Karštis – dažna per mažų magnio ir kalio atsargų priežastis

  • Teksto dydis:

Manote, kad vasarą pasirūpinti sveikata yra daug lengviau nei šaltuoju metų laiku? Neretai pasitaiko priešingų atvejų, pavyzdžiui, pradeda varginti širdies ritmo sutrikimai, dažni raumenų mėšlungiai ir spazmai ar pasireiškia bendras kūno silpnumas. Šie simptomai gali signalizuoti apie žmogui vienų svarbiausių mikroelementų – kalio ir magnio – trūkumą.

Esame aktyvesni

Šeimos gydytoja Eglė Žekonytė paaiškina, kuo kalis ir magnis naudingi organizmui ir kodėl jų atsargas itin svarbu prižiūrėti šiltuoju metų laiku: „Vasaros metu esame aktyvesni, daugiau judame ir mėgstame pasilepinti saulės šiluma. Natūralu, kad dėl to daugiau prakaituojame, o su prakaitu pasišalina ir svarbūs organizmo mikroelementai, tarp kurių – kalis ir magnis.“

Ji pabrėžia, kad šių elementų netekimas ypač pavojingas mažiems vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms. Taip pat pacientams, sergantiems lėtinėmis širdies, inkstų ar endokrininėmis ligomis, vartojantiems tam tikrus medikamentus, pavyzdžiui, antihipertenzinius, šlapimą varančius, steroidinius vaistus ir kitus.

Kuo jie svarbūs?

Kaip ir kiti mikroelementai, magnis ir kalis dalyvauja biocheminėse reakcijose, vykstančiose organizme, ir padeda palaikyti sklandžią jo veiklą. Pavyzdžiui, kalis yra būtinas širdies ir raumenų funkcijai, skysčių pusiausvyrai organizme.

„Šis elementas palaiko normalų širdies ritmą, kraujospūdį, dalyvauja perduodant nervinius impulsus, yra svarbus raumenims ir reguliuoja įvairių medžiagų patekimą į ląsteles ir iš jų“, – pasakojo šeimos gydytoja.

Kaip ir kalis, magnis taip pat yra svarbus širdies, nervų sistemos ir raumenų veiklai. Be to, jis yra svarbus kaulų ir dantų vystymuisi, jų stiprinimui, reguliuoja kraujospūdį ir gliukozės kiekį kraujyje.

„Trūkstant šių elementų pacientams dažnai pasireiškia širdies ritmo sutrikimų, gali pakilti kraujospūdis, atsiranda raumenų spazmų ir silpnumas. Taip pat gali varginti galūnių dilgčiojimas ir tirpimas, jaustis bendras nuovargis“, – akcentavo E. Žekonytė.

Kaip sumažinti netekimą?

Akivaizdu, kad prakaitavimas vasaros metu kūnui yra reikalingas procesas ir jo išvengti nepavyks. Visgi yra keli būdai, kurie padės sumažinti magnio ir kalio deficito riziką.

Svarbu nepamiršti, kad magnio ir kalio disbalansas gali pasireikšti bet kuriuo laikotarpiu ir dažnai nėra lengvai atpažįstamas, todėl patikimiausias būdas jo išvengti – profilaktinis atsargų tikrinimas.

 

„Pirmiausia reikėtų vartoti pakankamai vandens, geriausia mineralizuoto, vengti ilgai būti karštyje ir nepersistengti sportuojant. Karštomis dienomis vertėtų atsisakyti alkoholio ir stengtis gerti kuo mažiau kavos. Tai ypač aktualu lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms, vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms“, – teigė šeimos gydytoja.

Svarbu nepamiršti, kad vasara – puikus metas natūraliai papildyti organizmui reikalingų medžiagų atsargas.

„Pavyzdžiui, kalio gausu vaisiuose ir daržovėse: ypač džiovintuose vaisiuose – razinose ir abrikosuose, taip pat bananuose, vynuogėse, įvairiose uogose, bulvėse, špinatuose, brokoliuose, pupelėse, avokaduose. Be to, nemažai kalio turi sojų ar migdolų pienas, jogurtas, vištiena ir lašiša“, – dalijosi E. Žekonytė.

Magnio gausu sėklose, ypač moliūgo, migdolų ir anakardžio riešutuose, špinatuose, pupelėse, sojų piene, grūduose, lašišoje, jogurte, bananuose ir avokaduose.

Padeda reguliari patikra

Svarbu nepamiršti, kad magnio ir kalio disbalansas gali pasireikšti bet kuriuo laikotarpiu ir dažnai nėra lengvai atpažįstamas, todėl patikimiausias būdas jo išvengti – profilaktinis atsargų tikrinimas. Verta žinoti, kad tiek prieš atliekant kalio ir magnio tyrimus, tiek po jų naudinga pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

„Šių mikroelementų atsargas tikrinti reikėtų bent kartą per metus. Ypač tai aktualu pacientams, vartojantiems šlapimą varančius vaistus ir kitus medikamentus. Taip pat sergantiems tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, virškinamojo trakto, inkstų, kai kuriomis endokrininėmis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas ar Kušingo sindromas“, – pažymėjo šeimos gydytoja.

Po sunkios ligos

Gydytoja priduria, kad šių elementų kiekį vertėtų pasitikrinti po sunkios infekcinės ligos, kurios metu daug karščiuojama, vemiama ar viduriuojama. Tik nustačius elementų deficitą ir pasitarus su savo gydytoju, vertėtų pradėti vartoti maisto papildus – priklausomai nuo to, kaip patogiausia žmogui, juos galima gerti ir kartu, ir atskirai, o geriausia tai daryti valgio metu.

„Verta paminėti, kad, esant dideliam šių mikroelementų trūkumui, šeimos gydytojas gali skirti receptinių vaistų – didesnes dozes, kurias reikėtų vartoti griežtai pagal gydytojo nurodymus, nes per didelis šių mikroelementų kiekis, ypač kalio, yra pavojingas sveikatai. Maisto papildus vartojant tablečių ar miltelių pavidalu, jų perdozuoti sudėtinga“, – pastebėjo E. Žekonytė.

Magnio ir kalio balanso atstatymas gali trukti labai individualiai, paprastai užtenka 1–2 mėn. Visgi pasitaiko atvejų, kai šis procesas tęsiasi kiek ilgiau, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonėms.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių