- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prieš septynerius metus atsisakiusi privalomosios karinės tarnybos Švedija nuo ateinančios vasaros grąžins ją, reaguodama į pasaulinius saugumo iššūkius, taip pat ir Rusijos kategorišką elgesį Baltijos jūros regione, pranešė Stokholmas ketvirtadienį.
„Esame situacijoje, kai Rusija aneksavo Krymą, – naujienų agentūrai AFP sakė Švedijos gynybos ministras Peteris Hultqvistas (Pėteris Hultkvistas). – Jie rengia daugiau pratybų mūsų kaimynystėje“.
Nuo 2010 metų Švedijos kariuomenė yra sudaryta iš profesionalų ir karių savanorių.
„Pamatėme, kad mūsų daliniai negali būti užpildyti vien tik savanoriškumo pagrindu. Siekiame papildyti savanorių sistemą, todėl ir grąžiname šaukimą“, – teigė ministras.
Šios Skandinavijos šalies teritorijoje jokių ginkluotų konfliktų nebuvo du pastaruosius šimtmečius, tad 2010 metais Stokholmas atsisakė privalomosios karinės tarnybos, pripažinus, jog ji neatitinka šiuolaikinės kariuomenės poreikių.
Pastaruosius du dešimtmečius Švedijos gynybos biudžetas buvo mažinamas, kariuomenę ėmus pritaikyti taikos palaikymo operacijoms užsienyje, o ne šalies gynybai.
Tačiau pastaraisiais metais regione išaugo nerimas dėl Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos ir Maskvos paramos separatistams Rytų Ukrainoje.
„Nauja saugumo padėtis taip pat yra tikrovė – iš dalies dėl Rusijos jėgos politikos, ilgą laiką nuvertintos ir menkintos“, – naujienų agentūrai AFP sakė Lundo universiteto saugumo ekspertas Wilhelmas Agrellas (Vilhelmas Agrelas).
Nuo 2014 metų žiemos „matome Rusiją ekspansyvią valstybę, pasiruošusią panaudoti smurtą savo interesams užtikrinti“, – pridūrė jis.
Tačiau „šiandien Švediją neturi nei galimybių, nei politinės valios atsitraukti nuo konflikto“ Baltijos jūros regione, sakė ekspertas.
2015 metų birželį Jungtinių Valstijų ir Lenkijos analitinis centras „Cepa“ publikavo straipsnį, kuriame teigiama, kad Rusija organizavo pratybas su 33 tūkst. karių. Jų metu, be kitų dalykų, buvo treniruojamasi užimti Švedijai priklausančią Gotlando salą.
Prieš tris mėnesius Švedijos vyriausybė nusprendė grąžinti karines pajėgas į Gotlandą, kur paskutiniai kariniai daliniai buvo dislokuoti 2005 metais. Čia buvo perkelta 150 karių.
2014 metais Švedijos pareigūnai aštuonias dienas nesėkmingai ieškojo į šalies teritorinius vandenis įsibrovusio povandeniniu laivo. Įtariama, kad jis priklausė Rusijai.
Šaukimą į kariuomenę Švedija pirmą kartą paskelbė 1901 metais, o nutraukė jį 2010 metais. Tačiau karinė tarnyba nekelia didelio susižavėjimo jaunajai švedų kartai, niekada nebuvusiai kareivinėse.
Pirmasis sugrąžinto šaukimo etapas Švedijoje prasidės 2017 metų liepą. Į kariuomenę bus šaukiami tiek vyrai, tiek moterys. Privalomoji karo tarnyba prasidės 2018 metų sausį ir truks 11 mėnesių. Vienu metu kariuomenėje tarnaus 4 tūkst. jaunuolių.
„Svarbu pažymėti, kad šaukiami bus tiek merginos, tiek vaikinai“, – sakė Švedijos gynybos ministras.
„Kariuomenei svarbus lyčių lygybės užtikrinimas“, – pridūrė jis.
Šaukimo grąžinimą Švedijoje palaiko tiek kairiųjų vyriausybė, tiek dešinioji opozicija.
2015 metais švedų politikai sutiko padidinti išlaidas gynybai 1,1 mlrd. dolerių 2016–2020 metais.
Švedijos gynybos padėtis yra labai panaši į Suomijos, turinčios 1 340 km sieną su Rusija.
Abi šios šalys sustiprino karinį bendradarbiavimą su JAV, padidėjus nerimui dėl suintensyvėjusios Rusijos karinės veiklos Šiaurės Europoje.
Suomija pernai kaltino Maskvą, kad ši pažeidžia jos oro erdvę: per atskirus incidentus du Rusijos naikintuvai praskrido į pietus nuo pajūrio miesto Porvo. Šie incidentai taip pat kėlė nerimo ir Švedijai.
Tiek Švedijoje, tiek Suomijoje galimybė stoti į NATO ne kartą buvo svarstoma, bet Rusija griežtai pasisako prieš tai.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Iš Kremliaus – svarbus pareiškimas
Kremlius penktadienį pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra pasirengęs be išankstinių sąlygų derėtis su JAV išrinktuoju prezidentu Donaldu Trumpu (Donaldu Trampu). ...
-
„Der Spiegel“: Sholzas blokuoja naują karinę pagalbą Ukrainai
Vokietijos vyriausybėje, anot žurnalo „Der Spiegel“, įsiplieskė ginčas dėl tolesnio ginklų tiekimo Ukrainai. Leidinio informacija, užsienio reikalų ir gynybos ministrai Annalena Baerbock ir Borisas Pistorius spaudžia dar iki vasario 23 d....
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Carterio atminimas trumpam suvienijo JAV – laidotuvėse dalyvavo visi gyvi prezidentai
Velionis JAV prezidentas Jimmy Carteris (Džimis Karteris) ketvirtadienį trumpam suvienijo šalį – visi penki gyvi JAV prezidentai susirinko pagerbti mirusio kolegos valstybinių laidotuvių ceremonijoje Vašingtono Nacionalinėje katedroje...
-
Vaikui leista pasidaryti tatuiruotę: gyventojai pakraupę
Audrą Amerikoje įplieskė tatuiruotė ir ne bet kam, o vaikui. Mergaitei, kuriai yra devyneri metai, ant rankos ištatuiruota JAV vėliava. ...
-
Džokovičius teigia buvęs apnuodytas Australijoje: grįžęs į Serbiją, kai ką išsiaiškinau1
Serbijos teniso žvaigždė Novakas Džokovičius duodamas interviu žurnalui „GQ“ pasakė manąs, kad buvo „apnuodytas“, kol iki atvirojo 2022 m. Australijos teniso čempionato leido laiką Melburno imigrantų sulaikymo centre. ...
-
Dujų gavyba Norvegijoje 2024-aisiais – rekordinė
Gamtinių dujų gavyba Norvegijoje, kuri tapo itin svarbia siekiant pakeisti tiekimą Europai iš Rusijos, pernai pasiekė rekordines apimtis, ir beveik visos jos buvo eksportuotos. ...
-
Venesueloje prezidentu vėl prisaikdinamas Nicolas Maduro
Venesuelos prezidentas Nicolas Maduro, einantis šias pareigas nuo 2013 metų, penktadienį bus prisaikdinamas trečiajai kadencijai, nepaisant visuotinio pasipiktinimo ir ceremonijos išvakarėse kilusių tūkstantinių protestų. ...
-
Danijos premjerė tikisi tiesiai su Trumpu aptarti jo pasisakymus dėl Grenlandijos
Po Donaldo Trumpo pareiškimų apie galimą Grenlandijos aneksiją Danijos ministrė pirmininkė Mettė Frederiksen siekia pokalbio su išrinktuoju JAV prezidentu. ...
-
Mokslininkai: pirmą kartą viršyta kritinė pasaulinio atšilimo riba
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio l...