Kaip kalbėtis su vaikais apie narkotikus?

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tema visiškai neaktuali – maži vaikai juk nerūko, negeria alkoholio, juolab nevartoja narkotikų! Tačiau turbūt nerasime nė vieno, kuris nebūtų girdėjęs šių žodžių ar pats nematęs, kaip suaugusieji rūko, geria ir panašiai.

„Šitaip vaiko „užklupti“ tėvai dažniausiai atsako „netrukdyk – mes pasikalbėsime vėliau, nes tu esi per mažas ir dar daug ko nesupranti“, - aiškina Narkotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės direktorė dr. Audronė Astrauskienė. - Iš kitos pusės, tėvai gali net neįtarti, kad jų vaikas jau piktnaudžiauja psichoaktyviosiomis medžiagomis, svaiginasi naujų rūšių kvaišalais. Ne nuostabu, kad tėvams trūksta žinių ir laiko, o šeimos vaidmuo yra svarbiausias ugdant vaiko atsparumą psichoaktyviųjų medžiagų vartojimui. Kalbamės su vaikais net nežinodami, kaip atrodo tam tikros medžiagos ir koks yra jų poveikis, prispyrus bėdai nežinome kur kreiptis pagalbos.“

Narkotikų kontrolės departamentas pristato informacinį leidinį „Kartu su vaiku“, kuris trumpai ir aiškiai tėvams atsako į pagrindinius klausimus.

Informacija – leidinyje

„Kartu su vaiku“ tėvus supažindina su įvairiomis psichoaktyviosiomis medžiagomis, informuoja, kokį poveikį jos sukelia, kokia yra žala žmogaus sveikatai ir kokios gali būti jų vartojimo pasekmės.

Psichoaktyviosioms medžiagoms priskiriamos tokios medžiagos, kurios veikia žmogaus psichiką ir sukelia sveikatos ir elgesio sutrikimus. Psichoaktyviųjų medžiagų grupei priklauso ne tik narkotinės, psichotropinės medžiagos, bet ir kitos medžiagos, su kurių vartojimu vaikai ir suaugusieji tiesiogiai ar netiesiogiai gali susidurti kasdieniniame gyvenime – tai alkoholis, tabakas, cheminės medžiagos, raminamieji, migdomieji vaistai, žoliniai mišiniai.

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą lemia ir šeima

Vaikams gali turėti įtakos įvairūs rizikos veiksniai, kurie juos paskatina eksperimentuoti ir pabandyti vartoti psichoaktyviąsias medžiagas. Tam įtakos turi tiek asmeninės savybės ir paveldimumas, tiek bendraamžių, mokyklos ar šeimos aplinka.

Leidinyje „Kartu su vaiku“ tėvai taip pat gali rasti patarimus, kaip kalbėtis su vaikais apie psichoaktyviąsias medžiagas, ką daryti, jei tėvai jau įtaria, kad vaikas bando svaigintis, ir kur galima kreiptis pagalbos. Pabaigoje pateikiamos užduotys, kurias tėvai gali atlikti kartu su savo vaikais.

Rekomenduojama turėti kiekvienam tėvui

Narkotikų kontrolės departamentas kviečia prevencijos srityje dirbančius specialistus nemokamai įsigyti ir tėvams platinti naują leidinį „Kartu su vaiku“. Su leidiniu galima susipažinti ir NKD internetinėje svetainėje.


Narkotikų kontrolės departamento patarimai tėvams:

Žaiskite ir kalbėkite su savo vaiku. Būkite draugais! Tikrai suspėsite padaryti savo darbus.

Vaikai ir jaunimas dažniausiai apie narkotikus ir jų vartojimą sužino iš interneto. Stebėkite, kuo domisi Jūsų vaikas internete. Pasirūpinkite, kad vaikams internetas būtų saugus.

Elkitės atsakingai. Vaikai jus stebi. Ir žinokite, kad net 90 proc. vaiko pasirinkimo lemia šeimos įtaka.

Nukreipkite vaiko energiją mėgstamiems pomėgiams, susipažinkite su vaiko draugais. Kuo daugiau laiko leiskite kartu.

Kuo arčiau vaikas, tuo toliau narkotikai.


Apie Narkotikų kontrolės departamentą prie LR Vyriausybės

Narkotikų kontrolės departamentas koordinuoja narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos priemonių įgyvendinimą, teikia metodinę pagalbą, organizuoja paklausos mažinimo priemonių įgyvendinimą, vykdo narkotinių ir psichotropinių medžiagų pirmtakų (prekursorių) kontrolę, atlieka Europos narkotikų ir narkomanijos informacinio tinklo Nacionalinio centro funkcijas ir atstovauja Lietuvą svarbiausiose Europos Sąjungos, Jungtinių Tautų institucijose bei kitose tarptautinėse organizacijose. Daugiau informacijos galima rasti www.nkd.lt.


Šiame straipsnyje: narkotikaipaaugliai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių