- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as (Fransua Holandas) pasiuntė vieną rimčiausių įspėjimų Didžiajai Britanijai, kad šaliai teks brangiai sumokėti už savo sprendimą palikti Europos Sąjungą (ES), ir išreiškė susirūpinimą dėl finansų rinkų.
Jis paprašė ES lyderių būtų „griežtiems“ per derybas dėl Britanijos išėjimo, kad būtų išvengta rizikos, jog kitos šalys paseks britų pavyzdžiu ir panorės palikti Bendriją.
Taip pat jo komentaruose buvo jaučiamas susirūpinimas dėl finansų rinkų, nes penktadienį svaro kursas patyrė didžiausią nuosmukį nuo birželio, kai britai per referendumą apsisprendė išeiti iš ES.
„Privalo būti grėsmė, rizika ir kaina, kitaip mūsų derybos gerai nesibaigs ir mums neišvengiamai iškils (blogų) ekonominių bei žmogiškųjų pasekmių“, – ketvirtadienį vakare sakė F. Hollande'as.
„Britanija nusprendė dėl „Brexit“ – manau, netgi dėl kieto „Brexit“. Ką gi, mums reikia nueiti visą kelią dėl Britanijos valios palikti Europos Sąjungą“, – pridūrė jis.
„Privalome būti tvirti“, nes kitaip „Europos Sąjungos principais bus abejojama“, – sakė Prancūzijos lyderis. Tokiu atveju „kitos šalys gali sugalvoti palikti ES, kad gautų tam tikros naudos, bet netektų patirti jokių neparankių aspektų arba (laikytis) taisyklių“, pabrėžė jis.
Prancūzijos prezidentas sakė kalbą Jacques Delors'o (Žako Deloro) instituto, įkurto buvusio Europos Komisijos prezidento, 20-ojo jubiliejaus minėjimo renginyje.
Jis sakė, kad J. Delors'as „taip pat susidūrė su Jungtinės Karalystės išprovokuotomis krizėmis“ ir pažymėjo, kad velionė britų premjerė Margaret Thatcher (Margaret Tečer) devintame praėjusio amžiaus dešimtmetyje susitarė dėl Britanijos kasmet mokamų kelių milijardų eurį į Bendrijos iždą. Tačiau didelę dalį šios sumos susigrąžins.
M. Thatcher „norėjo likti Europoje, bet pageidavo už tai čekio“, – sakė jis.
„Dabar Britanija nori išeiti, bet nenori nieko mokėti. Taip negalima“, – pridūrė Prancūzijos lyderis.
Galingosios ES šalys, norinčios nuslopinti Bendrijoje kylančią euroskepticizmo bangą, stengiasi laikytis griežtos pozicijos Britanijos atžvilgiu. Jos perspėjo, kad jokios neformalios derybos su Londonu negali prasidėti, kol bus aktyvuotas ES sutarties 50-asis straipsnis ir pradėta išstojimo procedūra.
Th. May vyriausybė ir partija nesutaria, kaip palikti ES: „kietai“ ar „minkštai“.
„Kietas“ išėjimas reikštų staigų visų ryšių su ES institucijomis nutraukimą, išėjimą iš bendrosios rinkos. Tokiu atveju Britanija prekiaudama su užsieniu turėtų kliautis vien Pasaulio prekybos organizacijos taisyklėmis.
Privalo būti nepalenkiama
Europos Sąjunga privalo būti „nepalenkiama“, kai nagrinės Didžiosios Britanijos reikalavimus dėl išėjimo iš Bendrijos, penktadienį pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude'as Junckeris (Žanas Klodas Junkeris).
„Negalite viena koja būti čia, o kita – ne“, – sakė jis per konferenciją Paryžiuje ir įspėjo, kad Britanija rizikuoja „sutrypti viską, kas buvo pastatyta“ per šešis Europos integracijos dešimtmečius.
„Šiuo atžvilgiu negalime nusileisti. Matau (Britanijos) manevrus“, – sakė J.-C. Junckeris.
Šie komentarai buvo nukreipti į britų premjerę Theresą May (Teresą Mei) – pastaroji trečiadienį pareiškė, kad nori pasitraukimo iš ES sutarties, suteiksiančios Britanijai „maksimalią laisvę“ veikti Europos bendrojoje rinkoje, tačiau išlaikyti imigracijos kontrolę.
Th. May sakė, kad aktyvuos derybas su Briuseliu dėl išėjimo iš ES iki kitų metų kovo pabaigos.
Jos kalbos apie imigraciją pakurstė nerimą dėl galimo „kieto Brexit“ ir išprovokavo staigų svaro kurso nuosmukį. Visgi Th. May išsakyta pozicija atveria sceną Britanijos deryboms su Europos lyderiais.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija sako esančios pasirengusios plėsti sankcijas Rusijai2
Švedijoje trečiadienį vykstančiame aukščiausiojo lygio susitikime Baltijos ir Šiaurės šalys bei Lenkija paskelbė, kad yra pasirengusios išplėsti sankcijas Rusijai. ...
-
Vokietija nurodė dviem Rusijos žurnalistams palikti šalį, Maskva atsakė tuo pačiu1
Maskva trečiadienį pareiškė, kad Vokietija liepė dviem Rusijos valstybinio transliuotojo „Pirmasis kanalas“ žurnalistams, rengusiems reportažus iš Berlyno, išvykti iš šalies. ...
-
Naujoji Europos Komisija gavo žalią šviesą pradėti gynybos ir ekonomikos postūmį
Europos įstatymų leidėjai trečiadienį uždegė žalią šviesą naujai Ursulos von der Leyen komandai pradėti darbą, o Europos Komisijos vadovė perspėjo, kad „nėra laiko gaišti“ stiprinant bloko gynybą ir konkurencingumą. ...
-
Europos Parlamentas patvirtino 2025-ųjų ES biudžetą
Europarlamentarai trečiadienį nubalsavo už kitų metų Europos Sąjungos (ES) biudžetą, kuriame numatyta daugiau lėšų sveikatos apsaugai, humanitarinei pagalbai, sienų valdymui ir kovai su klimato kaita, sakoma Europos Parlamento (EP) prane&scar...
-
V. Putinas atvyko į Kazachstaną su dviejų dienų vizitu1
Dviejų dienų vizito metu V. Putinas turėtų surengti derybas su Kazachstano prezidentu Kasimu Žomartu Tokajevu. ...
-
Lenkija ir Ukraina pasistūmėjo spręsdamos istorinį ginčą dėl Voluinės žudynių
Lenkijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrai antradienį gyrė pažangą sprendžiant ginčą dėl Antrojo pasaulinio karo metais įvykusių Voluinės žudynių ir sakė, kad dirba dėl aukų palaikų ekshumavimo. ...
-
Mažėjant alaus vartojimui, Vokietijos apynių augintojų laukia sunkūs laikai1
Visame pasaulyje mažėjantis alaus vartojimas kenkia Vokietijos apynių augintojams, kuriems dėl sumažėjusios karčiųjų apynių paklausos gresia mažesnės kainos ir galimas ūkių uždarymas. ...
-
Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu nusirito į 32 mėnesių žemumas
Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu trečiadienį nukrito iki žemiausio lygio per daugiau nei dvejus su puse metų, perkopdamas 110 rublių už dolerį ribą. ...
-
Lenkija sulaikė vokietį dėl dvejopos paskirties technologijų eksporto į Rusiją
Lenkijoje dėl dvejopos paskirties technologijų eksporto į Rusiją buvo sulaikytas vokietis, trečiadienį pranešė Lenkijos saugumo tarnyba. ...
-
Lenkija dėl Rusijos grėsmės siūlo karinį patruliavimą Baltijos jūroje
Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį sakė norintis karinio jūrų laivyno patruliavimo programos – Baltijos jūrai nuo Rusijos keliamų grėsmių apsaugoti. ...