JAV ir Rusija vaikšto plonu ledu

Rinkimų šou baigėsi – JAV politika grįžta į senas vėžes. Tiesa, to dar nebuvo, kad viena branduolinė valstybė atakuotų teritoriją, kurioje dislokuoti kitos branduolinės valstybės kariai.

2013 m. Donaldas Trumpas iškoneveikė savo pirmtaką Baracką Obamą, kad šis planuoja smūgį Sirijos režimo pajėgoms. Esą veltis į toje šalyje vykstantį pilietinį karą, D.Trumpo suvokimu, JAV būtų neprotinga. Tačiau daug kas spėjo įsitikinti, kad D.Trumpas keičia nuomonę kaip kojines.

Ko gero, stebina tik tai, kad Amerikos lyderio pozicija pakito taip staiga – praėjus vos 77 dienoms nuo kadencijos pradžios.

Amerikiečių kariuomenė paleido 59 sparnuotąsias raketas "Tomahawk" į Šairato oro bazę – tokį sprendimą JAV lyderis grindė tuo, kad prieš tai Sirijoje buvo įvykdyta dujų ataka, už kurią, D.Trumpo teigimu, buvo atsakingas Sirijos prezidentas Basharas al Assadas.

Rusijos atstovai pažymėjo, kad smerkia dujų ataką, tačiau neturi duomenų, jog už ją būtų atsakinga Sirija vyriausybė.

Baltieji rūmai nelaukė įrodymų ir savo veiksmų su niekuo nederino. Maža to, D.Trumpas nesibaimino, kad Sirijos karinėje bazėje gali būti Rusijos karių.

Šaltojo karo metais toks sprendimas būtų buvęs sunkiai įmanomas – nei Vietname, nei Afganistane Jungtinės Valstijos ir Sovietų Sąjunga niekuomet nėjo į tiesioginę akistatą, mat tai galėjo sukelti branduolinį karą tarp dviejų supervalstybių.

Kai kurie ekspertai įspėjo, kad JAV ataka Sirijoje reiškia netiesioginį karą tarp Maskvos ir Vašingtono. O jis gali turėti neprognozuojamų padarinių.

"Rusijos ir JAV susidūrimų Sirijoje tikimybė didėja, nes kalbama ne tik apie tai, kad šios dvi šalys vykdo karines operacijas vienos šalies teritorijoje, jų tarpusavyje nekoordinuodamos", –  aiškino politologas Andrejus Kortunovas.

Pasak jo, aerodrome, kurį atakavo JAV pajėgos, šaltinių teigimu, galėjo būti ir rusų lėktuvų. Tokie Vašingtono veiksmai didina tiesioginės Rusijos ir JAV priešpriešos riziką.

"Tiesioginės karinės Rusijos ir JAV priešpriešos rizika reikšmingai padidėja. Kur tai nuves ir ar nenuves iki trečio pasaulinio karo, yra atitinkamų lyderių atsakomybės klausimas", – įspėjo A.Kortunovas.

Komentuodamas galimą Rusijos reakciją, politologas aiškino, kad Maskva dabar turi du kelius.

"Galima bandyti įrodyti, kad ta cheminė ataka nesusijusi su Damasku, kad tai provokacija blokuoti bet kokias JT Saugumo Tarybos rezoliucijas. Tačiau tada egzistuoja galimybė, kad JAV tęs savo karinius veiksmus. Ir tai gali sukelti tiesioginės Rusijos ir JAV karinės priešpriešos Sirijoje pavojų su neprognozuojamomis pasekmėmis", – sakė jis.

"Kita vertus, galima pripažinti Vakarų versiją, esą cheminę ataką įvykdė B.al-Assado pajėgos ir kad režimas privalo atsakyti. Tokia pozicija liudytų, kad Rusija pasirengusi atiduoti B.al- Assadą ir sutikti su režimo pakeitimu", – pastebėjo A.Kortunovas.

"Bet tuomet kyla klausimas, ką mes ten veikėme visus tuos metus ir kokie yra mūsų pačių karinės kampanijos rezultatai?" – pridūrė jis.

 


Šiame straipsnyje: JAVRusijaSirijacheminė ataka

NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
landzberginės bezdžionės,kad suomių įlankoi nebus amerikonų,tai čia faktas,o durneliaigal žinot,kiek nuo pskovo skris raketos pirmiau iki vilniaus,o dar yra ir kauno hes ir kas tada bus,kai ant heso nukris 400 kg sprogmenų,jūs debilai apie tai negalvojat

aš portretas
Ar tu anonizme ir tam tinklalapi komentarus rašai tavo šūdo visur pilna varyk pas tete putina juk jau sakiau ir melskis kad jum dievas atleistų

anonime ar supranti

anonime ar supranti portretas
kiek sekundžių iš Suomių ilankos paleista raketa iki Piterio lekia ? Visą likusį gyvenimą metro tupėsi ?
VISI KOMENTARAI 13

Galerijos

Daugiau straipsnių