- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vakarų ekspertai mano, kad trečiadienį Rusijos prezidento Vladimiro Putino paskelbta dalinė mobilizacija pratęs karą Ukrainoje, bet nepakeis jėgų pusiausvyros, taip pat perspėja nesureikšminti Kremliaus menkai užmaskuoto grasinimo panaudoti branduolinę ginkluotę.
V. Putinas išvakarėse paskelbė apie 300 tūkst. rezervistų šaukimą, o vasario pabaigoje įsiveržimui į Ukrainą buvo sutelkta beveik 200 tūkst. karių. Apie dalinę mobilizaciją Kremliaus šeimininkas paskelbė jo kariams praradus didelę dalį karo pradžioje užgrobtų Ukrainos teritorijų.
Šią savaitę okupuotoms Ukrainos teritorijoms – Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios sritims – Maskvos primesta valdžia taip pat paskelbė, kad rugsėjo 23–27 dienomis ketina surengti aneksinius referendumus dėl prisijungimo prie Rusijos. Vakarų šalys šiuos ketinimus pasmerkė ir pažadėjo paskelbti Maskvai naujų sankcijų.
Tačiau analitikai teigia, kad tai buvo politiškai rizikingas Rusijos vadovo žingsnis, nes šalies viduje didėja pasipriešinimas karui, o karinės mobilizacijos struktūra per pastarąjį dešimtmetį susilpnėjo.
„Jie nesugebės to padaryti gerai“, – sakė „RAND Corporation“ Rusijos gynybos specialistė Dara Massicot (Dara Masikot), tyrinėjanti mobilizacijos procesą.
„Jie surinks žmones ir siųs juos į frontą su senu apmokymu, prastu vadovavimu, dar prastesnės būklės įranga nei aktyviosios tarnybos pajėgos ir siųs juos chaotiškai dalimis, nes neturi laiko laukti“, – teigė ji.
Fronto linijų stiprinimas
Vašingtono analitinio centro „Center for a New American Security“ gynybos specialistas Michaelas Kofmanas (Maiklas Kofmanas) savo ruožtu įspėjo nenuvertinti šių pastangų.
Tai padės Maskvai sutvirtinti dabartines fronto linijas, kurias smarkiai spaudžia Ukrainos kariai, kuriuos Vakarai remia savo ginkluote.
Akivaizdu, kad Rusijos kariuomenė yra labai pažeidžiama artėjant žiemai, o 2023 metais ji atrodys dar blogiau.
„Akivaizdu, kad Rusijos kariuomenė yra labai pažeidžiama artėjant žiemai, o 2023 metais ji atrodys dar blogiau“, – trečiadienį sakė M. Kofmanas.
„Taigi, tai gali išplėsti Rusijos galimybės tęsti karą, bet jo bendra trajektorija ir rezultatai neturėtų pasikeisti“, – teigė jis.
Pavargę kariai keičiami neapmokytais
Tačiau V. Putino iššūkis – suburti pajėgas, kurios būtų tinkamai apmokytos, aprūpintos tinkama įranga, turėtų kompetentingą vadovybę ir būtų motyvuotos.
„Jei bus apmokyti šie rezervistai,.. tai vis tiek nėra daug. Mokymo kokybė vis tiek bus abejotina. Kas jiems vadovaus? Visi kiti dalykai tebėra atviri klausimai“, – sakė Robas Lee (Robas Li), Filadelfijoje įsikūrusio Užsienio politikos tyrimų instituto vyresnysis bendradarbis.
„Šiame kare vis dažniau dalyvaus motyvuoti savanoriai iš Ukrainos pusės, o iš Rusijos pusės bus daugiau žmonių, kurie nenori ten būti“, – spėjo jis.
Į atsargą išėjęs australų generolas ir gynybos analitikas Mickas Ryanas (Mikas Rajanas) teigia, kad V. Putinas vis dar nori „pratęsti karą ir pergudrauti Vakarų valstybes“.
„Atsižvelgiant į tai, kad koviniai rezultatai prastėja nuo 3–4 mėnesio žymos, tai yra išsekusios pajėgos, kurias reikia rotuoti“, – parašė jis per „Twitter“.
„Šaukiamų karių skaičius nėra pakankamas, kad jie galėtų įnešti lemiamą indėlį ar pakeisti karo baigtį... Tai labiau susiję su rotacija ir pakeitimu“, – pridūrė ekspertas.
Blefas?
Daugiau nerimo sukėlė V. Putino pareiškimas, kad Rusija, jei kils grėsmė jos teritoriniam vientisumui, ginsis panaudodama „visas turimas priemones“, turėdamas omenyje branduolinį ginklą.
„Kai iškils grėsmė mūsų šalies teritoriniam vientisumui, kad apsaugotume Rusiją ir mūsų žmones, mes tikrai panaudosime visas turimas priemones“, – sakė V. Putinas.
„Tai ne blefas“, – pabrėžė jis.
„Tie, kurie bando mus šantažuoti branduoliniais ginklais, turėtų žinoti, kad vėjas gali pasisukti ir į jų pusę“, – kalbėjo prezidentas.
Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo atstovas Johnas Kirby (Džonas Kerbis), pavadinęs V. Putino žodžius „neatsakinga retorika“, sakė: „Mes į tai žiūrime labai rimtai.“
Kai kurie analitikai V. Putino kalbas atmetė kaip pasikartojantį blefavimą. Tačiau kiti ekspertai mano, kad Kremliaus vadovas, regis, pakeitė nusistovėjusią Rusijos branduolinio ginklo naudojimo politiką – be kita ko, neatsakė, ar ši doktrina taikoma okupuotoms Ukrainos teritorijoms, kurias Maskva nori aneksuoti.
„Grasindamas panaudoti atominę bombą, kas išeina už Rusijos deklaratyvios politikos ribų, V. Putinas rodo savo neviltį dėl nesėkmingo karo Ukrainoje“, – „Twitter“ parašė Hansas Kristensenas, Amerikos mokslininkų federacijos branduolinės politikos specialistas.
„Tai skamba kaip naujas mušimasis į krūtinę, tačiau akivaizdu, kad tai aiškiausias iki šiol išsakytas Putino branduolinis grasinimas“, – pridūrė jis.
„Labai svarbu, kad NATO neužkibtų ant šio masalo ir nepakurstytų jo melagingo naratyvo aiškiai grasindama branduoliniu atsaku“, – pabrėžė H. Kristensenas.
Andrejus Baklickis iš JT Nusiginklavimo tyrimų instituto teigė, kad V. Putino pareiškimai „peržengia Rusijos branduolinės doktrinos ribas, pagal kurią Rusija pirmoji branduolinį ginklą panaudoja tik įprastiniame kare, kai kyla grėsmė pačios valstybės egzistavimui“.
„Kalbant asmeniui, kuris vienintelis turi įgaliojimus priimti sprendimus dėl Rusijos branduolinių ginklų, į tai reikės žiūrėti rimtai“, – sakė A. Baklickis.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Iranas: pasaulis laukia, kad D. Trumpo vyriausybė nutrauktų karus Gazos Ruože ir Libane
Pasaulis laukia, kad būsimoji Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) vadovaujama JAV vyriausybė nedelsdama nutrauktų Izraelio karus su „Hamas“ ir „Hezbollah“, arabų ir islamo šalių aukščiausiojo lygio susitikime pirmadien...
-
Žiniasklaida: JAV pasiuntinys gali grįžti į Libaną, kad aptartų paliaubų susitarimą
JAV pasiuntinys Amosas Hochsteinas turėtų vykti į Libaną derėtis dėl pasiūlymo dėl paliaubų tarp Izraelio ir šiitų grupuotės „Hezbollah“, pirmadienį pranešė vietos televizijos kanalas. ...
-
Rusija teigia sužlugdžiusi Ukrainos sąmokslą užverbuoti sraigtasparnio pilotą
Rusija pirmadienį pranešė, kad sužlugdė įtariamą Ukrainos bandymą nukreipti karinį sraigtasparnį ir užverbuoti jo pilotą. ...
-
„Lufthansa“ skrydžiai į Tel Avivą – atšaukti iki gruodžio vidurio1
Vokietijos oro bendrovė „Lufthansa“ pirmadienį pranešė, jog skrydžių į Tel Avivą stabdymas, kurį nulėmė Izraelio karai Gazoje bei Libane, bus pratęstas iki gruodžio 15 dienos. ...
-
D. Trumpas paveda imigracijos pareigūnui Tomui Homanui rūpintis sienos saugumu
JAV išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas vėlai sekmadienį sakė, kad sugrąžina imigracijos pareigūną Tomą Homaną, griežtosios linijos šalininką, prižiūrėti šalies sienų, kai darbą pradės naujoji administracija. ...
-
Lenkijos Senato vicemaršalka: Rusijos propaganda pasinaudos „aušriečių“ buvimu koalicijoje
Socialdemokratams ir demokratams pirmadienį sudarius koaliciją su „Nemuno aušra“, kurios lyderis Remigijus Žemaitaitis teisiamas dėl antisemitizmo, Lenkijos Senato vicemaršalka Michalas Kaminskis sako bijantis, jog tuo gali pasina...
-
Vokiečių politikas LSDP suformuotą koaliciją su „Nemuno aušra“ pavadino gėdinga10
Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, socialdemokratas Michael Roth pirmadienį sureagavo į žinią apie Lietuvos socialdemokratų partijos suformuotą valdančiąją koaliciją su Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama „Nemuno au...
-
Berlynas įspėja: V. Putinas gali pasinaudoti pereinamuoju laikotarpiu JAV
Vokietijos užsienio reikalų ministrė pirmadienį perspėjo, jog Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali išnaudoti JAV valdžios pereinamąjį laikotarpį ir sustiprinti Maskvos persvarą Ukrainoje, taip pat skatino Berlyną ir Europą didinti par...
-
Apklausa: dauguma lenkų nori, kad Rusijos ambasadorius būtų išsiųstas iš šalies1
Pirmadienį paskelbta „United Surveys“ apklausa parodė, kad iš viso 51,3 proc. apklaustųjų mano, jog Lenkija turėtų išprašyti iš šalies Rusijos ambasadorių Sergejų Andrejevą. ...
-
O. Scholzas vėl nori kalbėtis su V. Putinu
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas vėl kalba apie norą kalbėtis su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. ...