D. Janulevičius: Ignalinos AE uždarymo procesas – suvaldytas

BNS: Kiek yra pasistūmėję darbai pagal sutartį su pagrindiniu rangovu - Vokietijos „Nukem“ ir GNS konsorciumu, kurią jūs po sunkių derybų patikslinote 2013-ųjų pabaigoje?

D.Janulevičius: Projekte B1 įvykdytas sėkmingas gamyklinis konteinerių užvirinimo testas - ši problema yra išspręsta ir tas vyko lapkričio-gruodžio mėnesį. VATESI šiuo metu peržiūri mūsų pateiktą dokumentaciją dėl konteinerių tinkamumo. Liepos mėnesį vyks darbinis susitikimas, kuriame atominės elektrinės ir GNS ekspertai peržiūrės visus probleminius klausimus. Visos šalys yra sutarusios skirti laiko, kad būtų pateikti tinkami atsakymai, kad nebūtų gaištamas laikas korespondencijai raštu, kad suderintume, kokiu formatu pateikta informacija tenkina ekspertus, nes klausimus dažnai užduoda pasamdyti užsienio ekspertai, tame tarpe ir VATESI samdyti ekspertai, į kuriuos tiksliausiai galėtų atsakyti GNS konstruktoriai. 

Vėliau su rangovais diskutavome dėl amortizatorių baseino dugne, manipuliuojant konteineriu, jeigu jis kristų. Mes gavome mus tenkinančius amortizatorių brėžinius. Tai įvyko gegužės pabaigoje - birželio pradžioje.

Rimtai pasistūmėjome su kranų modernizavimu - mes pasirinkome rangovą, jį patvirtino ERPB. Dar praėjusioje asamblėjoje donorai mus įpareigojo imtis aktyvių veiksmų, kadangi kranai yra B1 projekto kritinis momentas - be jų negalėtume kalbėti apie B1 projekto pabaigą ir kuro iškrovimo pradžią.

Mes manome, kad kranų klausimas yra ginčytinas - modernizavimą turėjo atlikti rangovas, nes jie neatitiko rangovo projekto tikslumo reikalavimų. Nors kranus modernizuojame, klausimas dėl rangovo atsakomybės bus sprendžiamas sutartyje numatytu teisiniu keliu. 

Kontraktą dėl kranų modernizavimo pasirašėme vasario 18 dieną, jau įvyko pirminės apžiūros, sumokėtas avansas, gaminama dalis komponentų, kurie bus keičiami. Tuo pačiu kranai taps „single failure proof“, tai reiškia, kad bus atsparūs vienkartinei klaidai - vienam komponentui nesuveikus, jis dubliuojamas. Modernizavę kranus, mes jau būsime padarę tokią pažangą, kad galėsime pradėti iškrovimo operacijas.

Nuo pavasario pradžios rimtai pajudėta ir su panaudoto branduolinio kuro saugyklos statybos darbais projekte B2/3/4 - dėl jo buvo pasirašyta papildoma sutartis. Mano žiniomis, rangovo tikslas yra iki kitų metų pavasario pabaigos, maksimum metų vidurio visą objektą pabaigti ir pradėti ruoštis šaltiems bandymams.

BNS: Ar dar yra kliūčių, kurios trukdytų projektus baigti laiku?

D.Janulevičius: Nerimą keliančių problemų šiuo metu nesimato. Darbinių problemų, kaip ir kiekviename statybos projekte, yra, tačiau jas stengiamės spręsti, o ne ieškoti priežasčių jų nespręsti, nes dėl uždelsimų laimėtų tik rangovai. Man patinka tai, kad ir rangovas, ir jėgainės personalas tinkamai reaguoja ir sprendžia iškilusius klausimus. Projektą įgyvendinantys žmonės žino, kad yra tikslai, grafikai  ir įsipareigojimai. Donorai taip pat žino, kad mes stengiamės procesą valdyti ir kol kas mums sekasi.

Galima sakyti, kad paneigėme 2009-2013 metų požiūrį, kad turint tokias sutartis su „Nukem“, toli nenužygiuosime. Manau, arbitraže, jei toks kelias būtų pasirinktas, būtume turėję rimtų problemų įrodyti savo teisumą, o santykiai su EK būtų galutinai pašliję ir tikrai būtų iškilusi grėsmė tolesniam ES finansavimui. Be ES finansavimo neaišku, kaip būtume tęsę pagrindinius projektus.

BNS: Ačiū už pokalbį.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių