- Giedrius Gaidamavičius, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius kartoja, kad nepriklausomi elektros tiekėjai ir iki praėjusių metų vasaros negalėjo gyventojams, mažoms bei labai mažoms įmonėms numatyti sutarčių nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčių ar netesybų.
Jo teigimu, Europos Komisija (EK) dar praėjusiais metais išaiškino, jog su tuo susijusi europinė direktyva į nacionalinę teisę 2021 metais buvo perkelta būtent taip, kad elektros tiekėjai iš klientų negalėtų reikalauti jokių mokesčių šiems nutraukus sutartis.
„Europos Komisija aiškiai išaiškino, kad taip, kaip yra perkelta direktyva į Elektros energetikos įstatymą, tiekėjams neleidžiama taikyti absoliučiai jokių mokesčių (nutraukus sutartis su vartotojais – BNS). Direktyvoje buvo numatyta išimtis, kad gali būti tokie kaštai vertinami kaip papildomi mokesčiai, (...) bet jos paprasčiausiai mūsų parlamentas neperkėlė“, – žurnalistams penktadienį sakė R. Pocius.
„Kadangi mes esame konsultavęsi ir gavę iš Europos Komisijos nuomonę, poziciją, tai esame pakankamai ramūs, nes kas gali geriau paaiškinti direktyvos nuostatas nei Europos Komisija“, – pridūrė jis.
Tai VERT pirmininkas teigė po to, kai trečiadienį elektros tiekimo bendrovė „Enefit“ pranešė, jog kreipsis į teismą dėl rinkos reguliuotojo elektros tiekėjams išsakyto raginimo grąžinti nuo 2021 metų liepos gyventojų, mažų bei labai mažų įmonių sumokėtas netesybas, tiekėjo keitimo ar sutarties nutraukimo mokesčius.
Pasak R. Pociaus, šiuo metu VERT aiškinasi, kokias sumas tiekėjai turėtų grąžinti vartotojams, patikrinimą ketinama užbaigti iki rugpjūčio: „Jeigu tiekėjai negrąžins tų pinigų, jie bus įpareigoti tai padaryti“.
Valdyti rizikas siūlo didesnėmis fiksuotomis kainomis
Daliai nepriklausomų elektros tiekėjų teigiant, jog draudimas sutartyse numatyti nutraukimo mokesčius ar netesybas neleidžia joms įmonėms apsidrausti nuo ateities rizikų, VERT pirmininkas sako, kad tiekėjai rizikas galėtų perkelti į didesnes elektros tiekimo maržas.
Jeigu tiekėjai negrąžins tų pinigų, jie bus įpareigoti tai padaryti.
„Viena vertus, jeigu tu nori sudaryti ilgalaikes (elektros įsigijimo – BNS) sutartis, kontraktus, tu turi turėti tokį dalyką kaip draudimą. Bet iš kitos pusės šitą klausimą galima spręsti per kitą algoritmą – tą draudimo riziką įvertinti didesnėje maržoje. (...) Jeigu tu žinai, kad vartotojas gali iš tavęs pasitraukti, įsivertinęs didesnę riziką siūlai vartotojui didesnę kainą“, – teigė R. Pocius.
Vis dėlto VERT pirmininkas pripažino, kad parlamento priimti teisės aktai riboja galimybes ateiti į Lietuvos rinką naujiems nepriklausomiems elektros tiekėjams.
Pernai balandį Seime priimtos pataisos nuo praėjusių metų birželio uždraudė elektros tiekėjams sutartyse su buitiniais vartotojais, mažomis bei labai mažomis įmonėmis numatyti jų nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčius ar netesybas.
Tačiau kai kurie vartotojus gynę teisininkai teigė, galimybę šioms vartotojų grupėms neatlygintai nutraukti sutartis numatė dar 2021 metais priimtos Elektros energetikos įstatymo pataisos.
Kilus ginčams tarp nepriklausomų tiekėjų ir vartotojų dėl baudų už nutrauktas sutartis, VERT vasario pabaigoje paprašė įmonių savanoriškai grąžinti nuo 2021-ųjų liepos vidurio iki praėjusių metų birželio gyventojų ir mažų bei labai mažų įmonių sumokėtas netesybas.
Anksčiau skelbta, kad tiekėjams reikalaujant netesybų iš klientų su šia problema susidūrė daugiau nei 2 tūkst. buitinių vartotojų bei bent 200 mažų ir labai mažų įmonių. Netesybų reikalavo „Elektrum Lietuva“ bei „Enefit“, dėl to elektros tiekėjai ir kai kurie jų klientai bylinėjasi teismuose.
„Ignitis“ ir „Elektrum Lietuva“ sausį pašalino sutartyse anksčiau nustatytus pažeidimus dėl teisės jas vienašališkai nutraukti ar pakeisti – naujose sutartyse nenumatyta prievolė grąžinti naudas, nuolaidas, sumokėti netesybas, kai vartotojas nutraukia sutartį anksčiau termino.
„Enefit“ skelbia sutarčių nutraukimo mokesčių buitiniams vartotojams nebetaikanti nuo praėjusių metų balandžio, o mažoms bei labai mažoms įmonėms – nuo birželio. Tuo metu trumpalaikėms buitinių vartotojų sutartims įmonė tikina niekuomet netaikiusi apribojimų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Atskleista, kiek per metus papilnėjo turtuolių piniginė: sąraše – ir V. Germanas10
Lietuvoje – šeši milijardieriai. Žurnalas „Top“ paskelbė 500 turtingiausių Lietuvos žmonių sąrašą. O šiųmečio reitingo netikėtumas – už finansinius nusikaltimus teistas ir dabar už grotų dėl &bd...
-
R. Pocius: dujų kainos kitą pusmetį turėtų išlikti stabilios
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) vadovas sako, kad dujų kainos kitų metų sausį–birželį turėtų išlikti stabilios, o priešingą tendenciją lemtų geopolitiniai veiksniai. ...
-
Lietuva neįgyvendina elektronikos atliekų tvarkymo tikslų: tai lemia ne tik sąmoningumo trūkumas?
Lietuvoje elektros ir elektronikos įrangos atliekų surenkama per mažai, sako elektronikos atliekų tvarkymo ekspertai ir pažymi, kad tokią situaciją iš esmės lemia dvi priežastys – gyventojų sąmoningumo trūkumas ir nelegali tokių atlie...
-
Verslo bendruomenė steigia komisiją prieš biurokratizmą4
Šalies verslui kalbant apie biurokratines kliūtis įvairiems projektams Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) iniciatyva steigiama visuomeninė Efektyvios valstybės komisija. Jos iniciatoriai, be to, kviečia naują Vyriausybę steigti Dvišalę ...
-
Maisto produktų importui augant, pirkėjas renkasi lietuvišką kokybę2
Periodiškai atliekamos apklausos rodo, kad šalies pirkėjai pirmenybę teikia lietuviškiems populiariausiems maisto produktams ir vertina jų kokybę. Tačiau statistiniai duomenys byloja, kad daugelio panašių gaminių vis daugiau ...
-
Kandidantas į susisiekimo ministrus E. Sabutis: vienas svarbiausių darbų – kelių fondas3
Naujiems valdantiesiems žadant įkurti naują kelių fondą ir taip didinti investicijas į kelius, kandidatas į susisiekimo ministrus Eugenijus Sabutis sako, kad tai bus vienas svarbiausių jo darbų. ...
-
VERT: gruodį didėja ir vidutinė šilumos kaina
Vidutinė centralizuotos šilumos kaina Lietuvoje gruodį sieks 7,72 cento (be PVM) už kilovatvalandę (kWh) – 7,2 proc. daugiau nei lapkritį, skelbia Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). ...
-
L. Savickas dėl deportuojamų vietnamiečių: reikės išsiaiškinti, kaip dirba Migracijos departamentas5
Kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministrus Lukas Savickas sako, kad svarbu turėti lanksčią migracijos politiką, kuri siektų išlaikyti verslą kuriančius užsieniečius Lietuvoje, o ne taikytų griežčiausias sankcijas remdamasi formalumais....
-
Prezidentas iš I. Ruginienės tikisi sprendimų dėl antros pensijų pakopos1
Prezidentas iš būsimos socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės pirmiausia tikisi sprendimų dėl galimybės anksčau laiko pasitraukti iš antros pakopos pensijų sistemos, sako šalies vadovo patarėja. ...
-
VERT patvirtino kainas: kai kuriems vartotojams nuo sausio už dujas ir elektrą teks mokėti brangiau
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketvirtadienį patvirtino maždaug 4 proc. didesnius bendrovės „Ignitis“ visuomeninius elektros tarifus 2025 metų pirmajam pusmečiui. ...