- Erika Alonderytė, Remigijus Bielinskas/BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Naftos kainai ketvirtadienį viršijus 100 JAV dolerių už barelį, ekonomistai sako, kad artimiausiu metu ji gali dar augti, tačiau vėliau tikimasi stabilizavimo. Jie perspėja, kad kainos degalinėse taip pat augs.
SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas sako, kad kainos kryptis artimiausiomis dienomis priklausys nuo to, ar fiziniai srautai bus nutraukti arba apriboti.
„Rinkos turbūt skaičiuoja blogesnius scenarijus ir paskui žiūrima, ar tai išsipildo, ar ne. Dabar viskas eigoje, žiūrėsime. Kol naftos eksportas iš Rusijos į Vakarų pasaulį nesustoja, kol gamtinių dujų kiekiai, kurie keliauja dujotiekiais ar SGD iš Rusijos, nesustojo, nesikeičia, tai yra švelnesnė įtaka ir turbūt po to šuolio šiandien dar rytoj gali būti, kad tas kainų augimas ir išsikvėps“, – BNS sakė T. Povilauskas.
„Kainos iš karto degalinėse greitai keičiasi, šiandien ir rytoj tikrai degalinių kainos keisis ir padidėjimas kelių centų ribose eis į viršų. Dyzelio kaina ties 1,6 euro, panašu, ir priartės šiomis dienomis“, – kalbėjo jis.
Anot jo, kainos dar labiau kiltų, jei žaliavinės naftos srautas sustotų dėl Rusijos veiksmų ar sankcijų, kurias galėtų įvesti Europos Sąjunga.
„Jei atsirastų fizinių srautų problemos, tada būtų tolimesnis ėjimas į viršų. Bet kalbant apie trumpalaikį – bent naftos kainos po šiandienos šuolio dar gali šiandien ryt pabrangti, o paskui viskas priklausys nuo to, kaip keisis tie fiziniai srautai“, – sakė T. Povilauskas.
Bendrovės „Brandnomika“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas taip pat mano, kad artimiausiu metu naftos kaina gali „šokinėti“ apie 100 arba ir 110 dolerių už barelį.
„Kadangi Rusijos invazija tik prasidėjo ir yra neaiški jos eiga, rinkos dėl to labai stipriai nerimaus. Kitas aspektas, tikėtina, kad Vakarai prieš Rusiją gali įvesti ir griežtesnes sankcijas, kas automatiškai kels ir naftos, ir dujų kainas į viršų“, – BNS sakė ekonomistas.
Kadangi Rusijos invazija tik prasidėjo ir yra neaiški jos eiga, rinkos dėl to labai stipriai nerimaus.
„Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas irgi prognozuoja, kad artimiausiu metu naftos kainos gali didėti, tačiau vidutiniu laikotarpiu jos turėtų stabilizuotis.
„Kaip ir prieš tai buvusiais karinių konfliktų periodais, dažniausiai įsitraukia Artimųjų rytų šalys, ypatingai Saudo Arabija, kuri turi pakankamai ženklius naftos gavybos didinimo rezervus, ir labai tikėtina, kad vis dėlto naftos kaina nenušuoliuos visiškai į kosmosą. Aišku, tam reikės diplomatinių pastangų ir tų pačių Jungtinių Amerikos Valstijų įsikišimo, kurios, beje taip pat galėtų būti kaip vienas iš stabilizatorių, nes turi ir galėtų panaudoti savo nemažus rezervus“, – BNS sakė ekonomistas.
Balandžio mėnesio ateities sandorių „Brent“ rūšies naftos kaina Londono biržoje ketvirtadienį ryte padidėjo iki 101,27 JAV dolerio už barelį – pirmą kartą nuo 2014 metų.
Dujų kainų augimas – praeityje
Tuo metu artimiausio tiekimo (kovo mėnesį) gamtinių dujų ateities sandorių kaina TTF dujų skirstymo centre ketvirtadienį šoko nuo 1041 iki 1400 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų, rodo „ICE Futures“ biržos duomenys.
Ž. Maurico teigimu, prasčiausias dujų kainų didėjimo laikotarpis jau praeityje ir netgi karo veiksmai situacijos dar labiau pabloginti neturėtų.
„Visa laimė šiemet buvo šilta žiema, kitaip nei Rusija planavo, nes tas jos hibridinis dujų karas su Europa vyksta jau nuo praeitų metų vasaros ir tą yra konstatavusi ir Tarptautinė energetikos agentūra, o nuo gruodžio pabaigos yra visiškai sustabdytas srautas iš Rusijos į Europą Jamalo dujotiekiu, tad dujų kainos jau yra pasiekusios piką“, – sakė „Luminor“ eknomistas.
„Blogiau kaip gruodį ir sausį jau nebebus, nes yra Norvegija, kuri turi dujų rezervų ir galėtų padidinti pasiūlą, be to Europa turi galimybę sudaryti ilgalaikes sutartis su suskystintų gamtinių eksportuotojais – JAV ir Kataru dėl pakankamo srauto užtikrinimo“, – pridūrė jis.
Pasak Ž. Maurico, karo akivaizdoje Vakarų Europai toliau pasitikėti Rusija kaip gamtinių dujų tiekėja „būtų naiviau nei naivu“.
T. Povilauskas kalbėjo, jog Lietuva ir Baltijos šalys yra saugios dėl gamtinių dujų tiekimo ir turi pakankamai atsargų.
„Nežinau kas turi atsitikti, kad negalėtų atplaukti laivai į Klaipėdos uostą. Yra gamtinių dujų atsargos ir Latvijoje, turbūt atsirastų galimybė pasinaudoti visoms Baltijos šalims ir šioje vietoje nėra grėsmių Lietuvai ir Baltijos šalims“, – sakė T. Povilauskas.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prezidentas: buvusi Vyriausybė galbūt norėjo atkeršyti tam tikram verslui6
Prezidentas Gitanas Nausėda neatmeta galimybės, kad buvusi Vyriausybė sprendimu drausti dvigubos paskirties prekių eksportą kerštauja Arvydui Paukščiui dėl lapkričio mėnesį paviešintos informacijos apie stringančias „Telto...
-
Tarnyba: Vokietijos rinkoje lietuviškos medienos ir jos gaminių parduota už 371 mln. eurų1
Medienos ir jos gaminių eksportas per tris praėjusių metų ketvirčius sumažėjo 6 proc. iki 28,2 mlrd. eurų, o importas į Lietuvą – 7,5 proc. iki 31,3 mlrd. eurų, pirmadienį paskelbė Valstybinė miškų tarnyba. ...
-
Tikėjotės, kad būstų kainos kris? Turime blogų žinių16
Statytojai pripažįsta, kad įsigyti nuosavą būstą Vilniuje vienišam, iš vidutinės algos gyvenančiam žmogui – beveik nebeįmanoma, o ir kiti dažnai įpirkti gali tik labai nedidelį. Vis dėlto Lietuvos bankas prognozuoja, kad norin...
-
„Via Baltica“ atkarpos rekonstrukcijai – 25 mln. eurų iš ES
Europos Sąjunga (ES) skirs 25 mln. eurų tarptautinio magistralinio kelio „Via Baltica“ 12 kilometrų ruožo rekonstrukcijai. Dar 4,4 mln. eurų tam numatyta iš valstybės biudžeto. ...
-
Lietuvos pramonės lūkesčių indeksas nedžiugina: augs bedarbių gretos?5
Lietuvos pramonės lūkesčių indeksas pernai gruodį smuko antrą mėnesį iš eilės – jis mažėjo 1,6 punkto iki 46,2 – pirmadienį pranešė indeksą sudaranti Lietuvos pramonininkų konfederacija (LPK). Iki lapkričio jis tris m...
-
ŽŪM: dėl sustabdytos veiklos žvejai sulauks kompensacijų1
Nuo šių metų šalies žvejams bus kompensuojami jų patirti nuostoliai, atsiradę sustabdžius verslinę žvejybą dėl valstybės valdomų įmonių veiklos, praneša Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). ...
-
Vyriausybė pasiskolino už 2,573 proc.1
Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) aukcione pirmadienį vidutinės palūkanos siekė 2,573 proc. ...
-
„Litgrid“: vidutinė elektros kaina Lietuvoje mažėjo
Praėjusią savaitę Lietuvoje toliau vyravus stipriems vėjams, vidutinė elektros kaina Lietuvoje mažėjo 19 proc. iki 64 eurų už megavatvalandę (MWh), pirmadienį pranešė „Litgrid“. ...
-
Premjeras žada mokestinius pokyčius: kas keisis?
Premjeras Gintautas Paluckas teigia, kad mokestiniai pokyčiai yra reikalingi, o juos įgalinantis projektas po derinimo su visuomene Seimą pasieks pavasario sesijoje. Anot jo, pagrindinis dalykas bus – taikomas metinis pajamų apskaitos ir apmokestinim...
-
Valstybė – bedantė: imigrantai dirba, bet mokesčių nemoka14
Šalyje pastebima neraminanti tendencija. Pagal individualią veiklą dirbantys užsieniečiai vengia mokėti mokesčius. Nuo finansinės atsakomybės dažniausiai bėga kurjeriai ir pavežėjai. Darbdaviai ir mokesčių inspekcija tikina nuolat informuo...