- Paulius Viluckas, Roma Pakėnienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Šalia Lietuvos sienos pastatytai Astravo atominei elektrinei (AE) antradienį pradėjus gaminti elektrą ir Lietuvai nutraukus prekybą elektra su Baltarusija bei Baltijos šalims kol kas neimportuojant elektros iš žemyninės Rusijos, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, kad išlieka rizika, jog Latvija ir Estija patvirtins dvišalę elektros prekybos su Rusija metodiką.
Anot jo, panašią išvadą yra pateikę ir perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ teisininkai, ir Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT).
„Tą riziką kėlėme ir klausimą akcentuojame, kad tokia galimybė yra, lygiai tą patį yra pateikę „Litgrid“ teisininkai, tiek VERT yra išaiškinimas, kad dabartinė metodika turėtų galioti tol, kol neatsiranda dvišalė metodika. Kitaip tariant, kitos dvi šalys gali išeiti iš galiojančios metodikos ir pagal ją vykdyti prekybą“, – žurnalistams antradienį sakė Ž. Vaičiūnas.
Jis pabrėžė, kad Lietuvai paskelbus apie sustabdytą prekybą per Lietuvos-Baltarusijos jungtį, Latvijos perdavimo sistemos operatorius pareiškė, kad nuo lapkričio 5 dienos prekyba su Rusija turėtų vykti pagal trišalę metodiką.
„Šis pirmas Latvijos žingsnis turbūt rodo tai, kad siekiama laikytis susitarimo, pirmiausia patvirtinti trišalę metodiką. Jeigu ji nėra patvirtinama būtent mūsų reguliatoriaus, tai yra teisiniai klausimai, kaip tai bus apiforminta“, – sakė ministras.
„Realiai Latvija turės technines galimybes prekiauti su Rusija“, – pridūrė Ž. Vaičiūnas.
„Litgrid“ Sistemos valdymo departamento direktorius Giedrius Radvila žurnalistams sakė, kad VERT jau pradėjo konsultacijas dėl naujos trišalės metodikos.
Tačiau VERT atstovė Loreta Kimutytė BNS sakė, kad konsultacijos vyks iki lapkričio 5 dienos, todėl nerealu, kad metodika iki tol būtų patvirtinta. Kada ji bus svarstoma tarnyboje, kol kas neaišku.
VERT iki šiol nepatvirtino naujos metodikos, nes jos projektas esą neužtikrina, kad baltarusiška elektra nepateks į Lietuvos rinką, todėl turi būti tobulinamas. Tuo metu Latvija ir Estija praėjusią savaitę metodiką patvirtino.
VERT pirmininkė Inga Žilienė BNS praėjusią savaitę sakė, kad „Litgrid“ pateikta metodika kol kas neįgyvendintų Lietuvoje priimto „antiastravinio“ įstatymo. Anot jos, pagal „Litgrid“ skaičiavimus iš formulės nėra eliminuojami fiziniai srautai per Lietuvos ir Baltarusijos jungtį – juos eliminavus būtų galima dar labiau sumažinti prekybos su Rusija mastą, taip pat nėra išbaigta elektros kilmės garantijų sistema.
I. Žilienė teigė, kad nepatvirtinus naujos metodikos galios 2018 metų metodika, pagal kurią, įjungus Astravo AE, vyks prekyba tarp Lietuvos ir Karaliaučiaus, o su žemynine Rusija ir Baltarusija Baltijos šalys nebeprekiaus. Tačiau tokiu atveju Latvija ir Estija gali patvirtinti savo metodiką prekybai su Rusija.
„Litgrid“ teigia, kad pagal naują trišalę metodiką iš kontinentinės Rusijos į Baltijos šalis 2021 metais maksimaliai būtų galima importuoti 4,2 mlrd. kWh elektros, o netaikant 0,62 koeficiento – 6,6 mlrd. kWh.
Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas praėjusią savaitę paragino Lietuvą netaikyti papildomo koeficiento ir taip sumažėsiančiai elektros prekybai per Latvijos-Rusijos jungtį. Būtent šį koeficientą Maskva vertina kaip pagrindinį neigiamą metodikos elementą.
„Litgrid“ antradienį paskelbė, kad Baltarusija pradėjo elektros gamybą Astravo AE. Iškart po to Lietuva nustatė nulinį pralaidumą komerciniam elektros srautui iš Baltarusijos.
„Litgrid“: Astravo elektra fiziškai tekės į deficitines Baltijos šalis
Astravo atominei elektrinei (AE) antradienį pradėjus elektros gamybą ir Lietuvai nutraukus prekybą elektra su Baltarusija, Lietuvos perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ atstovas pripažįsta, kad Astravo elektra fiziškai dar tekės į „deficitines“ Baltijos šalis.
„Iš techninės pusės labai natūralu, Baltijos šalys yra deficitinės šalys, o atsiradus dideliam generacijos šaltiniui šalia mūsų sienos, iš tikrųjų fiziškai – pabrėžiu, fiziškai, ne komerciškai, elektra tekės į deficitines zonas. Fizikos dėsnių mes pakeisti negalime“, – žurnalistams antradienį sakė „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento direktorius Giedrius Radvila.
„Didelis generacijos šaltinis šalia Lietuvos reikšmingai darys įtaką fiziniams srautams“, – pridūrė jis.
Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) reiškė susirūpinimą, kad pagal parengtą naują trišalę prekybos su trečiosiomis šalimis metodiką rusiškos elektros srautas Lietuvoje netgi išaugtų.
Tačiau energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas klausė, kodėl VERT tokius nuogąstavimus išreiškė tik pastaruoju metu.
„VERT dalyvavo procese su Europos Komisija, Baltijos šalių perdavimo operatoriais nuo pat metų pradžios. Formaliai jau paskutiniai metodikos variantai buvo pateikti rugsėjo mėnesį, bet tie skaičiai ir koeficientai buvo puikiausiai žinomi. Tai čia turbūt atviras klausimas vertinti, kodėl tik šiuo momentu VERT atliko tokius skaičiavimus“, – sakė Ž. Vaičiūnas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Energetikos ministerija planuoja naują kvietimą norintiems gauti kompensaciją
Šių metų pirmąjį ketvirtį planuojamas naujas 15 mln. eurų vertės kvietimas norintiems gauti kompensaciją, įsirengus elektros energijos kaupimo įrenginius namuose, skelbia Energetikos ministerija. ...
-
JAV ambasadorė: nemanau, kad ši taisyklė turės kokią nors įtaką Lietuvai
JAV ketinant riboti dirbtinio intelekto (DI) lustų eksportą į daugelį šalių, įskaitant Lietuvą, JAV ambasadorė Lietuvoje Kara McDonald (Kara Makdonald) sako, kad Lietuva išlieka patikima partnere ir pavyzdine sąjungininke, o šis r...
-
Žiniasklaida: atleistas patarėjas Hofmaną kaltina korupcija, kreipėsi į prokuratūrą1
Dešimt dienų po paskyrimo atleistas žemės ūkio ministro Igno Hofmano patarėjas antikorupcijos klausimais Irmantas Baltūsis savo buvusį vadovą kaltina korupcija, teigia užfiksavęs kyšį bei medžiagą perdavęs prokuratūrai. ...
-
Svarstys, ar nušalinti žemės ūkio ministrą nuo reikalų, susijusių su Nacionaline mokėjimo agentūra1
Vyriausybė svarstys, ar nušalinti žemės ūkio ministrą Igną Hofmaną nuo reikalų, susijusių su Nacionaline mokėjimo agentūra, iš kurios pajamų gauna jis ir jam artimi asmenys. ...
-
Sabutis: ši jungtis yra itin svarbi kariniam mobilumui ir šalies saugumui3
Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis mano, jog realu, kad europinės vėžės geležinkelis „Rail Baltica“ iki 2030 metų bus nutiestas tarp Lietuvos ir Lenkijos, nes ši jungtis yra itin svarbi kariniam mobilumui ir šalies saugumui...
-
Gyventojai susigrąžino milijonus eurų: priežastis – aiški3
Darbo ginčų komisija pernai darbuotojams padėjo susigrąžinti beveik 15 mln. eurų. Dažniausiai tai darbdavių jiems neišmokėti atlyginimai. Skundų skaičius išaugęs kone trečdaliu, tačiau problematiškiausių darbdavių daugiausi...
-
Susisiekimo ministras: nuo 2026 m. jau galėsime rinkti kelių mokesčius1
Elektroninės kelių rinkliavos paslaugų („e-tolling“) sistemos startavimas daugiau nebus atidedamas, ji pradės veikti 2026 m., tvirtina susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis. Anot politiko, siekiant išvengti teisminių procesų, kurie s...
-
Paaiškėjo, kam ir kiek paaugo atlyginimai: viena grupė nustebins
Geriausiai apmokamos profesijos nesikeičia. Pernai daugiausiai uždirbo aukščiausio lygio vadovai ir informacinių technologijų specialistai. Tačiau ne jų pajamos augo sparčiausiai. Iš sąrašo viršūnės juos stumia maisto pra...
-
Klaipėdos savivaldybė nurašys šimtatūkstantines skolas
Klaipėdos savivaldybė parengė tvarką, pagal kurią bus įmanoma nurašyti dešimtmečius besikaupusias savivaldybės biudžetinių įstaigų paslaugų gavėjų skolas už suteiktas paslaugas. ...
-
Ši pašalpa gali didėti dvigubai, bet viena ministerija priešinasi2
Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijos nesutaria, nuo kada ir kiek didinti laidojimo pašalpą, kuri šiemet siekia 560 eurų. ...