- Justė Kiburytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ankstukai nesveria nė kilogramo. Tačiau jie užauga, ir gana dideli, nes jiems padeda ne tik tėvai ir medikai, bet ir likimo draugai.
Nė sapne nesapnavo
Jauna, sveika, aktyviai dalyvaujanti visuomeninėje veikloje kaunietė Aistė Mickevičienė nė sapne nesapnavo, kad lauktas ir išsvajotas nėštumas gali baigtis anksčiau, nei dera.
Deja, kaip ir daugeliui moterų, Aistei priešlaikinis gimdymas prasidėjo labai netikėtai. Dar 22-ąją nėštumo savaitę, pajutusi skausmus, moteris atvyko į Kauno klinikas. Šiandien ji labai dėkinga medikams už jų profesionalumą ir dideles pastangas siekiant išgelbėti naują gyvybę.
Aistei buvo atlikta operacija, kuri prailgino nėštumą iki 25 nėštumo savaičių.
"Adomas gimė 25-ąją gestacinę savaitę. Svėrė vos 800 g ir tilpo į mano delną. Kol nesi susidūręs su tokia situacija, labai sunku įsivaizduoti, kaip atrodo žmogutis šeštą nėštumo mėnesį: akytės dar neatlipusios, ausytės neišsivysčiusios", – sunkiai atsidūsta Aistė.
Tarp gyvybės ir mirties
Neišnešioti naujagimiai ypač jautrūs šviesai ir prisilietimams, jų oda permatoma, dažniausiai patys nemoka kvėpuoti, valgyti.
"Be šiuolaikinės medicinos tokiam mažam žmogučiui šansų išgyventi ir užaugti, deja, nėra. Tik dėl daugybės gyvybę palaikančių aparatų, medikamentų ir gydytojų dėka mūsų šalyje dauguma neišnešiotų naujagimių išgyvena", – patyrė Aistė.
Anot jos, tai gali suprasti tik panašaus likimo šeimos. Jų kasdienybė – nuolatinė nežinia ir nerimas, nes naujagimio būklė nuolat kinta ir balansuoja tarp gyvybės bei mirties. Daugybė klausimų ir labai mažai atsakymų veda į dar didesnę neviltį. Bent menkiausia viltis ir laimingų šeimų istorijos už ligoninės ribų yra paskata stengtis dėl mažojo stebuklo, gulinčio už inkubatoriaus sienų.
"Vienintelė atrama, kuri suteikdavo vilties ir stiprybės nepasiduoti esant tokiai sunkiai situacijai, buvo mamos, kurios savanoriškai ateidavo į Kauno klinikas ir atsivesdavo savo jau paaugusius per anksti gimusius vaikus. Juokauju, kad mes su vyru buvome etatiniai tėvelių grupių lankytojai – kiekvieną trečiadienį eidavome į susitikimus pasikalbėti, įsikrauti geros energijos ir vilties, kad tokie mažyčiai žmogiukai užauga ir tampa nuostabiais žmonėmis", – pasakoja kaunietė.
Vienintelė atrama, kuri suteikdavo vilties ir stiprybės nepasiduoti esant tokiai sunkiai situacijai, buvo mamos, kurios savanoriškai ateidavo į Kauno klinikas ir atsivesdavo savo jau paaugusius per anksti gimusius vaikus.
Nepamiršo kitų skausmo
Aistė su artimaisiais savo naujagimį Kauno klinikose slaugė net tris mėnesius. Jau tuo metu moteris žinojo: jei Adomėlis ar ji pati turės sveikatos problemų, vis tiek norės padėti kitoms tokio pat likimo šeimoms.
Grįžusi iš ligoninės jauna mama prisijungė prie asociacijos "Padedu augti" savanoriškos veiklos, kuri jai buvo pati didžiausia paguoda sunkiu metu.
"Ne visi labai maži gimę mažyliai yra sveiki, dažnai juos lydi ilgas ir sunkus kelias, o šeimoms tokiu metu labai reikalinga parama. Manau, kad ši savanoriška veikla yra labai prasminga, nes šeimos gauna ne tik palaikymą, bet ir daug reikalingos informacijos tiek būnant ligoninėje, tiek grįžus į namus", – A.Mickevičienė pabrėžia, kad dalyvavimas savitarpio pagalbos grupių susitikimuose suteikia galimybę panaudoti saocialinio darbo žinias.
Klausimai be atsakymų
Jau šešerius metus aktyviai ir savanoriškai veikianti organizacija, vienijanti ir burianti šeimas, auginančias per anksti gimusius vaikus, nemokamai konsultuoja esant priešlaikinio gimdymo grėsmei ir susilaukus ankstuko. Teikia pagalbą ir informaciją slaugant naujagimį Kauno klinikose ir grįžus į namus.
"Neretai medikai negali pasakyti, kas laukia vaikelio, kartais nesveriančio nė vieno kilogramo. Ar jis išgyvens, ar augs sveikas, be jokių neišnešiotumo padarinių? Psichosocialinė pagalba, informacijos teikimas atsakant į rūpimus klausimus, yra ypatingos reikšmės", – apibendrina asociacijos "Padedu augti" vadovė Inga Laukytė-Budrienė.
Bendradarbiaudami su Kauno klinikų medikais, personalu asociacijos nariai nuolatos ieško būdų ir galimybių, kaip kuo efektyviau padėti šeimoms, patekusioms į krizinę situaciją. Šiuo metu aktyvinama savitarpio pagalbos grupių veikla.
Dar daugiau pagalbos
"Arbatos pertraukėlės" – tai jau daugiau nei dešimtmetį Kauno klinikose kiekvieną trečiadienį vykstantys savitarpio pagalbos grupės susitikimai šeimoms, kurių naujagimiai gimė per anksti.
"Į šiuos susitikimus kviečiamos ne tik mamos, bet ir tėčiai pasišnekėti ir nors trumpam atsipūsti nuo labai intensyvaus ligoninės ritmo. Čia išklausoma ir pasidalijama panašiomis istorijomis, o iš namų atvykusios savanorės – ankstukų mamos yra pasirengusios padėti šiuo itin sunkiu visai šeimai ir artimiesiems metu", – pasakoja I.Laukytė-Budrienė.
Ji pasidžiaugė, kad šiemet asociacijai teikti socialinę ir psichologinę pagalbą yra ir finansiškai lengviau. Kauno miesto savivaldybė skyrė lėšų teikti pagalbą šeimoms, patekusoms į krizinę situaciją: gimus neišnešiotam, neįgaliam naujagimiui ar jam mirus.
"Šeimas iki pat Naujųjų metų nemokamai ir individualiai konsultuos psichologas ir socialinis darbuotojas", – priduria "Padedu augti" asociacijos vadovė I.Laukytė-Budrienė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Insultas – ne tik senjorų diagnozė: atskleidė, kas rizikuoja labiausiai1
Medikai skelbia, kad net ir vis labiau propaguojant sveiką gyvenseną ir ilgaamžiškumą, insulto atvejų taip ženkliai nemažėja, kaip norėtųsi ir tai ne tik senjorų diagnozė. ...
-
Anapilin iškeliavo profesorė N. Misiūnienė1
2024 m. lapkričio 3 d. netekome iškilios asmenybės – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorės emeritės, habilituotos mokslų daktarės Nijolės Misiūnienės. ...
-
Sergamumas ūminėmis kvėpavimo takų infekcijomis mažėjo: nuo COVID-19 mirė du žmonės1
Praėjusią savaitę mažėjo sergamumas gripu, COVID-19 ir kitomis ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, nuo koronaviruso mirė du žmonės, pirmadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). ...
-
Kitąmet keisis medikų atlyginimai: susiderėjome kaip susiderėjome1
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir devynios medikus vienijančios profesinių sąjungų organizacijos pirmadienį pasirašė naują Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos (LNSS) šakos kolektyvinę sutartį. Kaip praneša ministerija,...
-
SAM siūlo nuo kitų metų įteisinti savanorišką sterilizaciją6
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo nuo kitų metų vasario Lietuvoje įteisinti savanorišką sterilizaciją. ...
-
Gydymo įstaigos jau išbando naująją tvarką: ar pasiteisino?9
Sveikatos apsaugos ministerija imasi priemonių, kaip mažinti eiles pas gydytojus. Ne kartą akcentavę didžiulę administracinę naštą, gydytojai galės šiek tiek atsikvėpti, mat receptus nuo šiol pratęsti galės ir slaugytojai. Nauj...
-
Ministerijoje bus pasirašoma sveikatos sistemos šakos kolektyvinė sutartis
Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pirmadienį vyks Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinės sutarties pasirašymas. ...
-
Nuo vasario valstybė kompensuos dar tris genetinius tyrimus1
Nuo kitų metų vasario Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis onkologiniams pacientams bus kompensuojami dar trys brangūs genetiniai tyrimai, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). ...
-
Nacionalinis vėžio institutas nuo kitų metų veiks kaip Santaros klinikų filialas6
Ketvirtadienį patvirtinus Nacionalinio vėžio instituto (NVI) klinikinės veiklos perdavimo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikoms sutartį, nuo 2025-ųjų institutas veiks kaip klinikų filialas. ...
-
Slaugytojai konsultuodami galės pratęsti paskirtą gydymą receptiniais vaistais5
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) plečia bendrosios praktikos slaugytojų profesines veiklos sritis. ...