- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį per ištaigingą ceremoniją Kremliuje buvo prisaikdintas penktajai kadencijai, per kurią jis turės daugiau galių nei bet kada anksčiau.
71-erių V. Putinas Rusiją valdo nuo amžiaus pradžios, o kovo mėnesį per prezidento rinkimus, kuriuose nedalyvavo jokia opozicija, užsitikrino naują šešerių metų kadenciją.
V. Putinas šią kadenciją baigs tik 2030 metais, o tada konstitucija vėl leistų jam kandidatuoti į Rusijos prezidento postą.
Per ceremoniją Kremliaus rūmuose V. Putinas padėjo ranką ant Rusijos konstitucijos ir pažadėjo ją ginti, stebint miniai pareigūnų ir kitų svečių.
Savo kalboje jis sakė, kad „Rusijos interesai ir saugumas bus pagrindinis naujos kadencijos tikslas“, ir pridūrė, kad Rusija, kuri „susidūrė su rimtais iššūkiais, oriai išgyvens sunkų laikotarpį“.
Ceremonijos Kremliuje metu V. Putinas teigė, kad vadovavimą Rusijai laiko „šventa pareiga“.
„Tarnauti Rusijai yra didžiulė garbė, atsakomybė ir šventa pareiga“, – Šv. Andriejaus salėje sakė jis.
Kalbėdamas apie jau daugiau nei dvejus metus trunkantį Maskvos karą Ukrainoje, V. Putinas sakė, kad Rusija iš dabartinio sudėtingo laikotarpio išeis stipresnė ir pranašesnė.
„Mes oriai išgyvensime šį sunkų laikotarpį ir tapsime dar stipresni“, – pareiškė jis ir pridūrė: „Esame vieninga ir didi tauta, kartu įveiksime visas kliūtis, įgyvendinsime viską, ką suplanavome, ir kartu laimėsime.“
Karas
Nuo to laiko, kai paskutinėmis 1999 metų valandomis pakeitė prezidentą Borisą Jelciną, V. Putinas po ekonomikos žlugimo kilusią Rusiją pavertė pariju, grasinančiu pasaulio saugumui. 2022 metais pradėjusi didžiausiu Europos konfliktu po Antrojo pasaulinio karo tapusią invaziją į Ukrainą, Rusija sulaukė griežtų Vakarų sankcijų ir atsigręžia į kitus režimus, tokius kaip Kinija, Iranas ir Šiaurės Korėja.
Dabar klausimas toks: ką 71 metų V. Putinas darys ateinančius šešerius metus šalies viduje ir tarptautinėje scenoje?
Rusijos pajėgos stiprina savo pozicijas Ukrainoje, kur taiko išdegintos žemės taktiką, o Kyjivo pajėgoms trūksta žmonių ir šaudmenų. Abi šalys patiria didelių nuostolių.
Ukrainos dronų ir raketų atakos karą atnešė ir į Rusijos teritoriją, ypač jos pasienio regionus. Vasarį sakydamas kalbą V. Putinas pažadėjo pasiekti Maskvos tikslus Ukrainoje ir apginti Rusijos „suverenumą ir piliečių saugumą“.
Netrukus po surežisuoto perrinkimo kovą V. Putinas užsiminė, kad galima konfrontacija tarp NATO ir Rusijos, ir pareiškė norintis sukurti Ukrainoje buferinę zoną, kad Rusija būtų apsaugota nuo atakų iš už sienos.
Pačioje Rusijoje V. Putino populiarumas yra glaudžiai susijęs su paprastų rusų pragyvenimo lygio gerinimu.
2018 metais kadenciją jis pradėjo pažadu pasiekti, kad Rusija būtų tarp penkių didžiausių pasaulio ekonomikų ir taptų „moderni bei dinamiška“. Tačiau Rusijos ekonomika pasuko į karo režimą ir valdžia išleidžia rekordines sumas gynybai.
Gynybos ministerija
Analitikai sako, kad V. Putinui užsitikrinus dar šešerius metus valdžioje, vyriausybė gali imtis tokių nepopuliarių žingsnių kaip mokesčių didinimas norint finansuoti karą ir didesnio masto ėmimas į kariuomenę.
Prasidedant naujai prezidento kadencijai Rusijos vyriausybė paprastai paleidžiama, kad V. Putinas galėtų paskirti naują premjerą ir ministrus. Rusijos premjeras atitinkamą pareiškimą paskelbė pasibaigus ceremonijai.
Atkreiptinas dėmesys į Gynybos ministeriją. Pernai gynybos ministras Sergejus Šoigu patyrė spaudimą dėl savo vadovavimo karui. Privačios karinės samdinių bendrovės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas griežtai kritikavo jį dėl to, kad „Wagner“ kovotojams Ukrainoje trūko šaudmenų.
Birželį J. Prigožinas metė iššūkį Rusijos karinei vadovybei ir kartu su savo kovotojais surengė trumpai trukusį maištą. Analitikų teigimu, tai buvo iki šiol didžiausias iššūkis V. Putino valdymui.
Dviem mėnesiais vėliau J. Prigožinas žuvo per paslaptingą lėktuvo katastrofą, o S. Šoigu, regis, atlaikė vidaus kovas. Tačiau praėjusį mėnesį jo globojamas gynybos viceministras Timuras Ivanovas buvo sulaikytas dėl įtariamo kyšininkavimo.
Kai kurie analitikai mano, kad S. Šoigu galėtų tapti vyriausybės pertvarkymo auka, tačiau tai būtų drąsus žingsnis, nes karas Ukrainoje vis dar tęsiasi.
Po invazijos į kaimyninę šalį Rusijos valdžia su tokiu nuožmumu, kokio nebuvo nuo sovietinių laikų, užgniaužė bet kokias nepritarimo apraiškas. Nesimato jokių ženklų, kad šios represijos atslūgtų per naują V. Putino kadenciją.
Jo didžiausias oponentas, opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas vasarį paslaptingomis aplinkybėmis mirė kolonijoje Arktyje. Jo bendražygiai opozicionieriaus mirtį pasmerkė kaip politiškai motyvuotą.
Į užsienį pasitraukusi A. Navalno našlė Julija Navalnaja antradienį V. Putiną pavadino „melagiu, vagimi ir žudiku“.
Kiti garsūs V. Putino kritikai yra arba kalėjime, arba pabėgę į užsienį, bet net ten kai kurie jų baiminasi dėl savo saugumo.
Rusijoje buvo priimta įstatymų, numatančių ilgas įkalinimo bausmes už kariuomenės „diskreditavimą“. Kremlius taip pat taikosi į nepriklausomą žiniasklaidą, teisių gynimo grupes, LGBTQI aktyvistus ir kitus žmones, neatitinkančius to, ką V. Putinaas akcentuoja kaip Rusijos „tradicines šeimos vertybes“.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vasario 11-oji Lietuvoje ir pasaulyje
Vasario 11-oji, antradienis, 7 savaitė. ...
-
JAV demokratai ragina pranešėjus sutramdyti Muską
JAV demokratai pirmadienį paskelbė apie naują platformą pranešėjams, taip atidarydami naujausią frontą siekiant apsisaugoti nuo prezidento Donaldo Trumpo „efektyvumo karaliaus“ Elono Musko noro mažinti federalines išlaidas. ...
-
Vatikano „Caritas“ pasipiktino nurėžtu USAID finansavimu: milijonai mirs, kiti liks skurde
Vatikano labdaros organizacija pirmadienį išreiškė pasipiktinimą tuo, ką pavadino neapgalvotais ir nežmogiškais JAV planais stabdyti Tarptautinės plėtros agentūros (USAID) finansavimą, o popiežiaus Pranciškaus patarėjas p...
-
Šaltinis: Trumpo pasiuntinys Kelloggas vasario 20 dieną lankysis Ukrainoje
JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) specialusis pasiuntinys Ukrainos ir Rusijos karo klausimais Keithas Kelloggas (Kitas Kelogas) vasario 20 dieną lankysis Ukrainoje, pirmadienį naujienų agentūrai AFP pranešė šaltinis ukrainieči...
-
Palestiniečių autonomija paskelbė nutraukianti išmokas „kalinių ir kankinių“ šeimoms
Palestiniečių autonomija pirmadienį, atsižvelgdama į ilgalaikį Vašingtono prašymą, paskelbė nutraukianti išmokų Izraelio nužudytų ar Izraelio kalėjimuose laikomų asmenų, įskaitant už išpuolius prieš izraelie...
-
Zelenskis saugumo konferencijoje Miunchene susitiks su Vance'u
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį Miuncheno saugumo konferencijoje susitiks su JAV viceprezidentu J. D. Vance'u (Dž. D. Vansu), pirmadienį naujienų agentūrai AFP pranešė jo atstovas Serhijus Nikiforovas. ...
-
Sirijos lyderis: prie naujosios kariuomenės jungiasi tūkstančiai
Sirijos laikinasis prezidentas Ahmedas al Sharaa (Ahmedas Šaraa) pirmadienį paskelbtame interviu sakė, kad po Basharo al Assado (Bašaro Asado) nuvertimo ir jo ginkluotųjų pajėgų išformavimo tūkstančiai žmonių jungiasi prie &scaro...
-
JK vyriausybė: šalyje dėl nelegalaus darbo sulaikyta 600 asmenų
Jungtinės Karalystės (JK) imigracijos tarnybos komandos sausį sulaikė per 600 asmenų – 73 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, pirmadienį paskelbė pareigūnai. ...
-
„Hamas“ sako, kad iki atskiro pranešimo atidės kitą apsikeitimą įkaitais ir kaliniais
Palestiniečių kovotojų grupuotė „Hamas“ pirmadienį paskelbė, kad neribotam laikui atidės kitą apsikeitimą įkaitais ir kaliniais pagal trapų paliaubų susitarimą su Izraeliu, kaltindama jį nesilaikant susitarimo sąlygų. ...
-
Wildersas grasina naujais rinkimais Nyderlanduose dėl su migracija susijusio ginčo
Nyderlandų kraštutinių dešiniųjų lyderis Geertas Wildersas (Gertas Vildersas) pirmadienį pagrasino padaryti taip, kad šalyje įvyktų pirmalaikiai rinkimai, jei svarbus imigracijos įstatymas nebus greitai priimtas, nors svarbiausia &...