- Sniegė Balčiūnaitė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dabartinė Seimo dauguma neturi ketinimų keisti dabar galiojančią tvarką, pagal kurią pensijos nėra apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu (GPM).
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas Mindaugas Lingė teigia, kad „koalicijos rėmuose“ diskusijos dėl pensijų apmokestinimo nėra buvę.
„Šios kadencijos aprėptyje nesame nusimatę kelti tokio klausimo. (...) Mūsų pensijos nėra dar pakankamai didelės ir tokios, kad užtikrintų pakankamai orų pragyvenimą, turime nemažą dalį žmonių, kurių pensijos nesiekia vidutinio dydžio arba net minimalių vartojimo poreikių dydžio“, – BNS sakė komiteto vadovas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė žada, kad pensijos bus didinamos, o ne mažinamos jas apmokestinant.
„Vyriausybė svarsto, kaip sparčiau didinti pensijas ir mažinti pensininkų skurdą. Dalį jų, jau šiemet, o kitąmet visus, pasieks vienišų asmenų išmoka, tuos, kam ji priklausys. Pensijų apmokestinimas – ne šios Vyriausybės klausimas“, – BNS pareiškė M. Navickienė.
Ministerija aiškina, kad socialinio draudimo įmokos skaičiuojamos nuo atlyginimo iki mokesčių. GPM irgi skaičiuojamas nuo tos pačios darbo užmokesčio sumos.
„Kitaip tariant, socialinio draudimo įmokos jau yra apmokestintos GPM. Lygiai taip pat yra ir su pensijų kaupimui sumokamomis įmokomis – jos išskaitomos iš darbo užmokesčio sumos bruto, nuo kurios skaičiuojamas GPM“, – BNS nurodė ministerija.
Tuo metu Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete dirbantis socialdemokratas Algirdas Sysas sako, kad pensijų apmokestinimas priklauso nuo politinio apsisprendimo. Jis siūlo visų pirma galvoti apie didžiausių pensijų apmokestinimą.
„Aišku, dideles pensijas reikėtų apmokestinti. Teisėjai, jų visas pensijas sudėjus, gauna iki 2 tūkst. eurų ar net daugiau. (....) Gal apmokestinti, pavyzdžiui, nuo 1 tūkst. ar nuo 800 eurų. Nebūtų ta suma (GPM – BNS), kuri paverstų tuos žmones ubagais“, – BNS tvirtino A. Sysas.
Teisėjai, jų visas pensijas sudėjus, gauna iki 2 tūkst. eurų ar net daugiau. (....) Gal apmokestinti, pavyzdžiui, nuo 1 tūkst. ar nuo 800 eurų.
Ekonomistas Romas Lazutka sako nesutinkantis su pensijų apmokestinimu, kol yra apmokestinamos įmokos „Sodrai“.
„Bet jeigu nuspręstų pakeisti ir neapmokestinti įmokų, o apmokestinti pensijas, bet prie apmokestinamų pajamų sumuojant visas gaunamas pajamas. Tai yra svarbu, galima net kalbėti ir apie, pavyzdžiui, vaiko pinigus, nes jie gaunami ne už įmokas, tai tada apmokestinti reikia virš neapmokestinamojo minimumo (NPD), kuris turėtų būt toks, kad iš jo žmogus galėtų pragyventi. Nelogiška, kad sumoki mokesčius valstybei ir nebeturi iš ko gyventi ir prašai tos pačios valstybės paramos“, – svarstė R. Lazutka.
Pasak jo, mažiausias pensijas gaunantys gyventojai GPM nemokėtų pritaikius NPD.
NPD dabar siekia 400 eurų, o prezidentas Gitanas Nausėda siūlo didinti iki 450 eurų ir šią iniciatyvą Seimas svarstys rudenį. R. Lazutka įsitikinęs, kad ši suma yra per maža.
„Tie siūlymai, kad neapmokestinamos pajamos galėtų būti minimalios algos dydžio, matyt, turi prasmę“, – sakė jis.
Šalyse, kuriose senatvės pensija apmokestinama taikant įvairias apmokestinimo sąlygas ir formas, mokesčių tarifai priklauso nuo kiekvienos valstybės socialinės politikos specifikos.
Pensijas apmokestina Austrija, Belgija, Kroatija, Kipras, Čekija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Graikija, Airija, Italija, Liuksemburgas, Malta, Lenkija, Portugalija, Ispanija, Švedija, Nyderlandai. Latvijoje apmokestinamos pensijos, paskirtos nuo 1996 metų, o Rumunijoje mokesčio nereikia mokėti neįgaliesiems.
Vokietijoje senatvės pensijos apmokestinamos tik iš dalies. Bulgarija, Vengrija, Lietuva, Slovakija pensijų neapmokestina.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
G. Nausėda iš energetikos ministro tikisi spartesnės „Harmony Link“ statybos1
Prezidentas Gitanas Nausėda iš būsimo energetikos ministro tikisi laiku įgyvendinti kitų metų vasarį numatytą energetikos sistemos sinchronizavimą su Europa, taip pat spartesnės didelių regioninių projektų, tarp jų „Harmony Link&ldquo...
-
„Litgrid“: sumažėjus importui iš Suomijos elektra brango 4 proc.3
Sumažėjus importui iš Suomijos vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje praėjusią savaitę augo 4 proc. iki 90,1 euro už megavatvalandę (MWh). ...
-
LEA: pastarąją savaitę nežymiai sumažėjo biokuro ir benzino kainos
Praėjusią savaitę Lietuvoje po 0,1 proc. sumažėjo biokuro ir benzino kainos. Tuo metu dyzelinas pabrango 1,1 proc., praneša Lietuvos energetikos agentūra (LEA). ...
-
ILTE sulaukė 8 finansavimo paraiškų iš gynybos investuotojų Lietuvoje ir užsienyje1
Finansų įstaiga ILTE (buvusi „Invega“) sulaukė 8 gynybos sektoriaus įmonių, veikiančių Lietuvoje ir į rinką ateiti planuojančių iš užsienio, paraiškų gauti ketvirtadalio milijono eurų vertės finansavimą, sako ILTE vald...
-
Nuo seksualinio smurto nukentėjusiems vaikams reikia pagalbos: gal jūs – tas, kurio ieško?
Mažiau nei penkiolika specialistų visoje Lietuvoje – tiek šiuo metu šalyje dirba teismo psichologų. Psichologai ypač reikalingi apklausiant vaikus, nukentėjusius nuo fizinio smurto ar seksualinių nusikaltimų, užduodant klausimus sup...
-
ILTE: Lietuvos įmonių investicijoms trūksta 5 mlrd. eurų1
Lietuvos įmonių investicijoms 2023–2024 metais trūko 5 mlrd. eurų, rodo nacionalinės plėtros įstaigos ILTE (buvusi „Invega“) atlikta apklausa. ...
-
FNTT ir LB sutarė stiprinti kritptoturto įmonių priežiūrą
Lietuvos bankas (LB) ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pirmadienį susitarė stiprinti bendradarbiavimą prižiūrint kriptoturto įmones. Įstaigos pasirašė tai numatantį susitarimą. ...
-
SIM kortelių taip paprastai nebenusipirksite: abejoja, kad tai pažabos sukčius7
Nuo kitų metų norint įsigyti išankstinio mokėjimo SIM korteles, bus privaloma pateikti savo asmeninius duomenis. Taip tikimasi užkirsti kelią telefoniniams sukčiams, kasmet iš žmonių išviliojantiems milijonus eurų. Vis dėlto, ka...
-
Neramina Lietuvos gimstamumas: kas laukia šalies ekonomikos?31
Lietuvos gimstamumo statistika neramina. Per pastaruosius trisdešimt metų naujagimių registruojama bent perpus mažiau, nesiekiame net Europos Sąjungos vidurkio. O kurti šeimą lietuvaičių nepaskatina net dosnios išmokos. ...
-
Po skandalo dėl „Teltonikos“ – liūdnos išvados: niekas nežino, kaip išlipti iš biurokratų pelkės15
Niekas negali pasakyti, kaip išlaisvinti valstybę iš biurokratų pelkės. Naudos Lietuvai turinčios siekti valstybės įmonės ne tik nesusikalba, bet netgi konkuruoja. Stringa tiek daug projektų, kad lėtėja visos valstybės vystymasis. Akiv...