- Lina Linkevičiūtė, AFP
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Koronaviruso krizė pasaulio turizmo sektoriui ir su juo susijusiems sektoriams sukels nuo 1,2 iki 3,3 trln. dolerių (1-2,9 trln. eurų) nuostolių, trečiadienį paskelbė Jungtinės Tautos (JT).
COVID-19 suvaldymo tikslams įvestos karantino priemonės itin smarkiai pakenkė turizmo sektoriui, ataskaitoje teigė JT Prekybos ir plėtros konferencija (UNCTAD).
Pasaulio turizmo sektorius pagal geriausią scenarijų patirs bent 1,2 trln. dolerių (1 trln. eurų) nuostolių, skaičiavo UNCTAD.
Ataskaitoje, pavadintoje „COVID-19 ir turizmas: ekonominių pasekmių vertinimas“ (angl. COVID-19 and Tourism: Assessing the Economic Consequences), UNCTAD sumodeliavo tris scenarijus, į kuriuos įtraukiama sektoriaus tiekimo grandinė.
Pirmasis scenarijus yra švelnus, jame neskaičiuojamas trečdalis metinių atvykstamojo turizmo išlaidų, prilygstančių keturių mėnesių trukmės veiklos sustojimui; vidutiniame scenarijuje neskaičiuojami du trečdaliai metinių išlaidų, prilygstančių aštuonių mėnesių trukmės sustojimui; dramatiškame scenarijuje neskaičiuojamos jokios išlaidos, prilygstančios 12 mėnesių sustojimui.
Pagal optimistiškiausią scenarijų, pasaulio turizmo sektorius prarastų bent 1,2 trln. dolerių, ar 1,5 proc. pasaulinio bendrojo vidaus produkto (BVP).
Šis skaičius pagal vidutinį scenarijų pakiltų iki 2,2 trln. dolerių, ar 2,8 proc. pasaulinio BVP, aštuonių mėnesių sustojimo atveju.
Pagal pesimistiškiausią scenarijų, UNCTAD skaičiavo, kad nuostoliai siektų 3,3 trln. dolerių (2,9 trln. eurų) ir sudarytų 4,2 proc. pasaulinio BVP.
Tarp sunkiausiai paveiktų šalių – Jamaika ir Tailandas
Ataskaitoje teigiama, kad kai kuriose valstybėse nedarbo lygis gali pakilti daugiau nei 20 procentinių punktų, o jei ekonomika neveiks vienerius metus, kai kurie sektoriai galimai bus visiškai sunaikinti.
Prognozuojama, kad BVP labiausiai smuks besivystančiose valstybėse.
Pagal švelnų scenarijų, Jamaika prarastų 11 proc. BVP, Tailandas prarastų 7 proc., Kroatija – 8 proc., o Portugalija – 6 proc. Dominikos Respublika, Kenija ir Marokas prarastų po 5 proc. BVP.
Turizmo sektoriuje padaryta žala neapsiribos vien atšauktais skrydžiais ir viešbučių rezervacijomis.
Kai kuriose valstybėse, tokiose kaip mažų salų besivystančiose valstybėse, turizmas yra atsakingas už daugiau nei pusę viso šalies BVP.
„Šie skaičiai yra aiškus priminimas to, ką dažnai pamirštame: sektoriaus ekonominė svarba ir jos gyvybiškai svarbus vaidmuo milijonams žmonių visame pasaulyje“, – teigė UNCTAD tarptautinės prekybos skyriaus vadovė Pamela Coke-Hamilton.
„Daugeliui valstybių, tokioms kaip mažų salų besivystančioms valstybėms, turizmo žlugimas reikštų jų augimo galimybių žlugimą. Negalime sau to leisti“, – pridūrė ji.
Pagal švelnų scenarijų, matuojant absoliučiais dydžiais, daugiausiai nuostolių patirtų JAV (187 mlrd. dolerių), Kinija kartu su Honkongu (105 mlrd. dolerių), Tailandas (48 mlrd. dolerių), Prancūzija (47 mlrd. dolerių), Vokietija (46 mlrd. dolerių) ir Ispanija (44 mlrd. dolerių).
Netiesioginis poveikis
UNCTAD taip pat įspėjo, kad kiti ekonominiai sektoriai, tokie kaip prekių ir paslaugų sektorius, patirs smarkų netiesioginį poveikį.
Agentūra skaičiuoja, kad už kiekvieną prarastą milijoną dolerių iš tarptautinio turizmo pajamų valstybių nacionalinės pajamos gali sumažėti nuo 2 iki 3 mln. dolerių.
„Turizmo sektoriuje padaryta žala neapsiribos vien atšauktais skrydžiais ir viešbučių rezervacijomis“, – teigiama ataskaitoje.
Anot JT Pasaulio turizmo organizacijos, praėjusiais metais viso pasaulio turizmo sektoriuje dirbo 300 mln. žmonių. Pagrindinėmis kelionių kryptimis laikyta Prancūzija, Ispanija, Jungtinės Valstijos ir Kinija.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Coface“: oro transporto pelningumas bus rekordinis, tačiau priešakyje – tamsūs debesys
Šiais metais oro transporto sektoriuje bus pasiektas rekordinis veiklos ir pelningumo lygis, tačiau ateityje šio sektoriaus laukia iššūkiai, rašoma naujoje tarptautinės rizikos valdymo bendrovės „Coface“ apžv...
-
Suomijos prezidentas: atostogos nuo istorijos jau baigėsi
Suomijos prezidentas Alexander'as Stubbas duodamas interviu pareiškė, kad Europa turi didinti savo karines išlaidas ir geriau koordinuoti gynybą, atsižvelgiant į hibridines Rusijos grėsmes ir įtariamą Baltijos jūros kabelių sabota...
-
Ispanija pernai sulaukė rekordinio turistų skaičiaus
Trečiadienį Ispanijos turizmo ministras pranešė, kad 2024 m. šalyje apsilankė rekordinis skaičius užsienio turistų, ištroškusių saulės, smėlio ir kultūros. Turizmo sektorius yra šalies spartaus ekonominio augimo va...
-
EK vadovei skirtas Karolio Didžiojo apdovanojimas už nuopelnus Europai
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen bus apdovanota prestižiniu tarptautiniu Karolio Didžiojo apdovanojimu už nuopelnus Europai, trečiadienį pranešė organizatoriai. ...
-
Italijos valstybės skola viršijo tris trilijonus eurų
Italijos valstybės skola lapkritį perkopė trijų trilijonų eurų ribą ir, lyginant su ankstesniu mėnesiu, išaugo 23,9 mlrd. eurų iki 3 005,2 mlrd. eurų, trečiadienį pranešė Italijos bankas. ...
-
Būsimasis JAV diplomatijos vadovas: Kinija supervalstybės statusą pasiekė sukčiaudama
Marco Rubio, Donaldo Trumpo skiriamas į JAV valstybės sekretoriaus postą, trečiadienį pasakys, kad Kinija apgaule prasiskynė kelią į supervalstybės statusą ir kad liberalios pasaulio tvarkos, kurią ilgą laiką puoselėjo JAV elitas, reiktų atsisak...
-
Sirijos ministras: pabėgėliams nėra reikalo skubiai grįžti iš Vokietijos2
Sirijos pereinamojo laikotarpio vyriausybės užsienio reikalų ministras Asaadas al Shaybani pareiškė, kad Vokietijoje esantiems pabėgėliams iš Sirijos nėra reikalo skubiai grįžti į šalį. ...
-
Vokietijos ekonomika vėl traukiasi, perspektyvos niūrios
Trečiadienį paskelbti oficialūs duomenys rodo, kad Vokietijos ekonomika 2024 m. traukėsi antrus metus iš eilės. Tradicinės Europos jėgainės atsigavimo perspektyvos – niūrios. ...
-
Tyrimas: kokaino vartojimas Prancūzijoje išaugo beveik dvigubai
Prancūzijoje beveik dvigubai išaugo kokaino vartojimas: trečiadienį paskelbto tyrimo duomenimis, 2023 metais 1,1 mln. žmonių bent kartą vartojo šį nelegalų narkotiką. ...
-
Būsimasis Pentagono vadovas kritikuoja įtraukties politiką kariuomenėje
Prieštaringai vertinamas kandidatas į Pentagono vadovus Pete‘as Hegsethas antradienį sulaukė sunkių senatorių klausimų apie jo požiūrį į kariuomenėje tarnaujančias moteris ir jo kvalifikaciją vadovauti JAV gynybos departamentui &ndash...