- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Medikai prašo valdžios atidėti vairuotojų medicininių pažymų galiojimo klausimą. Esą iki metų pabaigos jie nespės patikrinti daugiau nei 100 tūkst. vairuotojų, kuriems baigs galioti sveikatos pažymos. Bet policija į tokį medikų prašymą žiūri skeptiškai. Pasak jos, terminas ir taip jau nukeltas per toli ir atidėliotas per daug kartų. Apie tai, kas laukia metų pabaigoje ir kas grės važinėjant be galiojančios medicininės pažymos, LNK žurnalistas kalbėjosi su Policijos departamento viešosios tvarkos biuro vadovu Vytautu Grašiu.
– Kaip vertinate tai, kad jau dabar daugiau nei 100 tūkst. vairuotojų neturi galiojančių sveikatos pažymų?
– Turbūt jiems stinga noro ir informacijos susitvarkyti sveikatos pažymas, pateikti „Regitrai“ laiku, kad nekiltų jokių problemų nuo sausio 1 d. vairuojant transporto priemones. Manau, kad reikėtų paraginti vairuotojus tai kuo greičiau atlikti.
– Bet daugelis atsakys, aš jaučiuosi gerai, kam man tas popierėlis?
– Aš manau, kad tikrai ne be reikalo sugalvotas tas sveikatos patikrinimas vairuojant transporto priemonę. Tikrai būna atvejų, kai dėl sveikatos problemų įvyksta skaudžios nelaimės. Yra tokia tvarka ir asmuo, vairuojantis transporto priemonę, privalo tos tvarkos laikytis.
– Šeimos gydytojų asociacija siūlo nuo 2025 m. sausio turėsiantį įsigalioti vairuotojų teisių be sveikatos pažymos įšaldymą pratęsti. Esą sveikatos apsaugos sistema yra nepajėgi priimti tiek žmonių. Pritartumėt dar keliems mėnesiams, pusmečiui?
– Aš tikrai negaliu atsakyti už medikus, bet kiek kartų jau atidėliotas tas įsigaliojimas dėl sveikatos pažymos. Aišku, turėtų priimti sprendimą politikai šitoj vietoj, bet sveikata tikrai yra labai svarbus elementas dalyvaujant eisme.
– Šiuo atveju, tai, ką sako Šeimos gydytojų asociacija, gal geriau pratęsti terminą negu dabar medikai ims konvejeriu priiminėti vairuotojus, normaliai nepatikrins sveikatos ir ta pažyma bus tik dėl pažymos?
– Vėlgi, aš negaliu atsakyti už medikus, ar jie gali sau leisti konvejeriu tikrinti sveikatą ir išleisti asmenis sėsti prie automobilio vairo, neįsitikinę, kad jie gali tai daryti. Tikrai jau kelis kartus atidėliotas tas sprendimas, jau nuo metų pradžios kalbame apie tuos skaičius. Berods, metų pradžioje buvo daugiau nei 200 tūkst. asmenų, kuriems negaliojo sveikatos pažyma. Vėlgi, manau reikia paskubinti tuos asmenis, kuriems nebegalioja ar baigia galioti sveikatos pažyma, kad jie tas procedūras atliktų.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Tokių žmonių metų pabaigoje bus 183 tūkst. Kokią jūs išeitį matote iš tokios situacijos?
– Išeitis viena – pasitikrinti sveikatą.
– Kam labiausiai reikėtų suskubti? Nes mano metų vairuotojui sveikatos pažyma galioja 10 metų, paskui pradeda trumpėti. Ir su kroviniais automobiliais, taksi yra dar kitaip.
– Na, paskubėti reikėtų visiems, kuriems baigsis galioti. „Regitra“, žinau, yra supaprastinusi ir aiškiai pateikia informaciją apie tai, kada baigiasi sveikatos pažymos galiojimas. Ir tikrai reikėtų suskubti ir tą dalyką pasidaryti visiems.
– Priešingu atveju daugiau nei 100 tūkst. vairuotojų nuo sausio 1 d. nebegali išvažiuoti į gatves?
– Taip, nebegali. O išvažiavę susilauks tam tikros atsakomybės. Na, policija kažkokių specialių reidų tam, kad būtų išaiškinti tokie dalykai, nedarys, tačiau turime technologijas, kur nuskenavus vairuotojo pažymėjimą iškart matosi jo statusas. Vėlgi, vykdydami bendrąsias policines priemones, apdorodami greičio matuokliais užfiksuotus pažeidimus, tą informaciją turėsime ir asmuo, tikėtina, susilauks atsakomybės ne tik už greičio pažeidimą, bet ir už tai, kad vairavo nepasitikrinęs sveikatos.
– Kitaip tariant, jums nereikia fiziškai sustabdyti automobilio ir patikrinti vairuotojo pažymėjimo, kad jūs įsitikintumėt, jog vairuotojas, tikėtina, neturi galiojančios sveikatos pažymos?
– Jeigu vairuotojas užfiksuojamas greičio matavimo įrenginiais ar kitų pažeidimų fiksavimo sistemomis, automatiškai sistema meta, kad yra problemų su jo vairuotojo pažymėjimu ir policija mato, kokios yra problemos.
– Jeigu galioja mano vairuotojo pažymėjimas, kaip man čia žinoti dėl sveikatos pažymos? Nes tai dažniausiai nebūtinai yra susiję dalykai.
– „Regitros“ internetinėje svetainėje galima iš karto gauti tą informaciją, ar galioja jūsų sveikatos pažyma.
– Sakėt, nebus specialiųjų reidų, bet kiek jūs būsit geranoriški šiuo klausimu ir dalinsit įspėjimus? Ir kokios baudos yra?
– Įstatymų leidėjas nenumato šitoj vietoj įspėjimų. Asmuo gaus 30-50 eurų piniginę baudą. Šitoj vietoj tikrai policija ragina pasitikrinti savo sveikatos pažymos galiojimą. Jei ji nebegalios sausio 1 d., imtis visų priemonių, kad gautumėt naują pažymą ir dalyvautumėt eisme saugiai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Plikledžio sezonas prasidėjo – ką verta prisiminti vairuotojams?
Artėjant žiemai, į darbą skubantys vairuotojai vis dažniau susiduria su slidžia kelio danga. Ryte netikėtai susiformavęs plikledis pastarosiomis savaitėmis sukėlė ne vieną eismą paralyžavusią avariją. Ką reikėtų prisiminti vairuojant slidži...
-
Naujus pokyčius lėmė poreikiai ir prognozės1
Keleivių vežimo bendrovė „LTG Link“ parengė naują traukinių metinį tvarkaraštį, įsigaliosiantį gruodžio 15 d. Daugiau reisų suplanuota populiariausiuose maršrutuose, trumpės kelionių trukmė. ...
-
Pasaulyje – „Toyota“, Europoje – „Dacia“7
Visų laikų geriausiai parduodamų lengvųjų automobilių lyderė „Toyota Corolla“ pernai pasaulyje buvo tik ketvirta, bet šiemet rudenį susigrąžino prarastą poziciją. ...
-
Griežto žingsnio atsisakė, bet trūkumų netoleruos1
Nuo 2025 m. vasario 1-osios turėjęs įsigalioti griežtesnis valstybinio numerio ženklų būklės vertinimas Techninės apžiūros centre (TAC) atšaukiamas. Taip nusprendė Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA). ...
-
Atšvaitai – niekis? Keiskime požiūrį1
Baltijos šalyse eismo sąlygos šaltuoju sezonu panašios, tačiau pėsčiųjų požiūris į savo saugumą keliuose itin skiriasi. ...
-
Svajonių automobilio kaina – tik išlaidų pradžia
Mažiau patyrę vairuotojai, planuodami įsigyti automobilį, žiūri tik į kainą. Sumokėjai 4 ar 5 tūkst. eurų ir nerūpestingai švilpi Lietuvos keliais! Tačiau realios tokio pirkinio sąnaudos gali nustebinti. ...
-
Primena: dalis vairuotojų nuo sausio gali netekti teisės vairuoti3
Svarbi žinia vairuotojams: lieka pusantro mėnesio pasitikrinti sveikatą tiems, kurie dar to nepadarė. Jeigu jūsų medicininė pažyma nebegalioja, nuo sausio 1-osios nebegalėsite vairuoti. Nuo naujųjų metų įvedama nauja tvarka: vairuotojo pažymėjim...
-
Dėmesio, vairuotojai: demaskavo, kaip jūs elgiatės, pravažiavę greičio matuoklius35
Jau daugiau nei savaitę turėtume važinėti lėčiau, nes įsigaliojo žiemos sezono taisyklės. Autostradoje bei greitkeliuose lengvieji automobiliai iki balandžio mėnesio galės važiuoti ne didesniu nei 110 km/val. greičiu. Automobilininkai kelia klaus...
-
Sukritikavo dėl vairuotojų siaubo – greičio matuoklių: persistengė?5
Vairuotojus drausminančių momentinių ir vidutinio greičio matuoklių kasmet vis daugiau tiek miestuose, tiek užmiesčio keliuose. Tačiau valstybės kontrolė nustatė, kad už kelius atsakinga įmonė „VIA Lietuva“ kelias dešimtis vidu...
-
Lietuvoje labai išaugo greičio matuoklių skaičius: ar jų ne per daug?29
Vairuotojus drausminančių momentinių ir vidutinio greičio matuoklių kasmet vis daugiau tiek miestuose, tiek užmiesčio keliuose. Tačiau Valstybės kontrolė nustatė, kad už kelius atsakinga įmonė „Via Lietuva“ kelias dešimtis vidu...