Lietuvos energetinė nepriklausomybė tolsta?

Apie Lietuvos energetinę nepriklausomybę svajojama seniai, tačiau tai galintys garantuoti projektai kol kas neįgyvendinti. Tad, ar prieš 20-metį iškovoję politinę laisvę, būsime laisvi ir energetikos srityje?

Garantija – dėl dviejų iš trijų

Gamtinių dujų terminalas jau pakrikštytas, bet Lietuvos krantus pasieks tik 2015-aisiais. Tais pačiais metais tikimasi pradėti eksploatuoti ir elektros jungtį su Švedija. Kol kas ore kybo ir sprendimas dėl naujos atominės elektrinės Visagine.

Todėl, nepaisant visų pastangų ar migloje skendinčių projektų, kol kas energetinė priklausomybė nemažėjo, o, priešingai, – augo. Tą patį konstatuoja ir Vytauto Didžiojo universiteto Energetinio saugumo tyrimų centras savo pateiktoje metinėje ataskaitoje.

Kliūtis – ir korupcija

Lietuvos mokslo taryboje vakar pristatytoje metinėje ataskaitoje pastarųjų metų tendencijos džiugesio kol kas nekelia. Tačiau autoriai į ateitį žvelgia optimistiškiau. Energetinio saugumo tyrimų centro vadovo Juozo Augučio teigimu, vienas pagrindinių saugios energetikos veiksnių yra atsparumas galimiems trikdžiams. "Ne tik gamtiniams trikdžiams, kas yra savaime suprantama, bet ir geopolitiniams", – pristatydamas ataskaitą sakė mokslininkas.

"Taip pat reikia atsižvelgti į korupciją. Labai svarbus gyventojų požiūris, jų išprusimas šioje srityje", – kalbėjo J.Augutis.
Jo teigimu, labai svarbu užtikrinti, kad ištekliai geriausia kaina pasiektų tiek žmones, tiek verslo ar pramonės įmones.

Saugumas mažėjo

Pagal bendras gyventojų pajamas ir išlaidų dalį, skirtą mokesčiams už energijos suvartojimą, Lietuva yra vienoje prasčiausių pozicijų Europoje. O 2008–2012 m. Lietuvos energetinio saugumo lygis sumažėjo beveik 3 proc. – nuo 54,1 proc. iki 51,2 proc. Tyrimų centro duomenimis, šalies energetinė sistema laikoma saugia ir stabilia, jei šis rodiklis siekia bent 60 proc. Tokia energetikos sistema gali pasigirti Latvija, kurios saugumo lygis siekė 61,5 proc. 2012 m. Estija vienintelė iš Baltijos šalių pagerino savo energetinio saugumo rodiklius ir tai siejama su naujos elektros jungties su Suomija nutiesimu.

Tyrėjai prognozuoja gana ryškų saugumo padidėjimą Lietuvos energetikoje nuo 2016 m. Tuo metu jau veiks suskystintųjų dujų terminalas, Lietuvą su Švediją sujungs elektros jungtis. Tačiau, J.Augučio teigimu, aukštam energetinio saugumo lygiui išlaikyti vien to nepakaks. Tyrimo ataskaitoje skelbiama, kad didžiausią energetinio saugumo lygį ilgalaikėje perspektyvoje Lietuvai garantuotų atominės elektrinės pastatymas ir senųjų Lietuvos elektrinės penktojo bei šeštojo blokų pakeitimas naujais. J.Augutis teigė, kad vien tik atsinaujinančiosios energijos šaltiniai negali garantuoti saugios energetikos sistemos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

lytas

lytas portretas
nepriklausomas tada kai valstybėj visko yra aš kalbu apie kura,o pas mus išskyrus žvyro ir smėlio nieko nėra,jau miška baigia iškirst ir išvežt i užsieni o žagarai kurui aukso kainos nors iš pat pradžiu buvo pigiau šiukšliu ir kuo čia girtis.

todėl

todėl portretas
ir kalbėkit per TV, švieskit tautą, aiškinkit, bet tą darbą turi daryti ne žurnalistai, kurie dažnai kalba ir rašo taip, kaip nori kokios nors anoniminės jėgos. Mažiau kvailų serialų, rusiškų filmų (gal dabar "gudručiai" užsakytojai-verslininkai dirbs ne rusijai, o Ukrainai?), o specialistai, daugiau pokalbių apie tai, kas svarbiausia, t.y. energetiką, sveikatą, politiką.

Manau

Manau portretas
Straipsnis debiliskas. Lyg pradeti projektai mazintu energetini savarankiskuma. Terminalas statomas, kabelis is Svedijos tiesiamas, 330 kV juntis su Telsiais baigiama statyti, o autoriui vis negerai. Bene ruosiasi organizuoti dar viena "referenduma", kad galutinai palaidotu nepriklausomybes siekius?..
VISI KOMENTARAI 12

Galerijos

Daugiau straipsnių