome.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių