Grąžinti skolą valstybei trukdo biurokratinės kliūtys

Dienraščio skaitytojo istorija parodė, kad už šeimos narį grąžinti skolą Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) gali būti ne taip paprasta. Institucijos darbuotojai dangstosi naujai diegiama sistema, todėl susidariusią problemą sprendžia neoficialiais būdais.

„Geriau skolą tegu moka pats“

Dienraščio skaitytojas Algirdas P. (redakcijai vardas ir pavardė žinomi) sakė esąs skolingas VMI – turįs mokestinės paskolos sutartį. Jo skola išskaidyta lyg paskola, todėl kas mėnesį jis moka įmokas. O sulaukęs progos atsikratyti finansinės naštos – sumokėti visas likusias įmokas iš karto – pašnekovas vis dėlto to padaryti negalėjo. Jam kelią užkirto virtinė nesusipratimų VMI.

„Prieš kurį laiką šeimos narys panoro už mane padengti visą skolą ir taip padovanoti man savotišką dovaną. Jis nuvyko į VMI ir pasakė, kad nori dabar pat sumokėti skolą už mane. Tačiau jam atsakė, kad tai neįmanoma“, – pasakojo Algirdas P.

Anot pašnekovo, šeimos narys bandė išsiaiškinti, kodėl to padaryti neįmanoma. Tačiau teišgirdo atsakymą: „Neįmanoma, ir tiek. Reikia pereiti daugybę biurokratinių slenksčių. O ir apskritai geriau skolą tegu moka pats.“

Praėjus kelioms dienoms Algirdas P. nesėkmingai pabandė susisiekti su VMI pareigūne, kuri yra pasirašiusi jo mokestinės paskolos sutartį. Po kelių dienų kita pareigūnė jam pareiškė, kad rugpjūčio pabaigoje jis gali nė nevargti prisiskambinti, nes darbo vietoje nieko neras.

Palaukęs iki rugsėjo Algirdas P. pagaliau susisiekė su ieškoma VMI pareigūne. Tačiau paaiškėjo, kad ji pati nežino, ką daryti šeimos nariui norint sumokėti kito skolą. Todėl nukreipė į kitas dvi specialistes pridūrusi, kad tokiu atveju reikia pildyti papildomas formas.

Nukreipė dar kitur

„Aišku, vėliau atrodė, kad būtų buvę lengviau, jei mano šeimos narys pinigus būtų pervedęs man, o skolą padengęs aš pats. Tačiau pajutau azartą. Nejau mano tėvas, mama ar sūnus negali oficialiai padėti išsikapstyti iš skolų? Koks skirtumas, kieno tai pinigai?“ – piktinosi Algirdas P.

Po kelių dienų bandymų prisiskambinti vienai iš nurodytų specialisčių Algirdas P. sužinojo, kad jokių formų pildyti nereikia. Jis nudžiugo išgirdęs, jog užtenka prisijungti prie savo e. bankininkystės ir, jei įmokas moka kitas asmuo, užpildyti „išplėstinį pavedimą“.

„Tada mandagiai paklausiau, ar galėtų pasakyti mano likutį, kurį reikia sumokėti, nes VMI nesuteikia galimybės pačiam stebėti, kiek jau sumokėta ir koks skolos likutis. Jį turi kas mėnesį skaičiuoti pats, kaip ir palūkanas. Tačiau man buvo atsakyta, kad ši specialistė neužsiima tuo ir kad reikėtų kreiptis į dar vieną specialistę, kuriai aš priskirtas pagal gimimo metus“, – dėstė Algirdas P.

Pasiūlė nemokėti

Tuomet, kaip sakė pašnekovas, prasidėjo didžiausi nesusipratimai. Anot jo, paskambinus nurodytai specialistei, Algirdui P. iškart buvo pasakyta, kad jis negali sužinoti savo skolos likučio, nes tai yra konfidenciali informacija: „Pasakė, kad turiu eiti į VMI, rašyti prašymą ir man bus, matyt, į ausį pasakyta, kiek skolos liko sumokėti. Pradėjau širsti – juk aš tiesiog noriu sugrąžinti, ką esu skolingas. Klausiau, kodėl jie negali man pasakyti sumos, kurią šeimos narys mano vardu atsiųs tučtuojau?!“

Po ilgos pauzės ragelyje ir patarškinusi kompiuterio klavišais Algirdo P. pašnekovė prisipažino, kad institucijoje dabar diegiama nauja sistema ir ji negalinti pasižiūrėti likučio. O ir apskritai darbuotojai dar patys nieko nesupranta. „O kas tuomet supranta?“ – retoriškai klausė jis.

Algirdas P. pasakojo, kad sutrikusi VMI darbuotoja ėmė jo klausinėti, galbūt jis kurį laiką ar bent rugsėjį įmokų galėtų nemokėti: „Po ilgų bergždžių kalbų ir bandymų kaip nors manimi atsikratyti man buvo pasiūlyta pervesti kokią nors didelę sumą taip, tarsi pervesčiau mėnesinę įmoką. Tada baigę diegti sistemą jie, jei bus permoka, ją po kurio laiko grąžins.“

Anot jo, buvo surastas paprasčiausias būdas, tiesa, ne toks oficialus, koks turėjo būti: „Ir nejau tokio sprendimo negalėjo mano šeimos nariui pasakyti VMI specialistė patį pirmą kartą? Štai koks vieno langelio principas. Ir štai kaip nelengva žmogui įsiūlyti valstybei pinigų.“

Apgailestavo dėl nesusipratimų

VMI viršininko pavaduotojas Gediminas Vyšniauskis komentuodamas susidariusią situaciją pirmiausia apgailestavo ir atsiprašė mokesčių mokėtojo, kad šis operatyviai negavo tinkamos paslaugos ir konsultacijų.

„Istorija bus išnagrinėta, kaip ir imtasi būtinų priemonių, kad paslaugas mokesčių mokėtojai gautų kokybiškas ir daug greičiau“, – pažadėjo jis.

G.Vyšniauskis pabrėžė, kad netrukus mokesčių mokėtojas apie savo mokestinę skolą valstybei bet kada galės sužinoti prisijungęs prie naujos VMI interneto svetainės. Anot jo, svetainėje bus suformuota mokesčių mokėtojo kortelė, kurioje bus galima rasti ne tik minėtą informaciją, bet ir įvykdytų mokestinių prievolių istoriją, mokėtinus mokesčius, mokesčių permokas ir pan.

„Šiandien gyventojas savo skolą valstybei gali sužinoti atėjęs į VMI arba tai gali padaryto jo raštišką įgaliojimą turintis asmuo – tai reikalinga siekiant apsaugoti privačius asmens duomenis“, – dėstė K.Vyšniauskis.

Jis patikino, kad sumokėti mokesčius už kitus asmenis galima visais atvejais – nesvarbu, ar tai būtų mokestis, ar mokestinės skolos sutartis, ar administracinė bauda: „Tais atvejais, kai mokesčiai, įmokos ar rinkliavos mokamos už kitą fizinį arba juridinį asmenį, būtina pildyti išplėstinę mokėjimo nurodymo formą ir nurodyti pradinio mokėtojo vardą ir pavardę arba įmonės pavadinimą (fizinis ar juridinis asmuo, už kurį mokėtojas perveda lėšas gavėjui), pradinio mokėtojo asmens arba įmonės kodą.“


Šiame straipsnyje: VMIskola

NAUJAUSI KOMENTARAI

Juokų juokai

Juokų juokai portretas
Negi neaišku, kad mokesčių sistema kaip tik ir daroma kuo painesnė, kad būtų galima nesusigaudančius piliečius "valstybės skriaudimu" apkaltint, o tuo pačiu ne tik mokesčių, bet ir delspinigių bei baudų kuo daugiau surinkt?
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių