Sirijoje per džihadistų ataką pabėgėlių stovykloje žuvo dešimtys žmonių

  • Teksto dydis:

Sirijos ir Irako pasienyje esančioje perkeltųjų asmenų stovykloje antradienį surengta džihadistų mirtininkų sprogdintojų ataka nusinešė kelių dešimčių žmonių gyvybes.

Pastaruoju metu abiejose šalyse didinamas spaudimas džihadistų grupuotei „Islamo valstybė“ (IS).

Naujausias išpuolis Sirijoje pareikalavo mažiausiai 46 žmonių gyvybių, o per dar vieną netikėtą IS ataką Irako vakaruose antradienį žuvo 10 karių.

Vis augant žuvusiųjų skaičiui, JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ir Rusijos lyderis Vladimiras Putinas antradienio vakarą telefonu aptarė, kaip užbaigti Sirijos pilietinį karą, kuriame Maskva ir Vašingtonas palaiko skirtingas puses.

D.Trumpo patarėjai sakė, kad per pokalbį buvo „aptariamos saugiosios arba deeskalavimo zonos“ Sirijoje, „kad būtų pasiekta tvari taika dėl humanitarinių ir kitokių priežasčių“.

Visgi nebuvo pateikta daugiau detalių apie planus įkurti saugiąsias zonas. Apie šią galimybę jau seniai diskutuojama, bet tokių zonų įkurti nepavyksta, nes karas tebesitęsia.

Manoma, kad IS rengia naujus išpuolius, nes yra puolami paskutinės didelės šios grupuotės tvirtovės – Mosulas Irake bei Raka kaimyninėje Sirijoje.

Per paryčiais surengtą ataką Sirijos šiaurės rytuose šalia sienos su Iraku esančioje laikinoje stovykloje, kur apie 300 šeimų laukia leidimo patekti į teritoriją, kontroliuojamą Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) – JAV remiamo aljanso, vadovaujančio operacijai dėl Rakos atsikovojimo.

Padėtį Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) sakė, kad Chasakos provincijoje esančioje stovykloje ir šalia jos susisprogdino mažiausiai penki mirtininkai.

SOHR vadovas Rami Abdel Rahmanas (Ramis Abdel Rahmanas) naujienų agentūrai AFP sakė, kad susirėmimai tarp džihadistų ir SDF tebesitęsia.

Jis nurodė, kad per šį išpuolį žuvo mažiausiai 46 žmonės, iš jų – 31 civilis.

IS prisiėmė atsakomybę už šią ataką per savo propagandos agentūrą „Amaq“. Pranešime sakoma, kad džihadistų grupuotė užpuolė SDF pozicijas šalia stovyklos. Pasak IS, tai buvo dalis kompleksinės operacijos, nukreiptos prieš šią grupuotę.

Kurdų Raudonojo Pusmėnulio atstovas Kamalas Derbasas sakė, kad išpuolis prasidėjo apie 4 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

Tūkstančiai žmonių iš Sirijos Deir az Zoro provincijos ir Mosulo miesto Irake per šį pasienio postą pasiekdavo saugią teritoriją, nurodė Tarptautinio gelbėjimo komiteto (IRC) atstovas.

„Išgirdę apie šiandienos atakas Chasakos provincijoje, esame pasibaisėję ir nuliūdę“, – sakė IRC regiono patarėjas ir teisių gynėjas Thomas Garofalo (Tomas Garofalas).

Sąlygos tame regione yra itin sudėtingos – ten esama nedaug vietų, kuriose žmonės gali prisiglausti, o pareigūnų turimų pajėgumų nepakanka padėčiai suvaldyti. Be to, ten tvyro įtampa dėl galinčio atsinaujinti smurto.

Organizacija „Save the Children“ („Gelbėkit vaikus“) pasmerkė minėtą ataką ir sakė, kad „dėl taikymosi į civilius, o ypač į vaikus, ji yra pasibjaurėtina“.

Organizacijos atstovai nurodė, kad dėl tos atakos ir jos išprovokuotų ginkluotų susirėmimų apie 400 perkeltųjų asmenų ir pabėgėlių yra perkeliami į kitą stovyklą.

Tuo tarpu per IS surengtą ataką Irake džihadistai apšaudė kariuomenės bazę netoli atokaus Rutbos priešakinio posto, esančio šalies vakaruose, Sirijos ir Jordanijos pasienyje.

IS bandė palaužti Rutbos, kuri yra paskutinis didelis miestas kelyje nuo Bagdado iki sienos su Jordanija, gynybą. Be to, džihadistai siekė įvykdyti diversijų, kad pajėgos būtų išsklaidytos ir kad spaudimas grupuotės kovotojams Mosule sumažėtų, nurodė kariuomenės pareigūnai.

Praėjusį spalį buvo pradėta stambi operacija, per kurią siekiama atsikovoti Mosulo kontrolę. Prieš beveik trejus metus IS vadas Abu Bakras al Baghdadi (Abu Bakras Bagdadis) šiame mieste paskelbė įkuriantis vadinamąjį IS kalifatą.

Nuo 2011 metų kovo, kai antivyriausybiniais protestais prasidėjo Sirijos konfliktas, jau žuvo daugiau kaip 320 tūkst. žmonių.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių