- Rūta Androšiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Europos Sąjunga (ES) pirmadienį paragino visas šalis laikytis santūrumo po to, kai Kinija pradėjo karines pratybas aplink Taivaną, kartu perspėdama nesiimti jokių „vienašališkų veiksmų“, keičiančių status quo, ir taip netiesiogiai užsimindama apie Pekiną.
„Raginame visas šalis elgtis santūriai ir vengti bet kokių veiksmų, galinčių dar labiau padidinti tarpvalstybinę įtampą, kuri turėtų būti sprendžiama dialogu“, – pareiškime sakė ES užsienio politikos atstovė spaudai Nabila Massrali.
Pirmadienį surengtos kinų pratybos yra ketvirtas didelio masto pratybų etapas per pastaruosius dvejus metus.
Kinija pirmadienį pranešė, kad sėkmingai užbaigė karines pratybas „Joint Sword-2024B“ aplink Taivaną, ir pridūrė, kad šiose pratybose buvo „visapusiškai išbandyti jos karių integruotų bendrų operacijų pajėgumai“.
„Teatro vadavietės pajėgos, visada būdamos itin budrios, nuolat stiprina kovinę parengtį intensyviai treniruodamosi ir užkirs kelią Taivano nepriklausomybės separatistų bandymams“, – sakoma kariuomenės atstovo Li Xi pareiškime.
Skrydžiai į Taivano oro gynybos identifikavimo zoną
Nuo 2016 metų, kai buvusi Taivano lyderė Tsai Ing-wen pradėjo eiti prezidentės pareigas, Kinija suintensyvino karo lėktuvų skrydžius į Taivano vadinamąją oro gynybos identifikavimo zoną.
Tsai Ing-wen laiko Taivaną jau nepriklausomu.
Pernai balandį Taibėjus pranešė, kad aptiko Kinijos tolimojo nuotolio kovinį droną „TB-001“ ir 37 kitus Pekino orlaivius, skriejančius virš Taivano.
Vietos žiniasklaida nurodė, kad tai buvo pirmas kartas, kai Taivano gynybos ministerija pranešė apie Kinijos karinį orlaivį, skriejantį aplink salą.
Šiuo metu Pekinas beveik kasdien aplink Taivaną siunčia lėktuvus ir karo laivus. Praėjusį mėnesį Taibėjaus valdžios institucijos per vieną dieną aplink salą aptiko net 43 Kinijos karinius orlaivius.
N. Pelosi vizitas Taivane
2022-ųjų rugpjūtį Pekinas pradėjo didžiausias karines pratybas aplink Taivaną po to, kai savivaldžią salą aplankė tuometinė JAV Atstovų Rūmų pirmininkė Nancy Pelosi. Šis vizitas supykdė Kiniją.
Tąkart pratybos truko mažiausiai penkias dienas. Pekinas sakė, kad jų metu surengta ir „įprastinių raketų ugnies“ bandymas vandenyse į rytus nuo Taivano.
Tą patį mėnesį, Taivane apsilankius dar vienai JAV teisės aktų leidėjų delegacijai, buvo surengta daugiau pratybų.
Taivano gynybos ministerijos duomenimis, 2022-ųjų rugpjūtį į Taivano oro gynybos zoną įskrido rekordiškai daug – 446 karo lėktuvai.
Vos po mėnesio, 2022-ųjų rugsėjį, Taibėjaus pajėgos pirmą kartą numušė droną mažytėje Šju salelėje, esančioje tarp Kinijos žemyninės dalies ir Taivanui priklausančių Kinmeno salų.
Tų pačių metų gruodį Kinija per karines pratybas dislokavo 71 karo lėktuvą. Kinijos liaudies išlaisvinimo armija (KLA) teigė, kad tai buvo „smogiamosios pratybos“, kuriomis buvo reaguojama į neįvardytas JAV ir Taivano „provokacijas“ ir „sąmokslą“.
Imitacinė blokada
Įtampa tarp Taivano ir Kinijos dar padidėjo 2023-iųjų balandį, kai tuometinė salos prezidentė surengė derybas su N. Pelosi įpėdiniu Kevinu McCarthy .
Reaguodamas į šį susitikimą Pekinas surengė trijų dienų karines pratybas.
Per šias pratybas Pekinas imitavo tikslingus smūgius Taivanui ir salos apsupimą, įskaitant jos „atkirtimą“. Kinijos valstybinė žiniasklaida pareiškė, kad dešimtys lėktuvų treniravosi vykdyti „oro blokadą“.
Pratybose taip pat dalyvavo vienas iš dviejų Kinijos lėktuvnešių „Shandong“.
Po pratybų iš šiaurės vakarų Kinijos buvo paleista raketa, dėl kurios, Taivano valdžios institucijų teigimu, į jūrą į šiaurę nuo salos nukrito nuolaužų.
Praėjusių metų rugpjūtį tuometinio viceprezidento Lai Ching-te sustojimas Jungtinėse Valstijose sukėlė Pekino nepasitenkinimą.
Kinija ėmėsi naujų karinių veiksmų, kurie, anot Pekino, buvo „griežtas įspėjimas Taivano nepriklausomybės separatistams, susimokiusiems su užsienio veikėjais“.
„Būtina operacija“
Gruodį Taivano gynybos ministerija pradėjo reguliariai fiksuoti Kinijos balionus, sklandančius aplink Taivaną. Manoma, kad tokio žingsnio Pekinas ėmėsi prieš Taivano prezidento rinkimus šį sausį.
Iš pradžių Taibėjus objektus apibūdino kaip meteorologinius balionus, tačiau vėliau juos pavadino grėsme aviacijos saugumui.
Vasarį per vieną dieną buvo aptiktas rekordinis skaičius Kinijos oro balionų– aštuoni. Pranešama, kad penki iš jų skrido tiesiai virš Taivano.
Sausį prezidento rinkimus laimėjo Tsai Ing-wen dešinioji ranka Lai Ching-te. Rinkimus apsunkino nuogąstavimai dėl karinės grėsmės iš Pekino.
Po jo inauguracijos gegužę Pekinas paskelbė apie dvi dienas truksiančias pratybas kaip „griežtą bausmę už separatistinius Taivano nepriklausomybės pajėgų veiksmus“.
Liepą Taivanas pareiškė, kad Pekinas per 24 valandas pasiuntė 66 Kinijos karinius orlaivius.
Lai Ching-te sakydamas kalbą Nacionalinės dienos proga pažadėjo pasipriešinti Kinijos veiksmams. Tai dar kartą supykdė Kiniją, kuri aplink salą pasiuntė naikintuvus ir karo laivus.
Pirmadienį Kinija aplink Taivaną dislokavo lėktuvų ir laivų, nurodydama, kad šiomis pratybomis siekia pasiųsti „griežtą įspėjimą separatistinėms“ jėgoms savivaldžioje saloje.
Jos teigimu, tai yra „teisėta ir būtina operacija valstybės suverenitetui ir nacionalinei vienybei apsaugoti“.
Taivanas sakė, kad per naujausias pratybas netoli savo krantų aptiko 125 Kinijos orlaivius – tai rekordinis skaičius per vieną dieną.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Britų policija pradėjo tyrimą dėl įsilaužimo į Vindzoro pilį
Jungtinės Karalystės (JK) policija pirmadienį pranešė, kad pareigūnai tiria praėjusį mėnesį įvykdytą įsilaužimą į Vindzoro pilies teritoriją, princui Williamui su šeima šioje pilyje ramiai leidžiant laiką. ...
-
Po tūkstančio karo dienų, improvizuotas memorialas Kyjive vis auga
Prieš Rusijos invaziją tai tebuvo eilinė veja Ukrainos sostinės centre. Nuotraukų pasidaryti užsukdavo turistai, o vietiniai gyventojai savaitgaliais ateidavo pasivaikščioti. ...
-
Švedija ir Suomija ragina gyventojus būti pasirengusius karui2
Švedija pirmadienį pradėjo siuntinėti gyventojams apie penkis milijonus brošiūrų, kuriose jie raginami pasirengti galimam karui, o kaimyninė Suomija sukūrė naują tokio pasirengimo interneto svetainę. ...
-
Ukraina gali gauti iš Vokietijos tūkstančius dirbtinio intelekto valdomų dronų
Ukraina gali gauti iš Vokietijos 4000 aukštųjų technologijų dronų, valdomų dirbtiniu intelektu ir atsparių radioelektroninės kovos įrenginiams. ...
-
J. Borrellis: ES turi daryti spaudimą Izraeliui dėl Gazos karo4
Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos įgaliotinis Josepas Borrellis pirmadienį patvirtino, kad bloko narėms pasiūlys sustabdyti ES politinį dialogą su Izraeliu, motyvuodamas tuo, kaip ši šalis vykdo karą Gazos Ruože, praneša a...
-
Odesos srityje elektros neturi 321 tūkst. vartotojų
Dėl Rusijos atakos Odesoje ir srityje elektros neturi 321 tūkst. vartotojų. Tai „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos bendrovės DTEK atstovai, kuriais remiasi „Ukrinform“. ...
-
J. Bideno sprendimas dėl smūgių Rusijai ne taip suprastas? Aiškėja naujos aplinkybės
Baltųjų rūmų sprendimas leisti Ukrainai smogti Rusijos teritorijai amerikietiškomis tolimojo nuotolio raketomis taikomas tik RF Kursko sričiai ir yra reakcija į Šiaurės Korėjos kariškių įsitraukimą į karą. ...
-
Kremlius pasimetė: skubiai kurpia „baisius atsakus“ į JAV leidimą raketomis smogti Rusijai
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį pareiškė, kad Maskvoje apie JAV sprendimą leisti Ukrainai naudoti tolimojo nuotolio raketas smūgiams Rusijos teritorijoje kol kas žinoma tik iš Vakarų žiniasklaidos. ...
-
JAV leidus Ukrainai smogti Rusijai tolimo nuotolio raketomis, Kinija ragina siekti taikos
Kinija pirmadienį dar kartą paragino siekti taikaus susitarimo dėl karo Ukrainoje po to, kai Vašingtonas leido Kyjivui panaudoti ilgo nuotolio amerikietiškas raketas prieš karinius objektus Rusijoje. ...
-
Toksiško smogo Indijos sostinėje indeksas daugiau kaip 60 kartų viršija PSO limitą
Indijos sostinės Naujojo Delio gyventojai pirmadienį dūsta nuo tiršto toksiško smogo, oro taršai daugiau kaip 60 kartų viršijus Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomenduojamą paros maksimumą. ...