Sacharovo premijos laureatės: džihadistų belaisvės, tapusios jezidų balsu

  • Teksto dydis:

Irakietės aktyvistės Nadia Murad ir Lamia Haji Bashar (Lamija Hadži Bašar), kurios ilgus mėnesius praleido IS nelaisvėje ir patyrė sekso vergijos košmarus, atgavusios laisvę pradėjo organizuoti kampanijas jezidams apsaugoti nuo genocido grėsmės.

Už savo pastangas šios moterys ketvirtadienį pelnė Europos Parlamento skiriamą prestižinę Sacharovo žmogaus teisių premiją.

Europos Parlamento liberaliosios frakcijos ALDE lyderis Guy Verhofstadtas (Gi Verhofstatas) ketvirtadienį sakė, kad N.Murad ir L.H.Ashar yra „įkvepiančios moterys, pademonstravusios neįtikėtiną drąsą ir žmogiškumą pasibjaurėtino žiaurumo akivaizdoje. Didžiuojuosi, kad joms buvo skirta 2016-ųjų Sacharovo premija“.

N.Murad, smulkią, švelnaus balso jauną moterį, 2014 metų rugpjūtį džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ kovotojai pagrobė iš jos gimtojo Kočo kaimo, esančio šalia šiaurinio Irako Sindžaro miesto, ir atgabeno į Mosulą.

23 metų N.Murad, sakė, jog būdama ekstremistų grupuotės nelaisvėje ji buvo kankinama ir prievartaujama.

IS privertė ją atsisakyti jezidų tikėjimo – senovinės religijos, išpažįstamos daugiau kaip pusės milijono tikinčiųjų, gyvenančių šiaurės Irake šalia Sirijos sienos.

„Pirmas dalykas, kurį jie mus privertė padaryti – atsiversti į islamą“, – N.Murad sakė naujienų agentūrai AFP anksčiau šiemet Jungtinių Tautų būstinėje Ženevoje.

Gruodį ji sakė kalbą JT Saugumo Taryboje Niujorke ir prisiminė savo vadinamąsias „vedybas“ su vienu iš IS pagrobėjų.

Jis tyčiodavosi iš jos, mušdavo ir liepdavo dažytis bei rengtis apnuoginančiais rūbais, sakė ji Taryboje.

„Nebegalėjau daugiau kentėti prievartavimų ir kankinimo“, – sakė ji aiškindama, kodėl nusprendė bėgti.

„Nepaprastai stipri“

L.H.Bashar taip pat yra kilusi iš Kočo kaimo ir buvo pagrobta, kai jai tebuvo 16 metų.

„Ji yra nepaprastai stipri moteris, iškentėjusi dalykų, kurių niekam nelinkėčiau“, – AFP sakė psichologas Janas Kizilhanas, padėjęs organizuoti buvusios belaisvės gydymą Vokietijoje.

„Ji matė, kaip daugelį jos artimų pažįstamų ir giminių nužudė „Islamo valstybės“ džihadistai, dar prieš tai, kai ji buvo pagrobta, paversta verge, keliskart parduota ir nuolat žaginama kartu su kitomis merginomis jezidėmis“, – sakė jis.

Per 20 mėnesių, praleistų nelaisvėje, ji keletą kartų bandė pabėgti, kol galiausiai jai pavyko.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių