- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Merai sukilo prieš Laisvės partijos siūlymą lėšų gynybai imti iš savivaldybių. Aiškina, kad ir taip pinigų vos užtenka, tad apie jokį pajamų mokesčio perskirstymą negali būti nė kalbos. Be to, kaltina partijos lyderę Aušrinę Armonaitę pinigų ieškant „svetimose kišenėse“, mat, Laisvės partija neturi nė vieno mero.
Nebediskutuoti ir dėti kortas ant stalo vakar pareikalavusi Laisvės partija atvertė savąsias. Kadangi dėl augančio ekonomikos savivaldybės gyventojų pajamų mokesčio surenka vis daugiau, pasiūlė dalį šių pinigų skirti gynybai ir iškart užsitraukė nemalonę. Merai sukilo prieš bandymą dalį pinigų paimti iš savivaldybių kišenės.
„Absoliučiai neatsakingas ir populistinis sprendimas. Čia tas pats, kas iš ubago atimti lazdą“, – piktinosi Panevėžio meras Rytis Mykolas Račkauskas.
„Jeigu finansavimas yra mažėjantis, tuomet reikia tiksliai ir aiškiai pasakyti, kokių viešųjų paslaugų savivaldybė teiks mažiau arba jų visiškai neteiks“, – kalbėjo Plungės rajono meras Audrius Klišonis.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
„Turime dvi globalias struktūras – uostą, kuris šiandieną valstybei išskirtinai svarbiausias objektas ir turime LEZ. Šios dvi struktūros generuoja milijardines lėšas į valstybės biudžetą. Iš klaipėdiečių jau dabar girdint tokius pasiūlymus, girdžiu atgal klausimus kur nueina mūsų pinigai“, – teigė Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Pernai iš gyventojų pajamų mokesčio į valstybės ir savivaldybių biudžetus įkrito beveik 6 milijardai eurų. Tai maždaug dešimtadaliu arba 580 milijonų eurų daugiau nei surinkta 2022 metais.
Jeigu finansavimas yra mažėjantis, tuomet reikia tiksliai ir aiškiai pasakyti, kokių viešųjų paslaugų savivaldybė teiks mažiau arba jų visiškai neteiks.
„Savivaldybių pajamos augo ir augs dėl to, kad auga Lietuvos ekonomika. Metodologija ir savivaldybėms tenkanti dalis auga“, – sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė.
Laisvės partija siūlo iš savivaldybėms tenkančios dalies 150 milijonų perskirstyti gynybai. Sako, kad savivaldybių pajamos dėl to augtų lėčiau, bet nesumažėtų, o pinigai juk vis tiek būtų naudojami tų pačių miestų gynybai. Be to, lėšas perskirstyti būtų galima jau kitąmet.
Tačiau savivaldybės aiškina, kad ir su turimais pinigais vos išsiverčia. Be to, virš galvos kabo rūpestis, kaip visus aprūpinti priedangomis.
„Jau dabar kalbamės su daugiabučių bendrijų pirmininkais tam, kad būtų galima panaudot tuos daugiabučių rūsius, kurie šiuo metu yra“, – tikino Plungės rajono meras.
Tačiau A. Armonaitė primena apie visai neseną „čekiukų“ skandalą, kuris aiškiai parodė, jog savivaldybės pinigus naudoja nebūtinai tam, kam reikia. Daugiausia merų turinčius socialdemokratus tuo, panašu, įtikinti nebus lengva. Tam nepritaria ir prezidentas Gitanas Nausėda.
„Savivaldybių pinigų pavogimas – atsiprašau, bet ne“, – tvirtai atsakė G. Nausėda.
O progos įgelti nepraleido ir koalicijos partneriai.
„Neturi nei vieno mero, tai tokie siūlymai, mano manymu, yra kerštas rinkėjams, kad už tą partiją nebalsavo niekur Lietuvoje, apart Vilniaus“, – savo nuomone dalinosi Seimo narys Eugenijus Gentvilas.
Kol kas niekas neprieštarauja, kad daugiau pinigų gynybai būtų galima paimti padidinus pelno mokestį.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vyriausybė mažina biurokratines kliūtis nustatant infrastruktūros apsaugos zonas
Siekdama mažinti biurokratiją Vyriausybė supaprastino infrastruktūros apsaugos zonų nustatymo tvarką. ...
-
ILTE pramonės įmonių modernizavimui skyrė dar 80 mln. eurų
Nacionalinė plėtros įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) pramonės modernizavimui skyrė papildomą 80 mln. eurų finansavimą. ...
-
N. Mačiulis: paliekame infliacijos dugną2
Po kurį laiką vyravusios defliacijos rudenį vartotojų kainoms vėl kylant, ekonomistai teigia, kad infliacijos žemumos – jau praeityje. ...
-
Ministerija: JAV teiks Lietuvai informaciją apie mažuosius branduolinius reaktorius2
JAV padės Lietuvai vertinti galimybes ateityje statyti ketvirtosios kartos mažuosius branduolinius reaktorius. ...
-
Lietuviai skolas dažniau „išsimušinėja“ patys: nepasitiki teisine sistema?
Tik kas ketvirtas lietuvis dėl negrąžintos skolos kreipiasi į antstolius ir vis daugėja tokių, kurie skolas „išsimušinėja“ patys. ...
-
Lapkritį – išankstinė 0,5 proc. mėnesio ir 1,1 proc. metinė infliacija
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra. ...
-
Vyriausybė – už atlyginimų kėlimą mokslininkams
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad nuo kitų metų rugsėjo vidutiniškai 8 proc. augtų atlyginimai valstybiniuose mokslinių tyrimų institutuose dirbantiems mokslininkams. ...
-
Viceministras: 2026 metais pensijos turėtų viršyti skurdo ribą2
Atotrūkis tarp santykinės skurdo ribos, vertinamos pagal žmogaus pajamas, ir vidutinės pensijos toliau mažėja, o 2026 metais pensijos turėtų būti didesnės nei skurdo riba, sako socialinės apsaugos ir darbo viceministras Martynas Šiurkus. ...
-
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje
Lietuva skyrė 5 mln. eurų įrengti saulės elektrines Ukrainoje. Vyriausybė trečiadienį patvirtino tokios vertės paramos Ukrainos energetikos sektoriui programą. ...
-
Vyriausybė: 74 mln. eurų RRF lėšų – baterijoms, dviračių ir pėsčiųjų takams
Beveik 74 mln. eurų iš Lietuvai skirtų Europos Sąjungos (ES) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (RRF) lėšų bus papildomai skirta energijos kaupimo įrenginiams (38,55 mln. eurų) bei dviračių ir pėsčiųjų takams įrengti (...