Talibano susiskaldymas – vilties ženklas Vakarams?

Stiprios lyderystės trūkumas Talibane buvo akivaizdus dar valdant neseniai nukautam Akhtarui Mansourui – grupuotė skilo į dvi tarpusavyje kovojančias grupes, LRT RADIJUI sako Talibano ekspertas, laisvai samdomas žurnalistas ir analitikas Konflikto ir taikos centre Kabule Hekmatullah Azamy.

Specialistas abejoja, kad naujajam Talibano lyderiui mulai Haibatullah Akhundzadai pavyks jį suvienyti, tačiau teigia, kad grupuotė vis dar kelia didelį pavojų afganistaniečiams, o lėšų savo veiklai surenka ne tik iš kontrabandos, bet ir iš Vakarų valstybių paramos.

– Ar buvusio Talibano vadovo Akhtaro Mansouro mirtis keičia grupuotės jėgų pusiausvyrą?

– Tai buvo labai skaudus smūgis visai Talibano grupuotei. Be to, per paskutinį mėnesį buvo nukauti keli reikšmingi aukšto rango Talibano veikėjai, tokie kaip provincijų, regionų, karinių dalinių vadovai. Visa tai grupuotei sukėlė daug nemalonumų. Jiems šiais metais tikrai nesiseka taip, kaip pernai. 2015 m. Talibanui pavyko užimti 22 naujas sritis, jie įsilaužė į kalėjimus ir taip savo pajėgas sustiprino naujais kovotojais. Šiais metais jie visa tai bandė pakartoti, tačiau akivaizdžiai nesėkmingai. Taigi A. Mansouro mirtis tik dar labiau apsunkins dabartinę krizę.

– Nukovus vieną lyderį, visada atsiranda kitas – ar tai nėra kaip slibinas, kuriam, nukirtus vieną galvą, užauga dar devynios?

– Šiuo metu Afganistano vyriausybė labai dažnai vykdo mirties bausmes sugautiems Talibano kovotojams ir taip tikimasi grupuotę susilpninti. Kita vertus, yra žmonių, kurie tam nepritaria, pavyzdžiui, buvęs prezidentas Hamidas Karzajus. Jis teigia, kad mirties bausmės turėtų būtų atšauktos, ir anksčiau netgi ragino paleisti daugybę Talibano kovotojų. Tačiau ankstesni pavyzdžiai rodo, kad kovotojai, išėję iš nelaisvės, dažniausiai tampa savižudžiais sprogdintojais. Žmonės, palaikantys H. Karzajų, teigia, kad teisėtvarka šalyje dar labai korumpuota, todėl mirties bausmei gali būti pasmerkiami ir visiškai nekalti žmonės.

O Talibanas į egzekucijas reaguoja taip pat ir teigia nužudysiantis į nelaisvę paimtus aukšto rango Afganistano pareigūnus bei vykdysiantis atakas prieš šalies teisines institucijas. Savo žodžio jie laikosi ir neseniai įvykdė išpuolį vienos provincijos teisme. Talibanas taip pat ėmėsi veiksmų, dėl kurių nustebau ir aš pats. Jie kreipėsi į žmogaus teisių organizacijas, kad šios paspaustų Afganistano valdžią dėl esą neteisėtai žudomų Talibano kovotojų, nors šiuo atžvilgiu jie patys nuolatos pažeidžia žmogaus teises.

– Talibano vadovas A. Mansouras buvo nužudytas bepiločiu lėktuvu. Ar nužudyti be teismo, kad ir mirtinus išpuolius rengiančios grupuotės vadą, yra legalu?

– Ar tai teisėta, ar ne, diskusijos vyksta nuolatos, ypač konflikto zonose, kuriose veikia amerikiečių pajėgos. Kiti žmonės nerimauja, kad po bepiločių lėktuvų atakos galima laukti dar didesnio kovotojų atsako. Tačiau tokie lyderiai visame pasaulyje laikomi teroristais. Jeigu jie būtų sulaikyti, tam tikrai nereikėtų jokių papildomų teisinių patvirtinimų. Jie inicijuoja civilių žudynes ir yra nuolatinės grėsmės šaltinis šalyje ir regione. Taigi iš moralinės pusės sunku atsakyti, tai teisinga ar ne, tačiau, kadangi tai yra karinis konfliktas, jis gali būti sprendžiamas karinėmis priemonėmis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių