Parlamentas iš naujo svarstys Prezidentės vetuotas pataisas

Seimas iš naujo ėmėsi svarstyti prezidentės Dalios Grybauskaitės grąžintas Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) pataisas dėl ikiteisminio tyrimo reglamentavimo.

Seimas antradienį vienbalsiai pritarė, kad birželį Seimo priimtos BPK pataisos prezidentei grąžinus būtų svarstomos iš naujo.

Prezidentės vyriausioji patarėja Solveiga Cirtautienė tvirtino, kad šalies vadovė sutinka su daugeliu Seimo priimtų BPK pataisų, tačiau dėl kelių nuostatų gavo neigiamas Specialiųjų tyrimų tarnybos, Generalinės prokuratūros ir Policijos departamento išvadas, įžvelgiant prielaidas korupcijai.

"Prezidentė įvertino jas ir nutarė grąžinti įstatymą pakartotinai svarstyti, pateikdama savo siūlymus, kurie atspindi visiškai tuos pačius įstatymo leidėjo tikslus, tačiau pašalina institucijų pastebėtas ir pažangioms demokratinėms valstybėms nebūdingas nuostatas, sudarančias prielaidas korupcijai, piktnaudžiavimui teisėmis, proceso dalyvių šantažui, žmogaus teisių suvaržymams ir ikiteisminio tyrimo vilkinimui", - sakė S.Cirtautienė.

Viena nuostatų, kurią siūlo keisti prezidentė - Seimo įteisinta galimybė kai kuriuos ikiteisminio tyrimo veiksmus atlikti nė nepradėjus ikiteisminio tyrimo. Seimo birželį priimtos BPK pataisos leido pareigūnams dar iki tyrimo pradžios atlikti baudžiamąjį persekiojimą, pavyzdžiui, apklausti liudytojus, rengti akistatas, įmonėse atlikti dokumentų ir laikmenų poėmius, reikalauti darbuotojų pasiaiškinimų, vykdyti kitus veiksmus.

"Atitinkami įstatymo straipsniai iš esmės pakeistų ikiteisminio tyrimo pradėjimo procedūrą (...) ir tuo pačiu įteisintų korupciniu požiūriu labai pavojingą galimybę atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmus iki ikiteisminio tyrimo pradžios", - sakė prezidentės patarėja.

Prezidentė taip pat pritaria tai pataisų daliai, kuriomis įvedami konkretūs terminai, per kuriuos turi būti atliktas ikiteisminis tyrimas, tačiau nepritaria tvarkai, jog ikiteisminio tyrimo terminas būtų pradėtas skaičiuoti tik nuo įtarimų pateikimo momento.

Prezidentė siūlo, kad ikiteisminio tyrimo terminas būtų pradėtas skaičiuoti nuo pat pirmosios tyrimo dienos. Taip, pasak prezidentės, būtų užkirstas kelias vilkinti tyrimo eigą, įtarimus pateikti paskutiniu momentu prieš pat bylos atidavimą teismui ir taip išvengti ikiteisminio tyrimo kontrolės.

Seimo priimtomis BPK pataisomis numatyti ikiteisminio tyrimo terminai, jei asmeniui pateiktas įtarimas: dėl baudžiamojo nusižengimo ir nesunkaus nusikaltimo tyrimas turėtų būti atliktas per 2 mėnesius, dėl neatsargaus nusikaltimo, kai neskiriama ekspertizė - per 2 mėnesius, dėl apysunkio nusikaltimo - per 3 mėnesius, dėl sunkaus nusikaltimo - per 6 mėnesius, dėl labai sunkaus nusikaltimo - per 9 mėnesius.


Šiame straipsnyje: BKikiteisminis tyrimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių