- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos ir Gruzijos atstovai pirmadienį stojo prieš Jungtinių Tautų (JT) tribunolą byloje, kurioje Tbilisis kaltina Rusiją pažeidinėjus žmogaus teises Gruzijos teritorijoje.
Šis posėdis yra naujausias žingsnis 2008 metų rugpjūtį iškeltoje byloje, pradėtoje po to, kai Tbilisis pateikė ieškinį Tarptautiniam Teisingumo Teismui (TTT), kuriame teigiama, kad Gruzijos teritorijoje Rusija pažeidė Tarptautinę konvenciją dėl visų formų rasinės diskriminacijos panaikinimo.
Tbilisis apskundė Maskvą dėl įvairių šios konvencijos straipsnių pažeidimo, įvykdytų per 18 metų laikotarpį separatistiniuose Gruzijos regionuose Pietų Osetijoje ir Abchazijoje.
Šis skundas buvo pateiktas vykstant trumpam abiejų šalių karui dėl Pietų Osetijos, nors Gruzija neigia, kad byla tiesiogiai susijusi su šiuo konfliktu.
Tačiau Rusijos URM juridinių reikalų skyriaus vadovas, atstovaujantis savo šaliai teisme, kuris vyksta Taikos rūmuose Hagoje, pirmadienį perskaitytame įžanginiame pranešime pareiškė, kad ši byla susijusi vien su karu, o ne Konvencija.
"Būtina pabrėžti, jog ieškinys buvo pateiktas tik paaiškėjus, kad Gruzijos karinė avantiūra žlugo, - sakė Kirilas Gevorgianas. - Kitas ieškinį pateikusios šalies tikslas - pavaizduoti save auka konflikto, kurį ji pati pradėjo".
2008 metų rugpjūtį Rusijos pajėgos sutriuškino Gruzijos armiją, kuri ketino jėga susigrąžinti Pietų Osetijos kontrolę. Vėliau Maskva pripažino abiejų separatistinių Gruzijos regionų nepriklausomybę, tačiau absoliuti dauguma kitų šalių jos pavyzdžiu nepasekė.
2008 metų spalį JT teismas paskelbė preliminarią nutartį, kurioje Maskvai ir Tbilisiui nurodoma susilaikyti nuo bet kokios rasinės diskriminacijos vykdymo arba palaikymo ginčijamuose regionuose ir kaimyninėje Gruzijos teritorijoje.
Pernai gruodį Rusija užginčijo šio teismo jurisdikciją, todėl byla buvo įšaldyta, o abi šalys įsivėlė į teisinius ginčus, galiausiai atvedusius prie šią savaitę įvykusio TTT posėdžio.
Maskva argumentuoja, kad TTT nepriklauso nagrinėti šią bylą, nes abi šalys nedalyvavo ginče dėl Konvencijos, kai buvo pateiktas ieškinys, nors to konkrečiai reikalauja Konvencijos sąlygos.
"Ieškinio pateikimo dieną tarp Gruzijos ir Rusijos nebuvo jokių ginčų dėl etninės diskriminacijos prieš etninius gruzinus, gyvenančius Abchazijoje ir Pietų Osetijoje", - teismui sakė Rusijos ambasadorius prie Nyderlandų Romanas Kolodkinas.
"Tai atvejis, kai kiekybė neatstoja kokybės. Dokumentai, kuriais remiasi Gruzija, nesusiję su rasine diskriminacija arba nesusiję su Rusija kaip su atsakingąja šalimi", - pridūrė jis.
Gruzijai atstovaujantys teisininkai vėliau pirmadienį tikriausiai pateiks atsakymą į Rusijos atstovų įžanginę kalbą ne teisme, o antradienį oficialiai išdėstys savo argumentus teismui, kurį sudaro 16 teisėjų.
Rusijai šioje byloje atstovauja mažiausiai 23 agentai, teisininkai ir patarėjai iš įvairių šalių, o Gruzijai - 14 asmenų komanda.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
TBT teisėja išsakė priekaištų JAV ir Rusijai dėl kišimosi į teismo atliekamus tyrimus
Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) pirmadienį išsakė priekaištų JAV ir Rusijai dėl kišimosi į jo atliekamus tyrimus. ...
-
Per Dievo Motinos katedros atidarymo iškilmes saugumu Paryžiuje rūpinsis tūkstančiai pareigūnų
Per Paryžiaus Dievo Motinos katedros atidarymo iškilmes ateinantį savaitgalį Prancūzijos sostinėje bus smarkiai sustiprintos saugumo priemonės. ...
-
Rumunijos konstitucinis teismas patvirtino pirmojo prezidento rinkimų turo rezultatus
Rumunijos konstitucinis teismas pirmadienį patvirtino lapkričio 24 dieną vykusio pirmojo prezidento rinkimų turo rezultatus. ...
-
JAV ragina visas šalis siekti deeskalacijos Sirijoje
Jungtinės Valstijos pirmadienį paragino visas šalis pasinaudoti savo įtaka siekiant deeskalacijos Sirijoje, kur Turkijos remiami sukilėliai pradėjo netikėtą puolimą. ...
-
Prancūzijos opozicija inicijuoja nepasitikėjimą vyriausybe
Prancūzijos opozicija inicijuoja nepasitikėjimą centro dešiniąją vyriausybe. ...
-
J. Stoltenbergo nuomone, Ukraina galėtų laikinai atsisakyti teritorijų paliauboms pasiekti
Buvęs NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas mano, kad taiką Ukrainoje neprarandant teritorijos pasiekti nėra realu ir siūlo „laikiną sprendimą“. ...
-
Nobelio taikos premiją atsiims 30 žmonių delegacija iš Japonijos
Atominės bombos sprogimą Japonijoje išgyvenusių žmonių grupė „Nihon Hidankyo“ pirmadienį pranešė, kad 30 žmonių delegacija atsiims Nobelio taikos premiją Osle vėliau šį mėnesį. ...
-
J. Bidenas atvyko į Angolą su dviejų dienų vizitu
Kadenciją baigiantis JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pirmadienį atvyko į Angolą dviejų dienų valstybinio vizito. ...
-
JAV paskelbė naujus eksporto apribojimus, nutaikytus prieš Kiniją2
Intensyvėjant konkurencijai tarp ekonomikos milžinių, JAV pirmadienį paskelbė naujus eksporto apribojimus, nutaikytus prieš Kinijos pajėgumus gaminti technologiškai pažangius puslaidininkius, naudojamus ginklų sistemoms bei dirbtiniam int...
-
Sakartvelo valdžia persigalvojo: vėl nori stoti į ES9
Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė pirmadienį pareiškė, kad jo šalis vis dar siekia įstoti į Europos Sąjungą (ES) ir kad dės maksimalias pastangas siekdama šio tikslo. ...