Lietuvoje – didelis kontrabandinių cigarečių poreikis

Pastaruoju metu gerokai išaugo iš Baltarusijos gabenamų kontrabandinių rūkalų srautai ir smarkiai sumažėję tokių cigarečių kiekiai iš Rusijos, kur įdiegta moderni sienos apsaugos sistema, antradienį paskelbė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).

Daugumą - 328 - kontrabandos atvejų VSAT pareigūnai pernai nustatė prie sienos su Baltarusija. Prie sienos su Rusija ir šalies viduje nustatyti 123 atvejai.

VSAT duomenimis, organizuotos grupuotės, užsiimančios rūkalų kontrabanda į kitas Europos šalis, reaguodamos į poreikį užpildyti Lietuvos juodąją rinką, persiorientuoja bei dažniau užsiima cigarečių gabenimu tik į Lietuvą. Tabako gaminiai yra populiariausia į Lietuvą bandoma gabenti kontrabandinė prekė. Iš visų pernai pasieniečių užkardytų kontrabandos atvejų 87,4 proc. sudarė cigarečių kontrabanda.

56,8 proc. pasieniečių pernai sulaikytų tabako gaminių buvo skirta Lietuvos vidaus rinkai, 41,3 proc. - kitų Vakarų Europos šalių rinkoms, 1,9 proc. kontrabandos kiekio paskirtis nenustatyta.

VSAT teigimu, šiuo metu organizuotos nusikalstamos grupuotės, investuojančios dideles sumas į šešėlinį verslą, renkasi mažiau rizikingą ir saugesnį nei gabenimą per „žaliąją“ sieną (laukus, miškus). Cigaretės vežamos krovininiais vilkikais iš Baltarusijos ir Rusijos bei automobilių keliais iš Latvijos.

Tabako gaminių kontrabanda užsiimantys asmenys linkę rinktis tuos kontrolės punktus, per kuriuos vyksta didelis asmenų ir transporto priemonių srautas, t. y. pasienio kontrolės punktus. Taip tikimasi išvengti galimo detalaus patikrinimo. Tai būna ir pavienių asmenų nedidelio kiekio (iki kelių dėžių) cigarečių kontrabanda, kai cigaretės vežamos transporto priemonėse įrengtose slėptuvėse, ir didelio masto kontrabanda, kai cigaretės gabenamos vilkikais organizuotų nusikalstamų grupuočių.

VSAT manymu, neteisinga nuomonė, kad tiesioginės grėsmės Lietuvos valstybės biudžetui ar visuomenės saugumui užsienio šalių rinkoms skirtų tabako gaminių nelegali apyvarta nekelia.

„Grėsmės čia slypi tame, kad organizuotos grupuotės, realizavusios krovinį užsienio valstybėse, gautas pajamas panaudoja Lietuvoje kitiems nusikalstamiems “projektams„. Taip stiprėja organizuotų nusikalstamų grupuočių potencialas bei galimybės“, - rašoma VSAT pranešime.

Cigarečių kontrabandos priežastys 2011-aisiais buvo tos pačios kaip ir ankstesniais metais - dėl akcizų atsiradę tabako gaminių kainų skirtumai tarp Europos Sąjungos ir jai nepriklausančių kaimyninių šalių, taip pat nedarbas Lietuvoje, maža jos gyventojų perkamoji galia, visuomenės tolerancija kontrabandai, palanki Lietuvos geografinė padėtis cigarečių kontrabandai ir kitos.

Sieną su Baltarusija saugantys pasieniečiai pernai sulaikė daugiausiai į Lietuvą gabentų cigarečių - beveik 1 mln. 49 tūkst. pakelių. 2010 metais prie šios sienos sulaikyti 375 tūkst. pakelių, 2009 m. - 261 tūkstančiai.

Pasak pranešimo, įtarę kontrabandą pernai pasieniečiai sulaikė 708 asmenis. Užpernai tokių buvo 887, 2009 metais - 709.

Tarp sulaikytų kontrabandininkų 2011 metais dominavo Lietuvos piliečiai - 620 asmenų.

Iš Baltarusijos į Lietuvą dažniausiai vežamos Gardino „Neman“ tabako fabrike gaminamos „Fest“, „Minsk“, „Premier“, „Queen“, NZ rūšių cigaretės. Šios baltarusiškos cigaretės Lietuvoje pakeičia anksčiau ypač populiarias „Saint George“ cigaretes, gaminamas Rusijoje.

Iš visų pernai VSAT pareigūnų sulaikytų kontrabandinių cigarečių 67,8 proc. buvo pažymėtos Baltarusijos akcizo ženklais, 29,8 proc. - Rusijos, 2,4 proc. - kitų šalių ar visai be akcizo ženklų.

Pernai pasieniečiai sulaikė 6 proc. daugiau kontrabandinių cigarečių pakelių nei 2010 metais.

2011 metais pasieniečiai iš viso sulaikė daugiau kaip 2 mln. 194 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių, 2010 metais - 2 mln. 70 tūkst. pakelių tokių rūkalų.


Šiame straipsnyje: kontrabandarūkalai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių