- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dalis gyventojų sunerimo pasigirdus diskusijoms apie dar pernai priimtą įstatymą. Pagal jį, nuo kitų metų būstą bus galima įsigyti tik užbaigtą 100 proc. Daugeliui kilo klausimų, ką tai reiškia: ar teks pirkti ir su parketais, ir su tapetais? Žibalo į ugnį dar įpylė ir ekspertai, anot kurių, dėl to būstai išbrangs. Kas ir kaip, pasakojama LNK reportaže.
Tačiau įstatymų leidėjai ramina, kad gyventojai butus pirkti galės ir be parketo, ir be tapetų, o naujos pataisos sugalvotos siekiant apsaugoti pirkėjus nuo bankrutuojančių statytojų. Įprastai dalis savininkų namų raktus gauna projekto iki galo neužbaigus, tad neretai lieka prie suskilusios geldos.
„Pasirašoma preliminari sutartis. Tada statytojas stato tą namą ir atiduoda arba parduoda pirkėjui turtą su daline apdaila“, – aiškino „Ober-haus“ senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada.
Nuo kitų metų sausio būstą iki galo neužbaigtame projekte įsigyti nebebus galima. Pirkimo–pardavimo sutartis bus pasirašoma tik projektą užbaigus 100 proc., o ne 85 proc., kaip dabar įprasta. Toks pakeitimas yra bendrame pakete su statybos įstatymu, kuriam Seimas pritarė dar pernai.
– „Pirmiausia – tai nėra plytelės, vonios įranga, lubos ar grindys, o – projekte numatytų įsipareigojimų pabaigimas. Tai yra visa inžinerinė infrastruktūra, visos laikančiosios sienos – viskas, kas buvo numatyta projekte, turi būti pabaigta“, – teigė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Ekspertai tikina, kad dėl pakeitimų nekilnojamasis turtas dar brangs.
„Kažkokie papildomi žingsniai, aišku, suguls į galutinę kainą. Ir dėl to greičiausiai nukentės pirkėjas“, – konstatavo M. Čiulada.
„Mūsų narių skaičiavimais, iki kelių šimtų eurų į kvadratinį metrą gali prisidėti vien dėl to visiško projekto išbaigtumo prieš sudarant notarinį sandorį“, – sakė Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos prezidentas Mindaugas Statulevičius.
„Man keista, kad gerbiamas M. Statulevičius taip kalba, nes jis dalyvavo viename iš mūsų susitikimų, diskusijų. Tuo metu jam neatrodė ta idėja dėl projekto išbaigtumo 100 proc. kažkokia bloga“, – teigė A. Gedvilienė.
Kažkokie papildomi žingsniai, aišku, suguls į galutinę kainą. Ir dėl to greičiausiai nukentės pirkėjas.
Tačiau panašu, kad jau priimtas įstatymas įnešė daugiau sumaišties nei aiškumo. Visų pirma, daliai kilo klausimų, ką reiškia tas 100 proc. užbaigtumas.
„Pastate butai gali būti nebūtinai visi įrengti iki galo, bet pastatas jau priduotas. Kas čia naujo keisis?! Nebent lūkestis yra, kad būtų visi butai įrengti ir tik tada pastatas priduotas. Jeigu taip, tuomet mes turėsime šiokių tokių problemų“, – svarstė M. Čiulada.
Anot teisininkų, 100 proc. išbaigtumas nereiškia visiško buto įrengimo, tačiau pastatas turi būti pabaigtas statyti iki galo su visomis savo konstrukcijomis ir įrengtomis inžinerinėmis sistemomis. Jei projekte numatyta, turi būti grindų ir sienų apdaila, įstatytos durys, taip pat – kištukiniai lizdai, bent įvadai kriauklei, klozetui ir pan.
„Dalis ieško pilno baigtumo, taip. Kai kuriose užsienio šalyse tokia praktika yra. Bet ką mes matome iš mūsų klientų, lietuvių, tai daugelis nori patys pasidaryti tam tikrus darbus, galbūt taip sutaupant“, – savo pastebėjimus išsakė M. Statulevičius.
Pasak įstatymo rengėjų, pakeitimas padės apsaugoti pirkėjus, kad pastarieji nepatirtų nuostolių, pavyzdžiui, bankrutavus vystytojui.
„Žmogus įsigyja nekilnojamąjį turtą, bet galiausiai lieka prie suskilusios geldos – nei investuotų pinigų, nei svajonių būsto“, – komentavo A. Gedvilienė.
Vystytojai įsitikinę, kad priimtas įstatymas apribos konkurenciją rinkoje.
„Tai yra tam tikras barjeras. Mažesni vystytojai negalės dalyvauti rinkoje, kadangi finansavimas yra svarbi sąlyga. Vadinasi, jiems reikės didesnio kapitalo, kad 100 proc. įgyvendintų projektą. Tiesiog daliai vystytojų pakils kartelė, kurios jie, tikėtina, negalės perlipti “, – kalbėjo M. Statulevičius.
„Man visiškai nėra įdomu, kas vystys projektą. Man svarbu, kad tas įsipareigojimas būtų padarytas. Jeigu įmonė yra nepajėgi užbaigti kažkokio projekto iki galo, klausimas, kiek ji patikima ir ar vartotojas neturėtų apie tai žinoti“, – teigė A. Gedvilienė.
Kita vertus, kaip naujasis pakeitimas apsaugos pirkėjus, vis tiek nelabai aišku. Mat preliminarios sutartys, kurių pagrindu pirkėjas vystytojui sumoka, tarkim, 15 proc. avansą, tačiau garantijos, kad projektas bus užbaigtas, neturi, vis tiek lieka. Norint tokias sutartis panaikinti, reikia keisti Civilinį kodeksą.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė: galima pradėti žemės paėmimą „Rail Baltica“ ruožui Panevėžyje
Vyriausybė uždegė žalią šviesą europinei geležinkelio vėžei „Rail Baltica“ reikalingoms žemės paėmimo Panevėžio apylinkėse procedūroms. ...
-
ECB įspėja apie augančią euro zonos valstybių skolų riziką
Europos Centrinis Bankas trečiadienį įspėjo, kad valstybių skolų rizika euro zonoje didėja, skatinama politinio netikrumo ir silpno ekonominio augimo. ...
-
Lietuva saulės elektrinių įrengimui Ukrainoje skyrė 5 mln. eurų
Lietuva saulės elektrinių įrengimui ant Ukrainos mokyklų ir gydymo įstaigų skyrė 5 mln. eurų. ...
-
Vyriausybė skyrė papildomus 40 mln. eurų žemės ūkiui
Vyriausybė trečiadienį skyrė papildomus 40 mln. eurų tvariam ūkininkavimui ir žemės ūkio konkurencingumui skatinti. ...
-
Seimo BFK komiteto vadovu išrinktas A. Sysas, Ekonomikos – S. Bucevičius
Seimo Biudžeto ir finansų komitetui (BFK) turėtų vadovauti socialdemokratas Algirdas Sysas, o Ekonomikos komitetui – „Nemuno aušros“ atstovas Saulius Bucevičius. ...
-
„Dronų sąjunga“ finansiškai skatins įmones ir gyventojus kurti dronus1
Lietuvos įmonės ir gyventojai galės gauti iki 20 tūkst. eurų finansinę paramą dronų technologijoms kurti, pranešė labdaros ir paramos fondas „Dronų sąjunga“. ...
-
Taivano užsienio reikalų ministras su grupe dronų įmonių atstovų pradeda vizitą Lietuvoje
Trečiadienį savo dviejų dienų vizitą Lietuvoje pradeda Taivano dronų įmonių grupė. Kaip ELTĄ informavo Taivaniečių atstovybė Lietuvoje, kartu su Inovacijų agentūra bus rengiamas bepiločių orlaivių verslo forumas, kuriame dalyvaus 20 Taivano d...
-
Pieno supirkimo kaina Lietuvoje didėjo trečią mėnesį iš eilės
Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina spalį Lietuvoje didėjo trečią mėnesį iš eilės ir siekė 512,92 euro už toną, skelbia Žemės ūkio duomenų centras. ...
-
Fintech asociacijos vadovė: dėl LB kuriamo mokėjimų įrankio nukentės fintech įmonės
Lietuvos bankui (LB) kuriant įmokų ir mokesčių surinkimo sprendimą, kuris leistų pakeisti „Foxpay“, „Paysera“ ir kitų finansų tarpininkų paslaugas, finansų technologijų (fintech) asociacijos vadovė sako, kad dėl to nukent...
-
V. Pranckietis: kailinių žvėrelių verslo draudimui – nepasiruošta
Liberalų frakcijos Seime narys Viktoras Pranckietis sako, kad kailinių žvėrelių verslo draudimui yra nepasiruošta. Pasak parlamentaro, kailių fermų draudimo įstatyme verslui numatytos kompensacijos yra nepakankamos, todėl jis siūlo šį ...