- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) šią savaitę tikriausiai paskutinį kartą kaip JAV valstybės sekretorius lankysis Jungtinėse Tautose, kur užbaigs savo darbus su šia pasauline organizacija po neramių ketverių metų, per kuriuos į Europą sugrįžo karas ir kilo daug krizių Artimuosiuose Rytuose.
A. Blinkenas ketvirtadienį pirmininkaus dviem JT Saugumo Tarybos (ST), kuri šiuo metu yra kaip niekad susiskaldžiusi, susitikimams, tačiau nė viename iš jų nedominuos Rusijos karo prieš Ukrainą ar Artimųjų Rytų klausimai. Kaip tik šiomis temomis JAV dažnai nesutaria su ST – įtakingiausio JT darinio – nuolatinėmis narėmis Kinija ir Rusija, ir beveik visuomet lieka su mažuma kalbant apie Izraelio karą su „Hamas“ Gazos Ruože.
Vietoje to, tikriausiai norėdamas parodyti šiokį tokį konsensusą, A. Blinkenas vadovaus dirbtiniam intelektui (DI) ir konfliktui Sudane skirtiems Saugumo Tarybos posėdžiams. Pagalbos agentūros sako, kad dabartinis konfliktas Sudane nulėmė sunkią humanitarinę krizę, nesulaukiančią deramo pasaulio dėmesio.
Naujienų agentūra AP apžvelgia, ko būtų galima tikėtis iš šios A. Blinkeno išvykos.
Kodėl JAV diplomatijos vadovas pirmininkauja ST susitikimams?
A. Blinkenas fiziškai ar virtualiai Saugumo Taryboje rodosi nuo 2021 metų kovo, tapęs Joe Bideno (Džo Baideno) administracijos valstybės sekretoriumi.
Be kelių ypatingiems atvejams skirtų ST susitikimų, įskaitant posėdį 2022-ųjų vasarį, prieš pat Rusijos invaziją į Ukrainą, A. Blinkenas į Niujorką savaitei nuvykdavo kiekvieną rugsėjį – dalyvauti metinėje pasaulio lyderių Generalinėje Asamblėjoje.
Saugumo Tarybai pasikeisdamos kas mėnesį, abėcėlės tvarka, pirmininkauja visos 15 narių. Šį mėnesį pirmininkauja JAV.
Pirmininkaujančioji šalis beveik visuomet organizuoja kelis renginius jos vyriausybės pasirinktomis temomis. Šiems susitikimams, į kuriuos kviečiami kitų ST narių ministrai, dažnai pirmininkauja prezidentai, ministrai pirmininkai ir užsienio reikalų ministrai.
Kodėl JAV neakcentuoja Artimųjų Rytų ar Ukrainos?
Rusija ir Kinija blokavo visus Tarybos veiksmus, kuriais siekta pasmerkti invaziją į Ukrainą.
Dėl to JAV pareigūnai mano, kad sesija tokia tema tikriausiai būtų tik laiko gaišimas, ypač turint galvoje, kad netrukus JAV prezidento pareigas perims Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas), deklaruojantis tikslą tuojau pat užbaigti karą Ukrainoje.
Kalbant apie Artimuosius Rytus, JAV dažnai vetuodavo ST veiksmus siekiant pasmerkti Izraelį dėl jo taktikos prieš palestiniečių islamistų organizaciją „Hamas“ Gazos Ruože. Jungtinėse Tautose amerikiečiai praktiškai vieni remia Izraelį.
Kodėl JAV pasirinko DI?
JAV pirmauja pasaulyje kalbant apie DI technologijų plėtojimą, rodo neseniai paskelbtas Stanfordo universiteto indeksas. Be to, amerikiečiai yra JT veiksmų dėl DI priešakyje.
Kovą 193 narių Generalinė Asamblėja priėmė pirmąją JT rezoliuciją dėl DI.
Šia JAV pateikta rezoliucija reiškiama pasaulio parama tarptautinėms pastangoms užtikrinti, kad ši galinga technologija būtų naudinga visoms šalims, kad ją naudojant būtų gerbiamos žmogaus teisės ir kad ji būtų saugi bei patikima.
Kodėl JAV atkreipia dėmesį į Sudaną?
Jungtinių Valstijų ambasadorė prie JT Linda Thomas-Greenfield (Linda Tomas-Grinfild) gruodžio pradžioje priminė, kad 2023 metų rugpjūtį, kai JAV praėjusį kartą pirmininkavo ST, buvo neseniai kilęs karas Sudane.
Šioje šalyje kariauja konkuruojantys generolai, kurių vienas vadovauja kariuomenei, o kitas – sukarintoms pajėgoms. Per kovas jau žuvo dešimtys tūkstančių žmonių, milijonai gyventojų buvo priversti palikti namus, didelė visuomenės dalis badauja. JAV kaip tik ir siekia atkreipti dėmesį į šią dažnai pamirštamą pasaulinę krizę.
Sudanas išgyvena vieną sunkiausių humanitarinių krizių planetoje, trečiadienį reporteriams sakė JAV Valstybės departamento atstovas Vedantas Patelis.
„Bet kas, ką tik galime padaryti, kad toliau dirbtume su partneriais Jungtinėse Tautose ir kitaip tai nušviestume, išsiaiškintume, kokiais būdais galime toliau atverti ir stiprinti humanitarinius koridorius bei toliau raginti siekti politinio sprendimo, mums absoliučiai yra prioritetas ir mes toliau įvairiais būdais tai kelsime“, – sakė jis.
Ar A. Blinkenas stos prieš Rusiją?
A. Blinkenas atstovavo Vašingtonui JT Saugumo Taryboje keletą kartų įvairiuose posėdžiuose, kuriuose buvo aptarinėjami tokie klausimai kaip Rusijos invazija į Ukrainą ar karas Gazos Ruože.
Rusija, kaip ir JAV bei Kinija, yra nuolatinė veto teisę turinti ST narė, ir jos visos turi vietą prie pasagos formos stalo.
Tačiau, išskyrus aštrius nesutarimus per debatus, ankstesniuose JT posėdžiuose tarp A. Blinkeno ir Rusijos diplomatų nebuvo jokių konfrontacijų, taip pat nevyko ir susitikimai akis į akį.
Nėra neįprasta, kad A. Blinkenas ar kiti aukšto rango JAV pareigūnai dalyvauja tarptautiniuose susitikimuose ir konferencijose, kuriose esama ir Rusijos pareigūnų, tačiau koks nors bendravimas tarp jų vyksta retai.
Pastarąjį kartą A. Blinkenas ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas buvo toje pačioje vietoje šį mėnesį Maltoje, kur vyko Europos Saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) susitikimas, tačiau vienas su kitu nekalbėjo.
Manoma, kad vėliausią kartą – nors ir trumpai – jie kalbėjosi 2023 metų kovą Didžiojo dvidešimtuko (G-20) užsienio reikalų ministrų susitikime Naujajame Delyje Indijoje.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Buvęs JAV prezidentas Clintonas paguldytas į ligoninę1
Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas (Bilas Klintonas) pirmadienį dėl karščiavimo buvo paguldytas į ligoninę Vašingtone, pranešė jo biuras. ...
-
Gruodžio 24-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Gruodžio 24-oji, antradienis, 52 savaitė. ...
-
Ambasadorius: pirmieji Ukrainos legiono savanoriai jau atvyko iš Lenkijos į Ukrainą
Pirmieji savanoriai, įstoję į Ukrainos legioną Lenkijoje, jau atvyko į Ukrainą. Čia bus tęsiamas jų rengimas. ...
-
Netanyahu: padaryta tam tikra pažanga siekiant susitarimo dėl įkaitų Gazos Ruože2
Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) įstatymų leidėjams pirmadienį pareiškė, kad derybose dėl Gazos Ruože laikomų įkaitų paleidimo padaryta tam tikra pažanga. ...
-
Macronas buvusią premjerę Borne paskyrė švietimo ministre
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) buvusią ministrę pirmininkę Elisabeth Borne (Elizabet Born) paskyrė ministro pirmininko Francois Bayrou (Fransua Bairu) vadovaujamos naujosios vyriausybės švietimo ministre, pirmadi...
-
Prakartėles Italijoje aplankys daugiau nei dešimt milijonų turistų
Šventiniu laikotarpiu Italijos prakartėles aplankys daugiau nei 10 mln. turistų, pranešė ūkio grupė CNA. ...
-
Atsinaujinantys energijos šaltiniai ES pernai patenkino beveik ketvirtį vartojimo
Europos Sąjungoje 2023 metais 24,5 proc. bendro galutinio energijos suvartojimo patenkino atsinaujinantys šaltiniai – 1,4 procentinio punkto daugiau nei 2022-aisiais, skelbia ES oficiali statistikos agentūra. ...
-
Zelenskis apie Slovakijos premjerą: jis nori padėti Putinui finansuoti karą
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pirmadienį apkaltino Slovakijos ministrą pirmininką Robertą Fico, kad jis nori padėti rusų vadovui Vladimirui Putinui toliau importuojant rusiškas dujas. ...
-
Trumpas nepaliauja stebinti: užsimanė prisijungti Grenlandiją2
Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, sekmadienį skelbdamas savo kandidatą į JAV ambasadorius Danijoje, pareiškė norįs, kad Grenlandija priklausytų JAV ir būtų amerikiečių kontroliuojama. ...
-
Apklausa: dauguma lenkų pasisako už tai, kad sekmadieniais parduotuvės būtų uždarytos5
Portale „Wirtualna Polska“ paskelbta apklausa parodė, kad dauguma lenkų pritaria ribotam parduotuvių darbui sekmadieniais. Pagal dabartinius apribojimus parduotuvės Lenkijoje šiemet galėjo dirbti tik septynis sekmadienius. ...