- Giedrius Gaidamavičius, Roma Pakėnienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Norint įgyvendinti perspektyviausiu laikomą Lietuvos energetikos sistemos pertvarkos iki 2050 metų scenarijų, dabartinėmis kainomis preliminariai reikėtų 71 mlrd. eurų investicijų, sako „Epso-G“ grupės atstovai.
Pagal šį scenarijų šalis pasigamintų 74 teravatvalandes (TWh) elektros ir taptų jos eksportuotoja.
„71 mlrd. eurų investicijų (reikės – BNS) pasiekti pagal dabartines kainas, kurias matėme pastaruosius penkerius metus. Jos gali keistis – visi statosi elektrolizę, visi statosi HVDC (aukštos įtampos nuolatinės srovės – BNS) jungtis, kainos auga, nes tiekimo grandinės irgi negalutinės, viską reikia vertinti atskirai“, – pristatydamas Lietuvos energetinės transformacijos iki 2050 metų studiją žurnalistams penktadienį sakė „Epso-G“ grupės plėtros ir inovacijų vadovas Paulius Butkus.
„Bendra tendencija – pinigų reikės ir labai daug CAPEX (kapitalo išlaidos – BNS) investicijų“, – pridūrė jis.
Britų kompanijos DNV atlikta Lietuvos energetinės transformacijos studija sudėliojo keturis šalies energetinės pertvarkos iki 2050 metų scenarijus.
„Epso-G“ grupės vadovas Mindaugas Keizeris sako, kad investuoti turės ne tik tinklo operatoriai, bet ir rinkos dalyviai.
„Mes kalbame ne apie investicijas iš reguliuojamų veiklų – „Litgrid“, „Amber Grid“, ESO („Energijos skirstymo operatorius“ – BNS) ar dar kažko. Mes kalbame apie visos industrijos investicijas. Tai reiškia, kad pradedant visais tinklo operatoriais, vėjo, saulės vystytojais, vandenilio vystytojais, pagal dabar žinomas ar numatomas technologijų kainas (...) bandėme sudėti viską“ – teigė M. Keizeris.
Preliminariai skaičiuojama, jog 14,9 mlrd. eurų būtų tinklo operatorių reguliuojamos veiklos investicijos, 17 mlrd. eurų – strateginės investicijos, tuo metu iš rinkos reikėtų apie 39,4 mlrd. eurų investicijų.
„Rinka pati spręs dėl savo investicijų. (...) Bet tam, kad būtų pasiektos tokios instaliuotos galios apimtys, potencialiai tai galėtų kainuoti tokias sumas“, – teigė „Epso-G“ vadovas.
Grupės plėtros ir inovacijų vadovas pakartojo, kad geriausias Lietuvai scenarijus – per metus suvartoti bei pagaminti 74 TWh elektros bei tapti energijos produktus, tarp jų ir vandenilį, eksportuojančia šalimi.
„Pirmas mūsų prioritetas, kad (2050 metais – BNS) būtume energetiškai nepriklausomi visomis prasmėmis (...), būtume 100 proc. dekarbonizuoti, taptume elektros energiją eksportuojančia valstybe“, – teigė P. Butkus.
Jis pažymėjo, kad pertvarkai reikės didelio ir staigaus atsinaujinančių energijos išteklių augimo, taip pat gali prireikti bazinės elektros gamybos pajėgumų.
„Pagrindinė sistema yra atsinaujinantys (ištekliai – BNS) – vėjas, saulė – stipriai nuo oro sąlygų priklausanti sistema, po to ateina maža dalis stabilios generacijos“, – teigė P. Butkus.
„Studija kaip pagrindinį (stabilios gamybos šaltinį – BNS) deda kol kas modulinius branduolinius reaktorius, bet vertina ir kitas technologijas bei tai, kaip sistema atrodytų, jeigu jų nebūtų išvis“, – pridūrė jis.
"Yra ir neapibrėžtumų. Vienas didžiausių neapibrėžtumų – jeigu mes pereiname prie vandenilinės energijos sistemos, atsinaujinančiais pagrįstos energijos sistemos, 90 proc. energijos būtų pagaminta iš vėjo ir saulės. Ką daryti, kai vėjo ir saulės nėra 10 dienų iš eilės.
"Su danais, vokiečiais, suomiais tos vėjo koreliacijos iš esmės nėra. Kitaip sakant reikia europinio tinklo, kad kieviena šalis viena kitai galėtų padėti"
Skaičiuojama, kad Lietuvos energetinė transformacija iki 2050 metų galėtų sukurti 44–140 tūkst. naujų darbo vietų bei 4–11 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP).
Tikimasi, kad studijos rezultatai atsidurs šiuo metu Energetikos ministerijos rengiamoje bei metų sandūroje Seimui planuojamoje pateikti atnaujintoje Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje.
M. Keizeris pabrėžė, kad vykstant dekarbonizacijai iki 2050 metų energijos ištekliai – nafta, dujos ir kiti – bus pakeisti elektra.
„Transformacijos studija buvo apie visą (energetikos – BNS) sektorių. Mes bandėme pažiūrėti į šilumą ir visas kitas industrijas. Iki 2050 metų užsibrėžus, kad visa Lietuva turi būti dekarbonizuota, (...) takoskyra tarp skirtingų industrijų išsitrins“, – teigė „Epso-G“ vadovas.
„Litgrid“ duomenimis, pernai Lietuva pasigamino – 4,25 TWh elektros, arba 38 proc. suvartojimo.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Seimo BFK komiteto vadovu išrinktas A. Sysas, Ekonomikos – S. Bucevičius
Seimo Biudžeto ir finansų komitetui (BFK) turėtų vadovauti socialdemokratas Algirdas Sysas, o Ekonomikos komitetui – „Nemuno aušros“ atstovas Saulius Bucevičius. ...
-
„Dronų sąjunga“ finansiškai skatins įmones ir gyventojus kurti dronus1
Lietuvos įmonės ir gyventojai galės gauti iki 20 tūkst. eurų finansinę paramą dronų technologijoms kurti, pranešė labdaros ir paramos fondas „Dronų sąjunga“. ...
-
Taivano užsienio reikalų ministras su grupe dronų įmonių atstovų pradeda vizitą Lietuvoje
Trečiadienį savo dviejų dienų vizitą Lietuvoje pradeda Taivano dronų įmonių grupė. Kaip ELTĄ informavo Taivaniečių atstovybė Lietuvoje, kartu su Inovacijų agentūra bus rengiamas bepiločių orlaivių verslo forumas, kuriame dalyvaus 20 Taivano d...
-
Pieno supirkimo kaina Lietuvoje didėjo trečią mėnesį iš eilės
Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina spalį Lietuvoje didėjo trečią mėnesį iš eilės ir siekė 512,92 euro už toną, skelbia Žemės ūkio duomenų centras. ...
-
Fintech asociacijos vadovė: dėl LB kuriamo mokėjimų įrankio nukentės fintech įmonės
Lietuvos bankui (LB) kuriant įmokų ir mokesčių surinkimo sprendimą, kuris leistų pakeisti „Foxpay“, „Paysera“ ir kitų finansų tarpininkų paslaugas, finansų technologijų (fintech) asociacijos vadovė sako, kad dėl to nukent...
-
V. Pranckietis: kailinių žvėrelių verslo draudimui – nepasiruošta
Liberalų frakcijos Seime narys Viktoras Pranckietis sako, kad kailinių žvėrelių verslo draudimui yra nepasiruošta. Pasak parlamentaro, kailių fermų draudimo įstatyme verslui numatytos kompensacijos yra nepakankamos, todėl jis siūlo šį ...
-
Lietuva Ukrainos atstatymo darbams per Pasaulio banko fondą skirs dar 10 mln. eurų10
Lietuva skubiems Ukrainos infrastruktūros atstatymo darbams skirs dar 10 mln. eurų. ...
-
Lietuvių sukčiavimas šokiruoja: kad gautų draudimo išmoką, susilaužydavo sau ranką3
Jungtinėse Valstijose sukčiai persirengę lokiais niokojo automobilius ir iš draudimo gavo šimtatūkstantines išmokas. Apgaulei išaiškėjus, vyrai sulaukė teisėsaugos dėmesio ir dabar laukia teismo verdikto. Jų namuose ...
-
LEA: per mėnesį elektros energijos vidutinė kaina „Nord Pool“ biržoje sumažėjo 3 proc.1
Elektros energijos vidutinė kaina „Nord Pool“ biržoje lapkričio mėnesį yra 3 proc. mažesnė nei spalį ir siekia 0,088Eur/kWh be PVM, praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
Gynybos obligacijų iki šiol išplatinta už 11 mln. eurų, iš viso sudaryta virš 1,7 tūkst. sandorių1
Pusantro mėnesio valstybei platinant gynybos obligacijas, verslas ir gyventojai iš viso jų įsigijo už daugiau nei 11 mln. eurų, vien antrąja emisija – už 2,3 mln. eurų, pranešė Finansų ministerija. ...