- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Uodai, ko gero, yra vieni nemaloniausių šiltojo meto palydovų. Daugumai yra tekę justi jų įkandimus lydintį niežulį ar net atsiradusį patinimą. Sveikatos priežiūros specialistai sako, kad nuo diskomfortą keliančių įkandimų gali apsaugoti repelentai ir kitos apsaugos priemonės.
Gamtos apsuptyje gyvenanti vaistininkė Karolina Kudzinskienė sako galinti pasidžiaugti, kad šalia namų jos uodai nepuola, tačiau ji visada repelentų turi atvykstantiems svečiams.
Pasak jos, renkantis repelentus svarbu atkreipti dėmesį kiek laiko jie veikia (nuo to priklausys vartojimo dažnumas), kokiai amžiaus grupei skirti, ar apsaugo tik nuo uodų ar ir nuo erkių, o jei tai ne naujai perkamas repelentas, būtina patikrinti ir jo galiojimo datą.
„Atkreipkite dėmesį į naudojimo būdą, nes kai kurie gali būti skirti naudoti tik ant odos ir perspėjama, kad ant rūbų gali likti dėmės. Stiprių repelentų, kurie veikia ir uodus, ir erkes reikėtų vengti mažiems vaikams, žmonėms turintiems jautrią odą ar sergantiems dermatitu“, – pataria vaistininkė. Taip pat repelentų nereikėtų purkšti ant nudegusios, pažeistos odos, nes tai gali paskatinti alerginę reakciją.
Ieškantys apsaugos nuo uodų pastebi, kad galima įsigyti įvairių apsaugos priemonių, o ne tik repelentų. Pasak vaistininkės, kurios veiksmingiausios – individualus sprendimas, tačiau jeigu esate vietoje, kur ypač daug uodų, geriausia naudoti kelias priemones.
Norintiems naudoti natūralias priemones „Eurovaistinės“ sveikatos priežiūros specialistė pataria rinktis citrinkvapių eukaliptų purškalą ir visada turėti arbatmedžio aliejaus, kuriuo galima patepti įkandimo vietą. Jeigu norite atbaidyti uodus namų aplinkoje, vaistininkė rekomenduoja pasimerkti levandų.
Uodai labiau gelia prakaituojančius, aukštesnę kūno temperatūrą turinčius žmones, taip pat intensyviau linkę gelti pavartojusius alkoholio.
Rimčiau nei atrodo
Vis dėlto, jeigu uodus galime atbaidyti, K. Kudzinskienės teigimu, kovoti su erkėmis sudėtingiau. „Lengvais eteriniais kvapais erkių neatbaidysime. Joms reikia stiprių repelentų, bet jaustis 100 procentų saugiais vis tiek negalime. Rekomenduoju dėvėti šviesius drabužius, taip ant jų lengviau pastebėsime erkes. Taip pat venkime vaikščioti po nešienautą pernykštę žolę ir brūzgynus. Norint išvengti rimtų pasekmių, rekomenduojama skiepytis nuo erkinio encefalito“, – pataria ji.
Vaistininkė sako, kad po uodo įkandimo didžiausią diskomfortą sukelia niežulys, kurį geriausia malšinti dimetindeno turinčiais tepaliukais arba tą vietą atvėsinti – vandeniu, losjonais su mentoliu ar kamparu, padėti gali netgi trauklapis. Žmonėms, kurie turi jautrią ir į atopinį dermatitą linkusią odą K. Kudzinskienė pataria naudoti greito poveikio niežėjimą raminančius purškalus, kurie tinka nuo kūdikystės.
Apie alergiją vabzdžių įkandimams dažniausiai išduoda smarkus ir ilgai neatslūgstantis patinimas. Vaistininkė sako, kad nors ir retai, bet pasitaiko atvejų, kai po įkandimo atsiranda bendras silpnumas, svaigsta galva, atsiranda viso kūno pabėrimai, gali užtinti gerklos ir veidas, atsirasti dusulys, kilus tokiai anafilaksinei reakcijai į vabzdžio įkandimą svarbu kuo skubiau suteikti pirmąją pagalbą.
Gelia ne visiems
Nors vaikus uodai puola rečiau, nes jie mažiau prakaituoja ir mažiau išskiria uodus viliojančių kvapų, tačiau jų apsauga taip pat svarbu pasirūpinti. Vaistininkė akcentuoja, kad vaikams nerekomenduojama naudoti stiprių repelentų ir geriau sukurti fizinį barjerą, trukdantį pas juos patekti, pavyzdžiui, apdengiant vežimėlį šilko skraiste. Vyresniems vaikams vaistininkė rekomenduoja naudoti apyrankes arba natūralaus pagrindo repelentus, eterinius atliejus.
Kartais nutinka taip, kad leidžiant laiką gamtoje su artimųjų kompanijai vieni lieka sugelti uodų, kiti jų net nepajunta. Pasak vaistininkės, taip yra dėl to, kad uodai labiau gelia prakaituojančius, aukštesnę kūno temperatūrą turinčius žmones, taip pat intensyviau linkę gelti pavartojusius alkoholio. Uodai taip pat reaguoja ir iškvepiamo anglies dvideginio kiekį bei kraujo grupę, mažiau gelia žmones, kurie yra A kraujo grupės.
Patarimai, naudojantiems repelentus:
Nepurkškite ant veido.
Nesudarykite aerozolinio debesies, kad neįkvėptumėte repelento.
Vaikams iki 3 m. nenaudokite repelentų odai.
Venkite purkšti vaiko vežimėlį, jei vaikas guli jame.
Nepurkškite vaikų plaštakų, nes vaikas gali jomis pasitrinti veidą.
Neleiskite vaikams žaisti su repelentais.
Jei maudėtės, išdžiūvę repelentu pasipurkškite pakartotinai.
Jeigu gausiai prakaituojate, repelentus naudokite šiek tiek dažniau.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Miškininkai kraujo donorams dovanos kalėdines eglutes
Valstybinių miškų urėdijos miškininkai penktadienį dovanos kalėdines eglutes kraujo donorams. ...
-
Dar vienas būdas patobulinti kūno formas: ar išties intervalinis valgymas pranašesnis už įprastą?
Intervalinis (protarpinis) valgymas, tampa vis populiaresnis tarp norinčių ne tik sulieknėti, bet ir palaikyti gerą kūno formą. Ar išties šis metodas yra pranašesnis už tradicinį? ...
-
Tyrimas: 39 proc. gyventojų įsitikinę, kad Lietuvoje labiausiai diskriminuojama viena žmonių grupė2
39 proc. šalies gyventojų yra įsitikinę, jog Lietuvoje labiausiai diskriminuojami psichikos ar intelekto negalią turintys žmonės. Vis dėlto, dauguma nenorėtų tokių asmenų turėti kaimynų ar bendradarbių gretose, atskleidė Lygių galimybi...
-
SAM skirs beveik 1,5 mln. eurų gydytojų rezidentų skatinimui1
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) šalies gydytojų rezidentų skatinimui ketvirtadienį skyrė beveik 1,5 mln. eurų. ...
-
Kaip be dietų sudeginti maksimalų riebalų kiekį?
Kaip atsikratyti papildomų kilogramų be dietų, įvairių kenksmingų vaistų ir valgant tai, kas patinka, bet protingai? ...
-
Įspėja: erkės aktyvios ir žiemą
Erkes netoli uostamiesčio pastebėję klaipėdiečiai nustebo, esą gruodžio pradžioje dar niekada nebuvo aptikę šių kraujasiurbių. Ekspertai tikina: šie parazitai dabar aktyvūs būna dar ilgą laiką, o grėsmės žmonių sveikatai nebeke...
-
Šventes ir vėl lydės traumų protrūkiai
Šių metų žiema kol kas didelio pacientų antplūdžio nelėmė. Tačiau neabejojama – šventinu laikotarpiu traumas patyrusiųjų tikrai daugės. ...
-
JAV praneša apie pirmą sunkia paukščių gripo forma susirgusį asmenį1
Luizianoje gyvenantis asmuo tapo pirmuoju asmeniu, kuris Jungtinėse Valstijose susirgo sunkia paukščių gripo forma ir buvo paguldytas į ligoninę, trečiadienį pranešė Ligų kontrolės ir prevencijos centras. ...
-
Kalėdinė eglutė sukelia alergiją: ką daryti1
Linksmą Kalėdų nuotaiką kai kuriems gali sugadinti šventiniu laikotarpiu pasireiškiančios alergijos. Vieniems nemalonius simptomus sukelia kalėdinė eglutė, kitiems – ją puošiantys dekoro elementai, tretiems – šv...
-
SAM ir VLK aptarė, kaip efektyvinti e-sveikatos sistemą: artimiausiu metu laukia naujovės1
Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė su Valstybinės ligonių kasos (VLK) atstovais antradienį aptarė, kaip tobulinti e-sveikatos sistemos veiklą. Kaip skelbiama ministerijos pranešime žiniasklaidai, artimiausiu metu e-sveikatos sistem...