- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vyriausybė Lietuvos jūreivystės akademiją kaip pavadinimą, bet ne kaip juridinį vienetą, planuoja įteisinti maždaug po keturių mėnesių.
Nuskurdinimas po reorganizavimo
Pats Jūreivystės akademijos pavadinimas skambės gražiai – lygiai taip pat, kaip ir daugelyje Vakarų Europos jūrinių valstybių. Tačiau Lietuvoje Jūreivystės akademija iš esmės bus tik fikcija – be turto, be savarankiškumo, be jūrinės mokymo įstaigos istorinio tęstinumo.
Nuo 2024 m. spalio 1 dienos Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla taps „Vilniaus Tech“ fakultetu.
Šis fakultetas vadinsis Lietuvos jūreivystės akademija. Yra labai didelio panašumo su Lietuvos saugios laivybos administracijos reorganizavimu. Kai ji buvo „pakišta“ po Lietuvos transporto saugos administracija, įkurtas, bent jau šiuo metu, atskiras Vandens transporto departamentas. Neliko nei žodžio „laivyba“, nei „jūra“. Yra tik Laivų kontrolės ir eismo stebėsenos skyrius.
Įprasta, kad įvairios reorganizacijos „suvalgė“ ir toliau „valgo“ ne vieną regioninę instituciją. Viskas dėl pinigų taupymo. Viskas iš esmės ir dėl to, kad kuo daugiau pinigų iš regionų sutekėtų į Vilnių.
Gal Lietuvos jūreivystės akademijai, kad ir tapusiai Vilniaus mokymo įstaigos fakultetu, bent jau pavyks išlaikyti gražiai skambantį pavadinimą.
Juokingos vertės turtas
Aiškėja, kad daug metų daugybės žmonių su įvairiomis programomis kurto turto Lietuvos jūreivystės akademijai nepavyks išlaikyti.
Pagal Vyriausybės nutarimą, jis 99 metams bus perduotas Vilniaus Gedimino technikos universitetui arba „Vilniui Tech“.
Galimas ir toks variantas, kad vietoje Lietuvos jūreivystės akademijos kada nors buvusiuose Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos pastatuose įsikurs koks nors „Mortos mokyklos“ padalinys.
Aiškėja, kad Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla turi 20 vienetų įvairaus turto, kurio likutinė vertė per 2 mln. eurų. Pasirodo, kad brangiausias mokyklos turtas yra ne jos mokymo pastatas I. Kanto g. 7, o bendrabutis Karklų gatvėje. Mat pats mokyklos pastatas statytas dar prieš karą, o bendrabutis gana neseniai.
Formaliai tuo turtu naudosis Lietuvos jūreivystės akademija, bet ji bus tarsi įnamis. Buvęs Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos, prieš tai Lietuvos jūreivystės kolegijos, o dar seniau Klaipėdos jūreivystės mokyklos, turtas priklausys „Vilniui Tech“.
Jei kada nors Lietuvos jūreivystės akademija kaip fakultetas vėl panorėtų tapti savarankiška, „Vilnius Tech“ jai turto galėtų ir negrąžinti.
Turtas: didelė vertybė, bet mažos likutinės vertės yra ir Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje kurti mokymo modeliai, tokie kaip laivo valdymo tiltelis. „Jūros“ archyvo nuotr.
Kąsnis Vilniaus „biznieriams“
Lietuvos jūreivystės laivas skęsta jau senokai. Ir nėra jokio autoritetingo kapitono, kuris galėtų jį suvaldyti.
Ar Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos išplukdymas į „Vilnių Tech“ yra klaida? Kol kas nėra aiškaus atsakymo, nes nuomonės iš esmės skiriasi.
Faktas tik toks, kad jūriniai mokslai yra išblaškyti po visą Klaipėdą, o nuo spalio 1 d. ir po visą Lietuvą. Nėra jokios garantijos, kad jūrininkų rengimas iš Klaipėdos kurią nors dieną nepersikels į Saulėtekio alėją Vilniuje, nes „Vilnius Tech“, kaip motininė bazė, su turtu darys tai, ko norės.
Nebūtų nieko nuostabaus, jei Lietuvoje keičiantis valdžioms koks nors nesusitupėjęs mamytės ar senelio proteguojamas politikas iškeltų idėją, kad jūreivių rengimo fakultetui tokio didelio mokyklos pastato ir nereikia.
Arba kas nors iškeltų idėją, kad jūrininkus nuolat nykstančiam Lietuvos laivynui galima rengti ir Vilniuje, o pastatą Klaipėdoje galima kam nors sėkmingai parduoti.
Gali atsitikti ir taip, kad koks nors gudruolis iš Vilniaus sugebės mažos likutinės vertės pastatą nusipirkti ir pasidaryti aiškų verslą, nes jo reali vertė pakils dešimtis, jei ne šimtą ir daugiau kartų.
Galimas ir toks variantas, kad vietoje Lietuvos jūreivystės akademijos kada nors buvusiuose Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos pastatuose įsikurs koks nors „Mortos mokyklos“ padalinys. Mokyti vaikus už tėvų pinigus ir dar su valstybės programų parama visada bus pelningiau nei rengti kokius nors jūrininkus.
Bet kam Vilniaus valdžioje gali toptelėti mintis, kad netikslinga rengti jūrininkus, kai pasaulyje yra pigios jūrininkų darbo jėgos iš Filipinų, Indijos, Malaizijos, Senegalo, Dramblio Kaulo ir kitų Azijos ir Afrikos šalių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Perspėjo būti budrius: sukčiai už du eurus siūlo autobusų bilietų
Sukčiai sukūrė fiktyvią viešosios įstaigos „Klaipėdos keleivinis transportas“ feisbuko paskyrą ir ėmėsi apgaulės – už du eurus siūlo neva nemokamą važiavimą autobusais šešiems mėnesiams. ...
-
Rekordas: siuntą atsiėmė žaibišku greičiu
Visoje šalyje prieššventiniu laikotarpiu išsiunčiama ir pristatoma milijonai siuntų. Tam, kad jos adresatus pasiektų laiku, priimama daugiau darbuotojų, ilginamos jų darbo valandos. Yra žmonių, kurie siuntas stengiasi atsiimt...
-
Jaunimo „linksmybės“: turistams informacija – kinų kalba
Priekulės centre šalia paminklo rašytojai Ievai Simonaitytei įrengtas interaktyvus ekranas pažinčiai su rašytojos gyvenimu. Tačiau turistai informacijos negali perskaityti, mat ji čia skelbiama kinų kalba. ...
-
Parduodamas garsusis „Vienkiemis“: su meile ir dėkingumu paleisime1
Kretingos rajono Padvarių kaime esanti kavinė „Vienkiemis“ jau seniai virto garsiu pramogų centru prie vandens. Tačiau tris dešimtmečius puoselėtą verslą nuspręsta parduoti. Už pramogų kompleksą prašoma trijų milijonų eu...
-
Klaipėdoje gyventojams pristatyta Stariškių kvartalo galimybių studija
Klaipėdos miesto savivaldybė pradeda Stariškių pietinio pocentrio urbanistinę plėtrą. Savivaldybės teigimu, apie 100 hektarų ploto teritorijoje ketinama sukurti modernią ir gyventojų poreikius atitinkančią erdvę. ...
-
Puošniam uostamiesčiui – komplimentai iš Orijaus Gasanovo
Prieš pat šventes uostamiesčio Teatro aikštėje miestiečiai turėjo galimybę susitikti su vienu populiariausių kelionių žurnalistų – Orijumi Gasanovu. Klaipėdiečiai, nepabūgę stipraus vėjo ir krušos, ne tik susipa...
-
Šventiniame renginyje – dėmesys ne tik žmogui
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakultete šurmuliavo šventinis vakaras, kurio metu ne tik skambėjo sveikinimai, koncertas, bet ir įvyko Klaipėdos Rotary įsteigto „Vėtrungės“ apdovanojimo ceremonija. Renginiu tai...
-
Skelbs iškiliausių idėjų sąrašą Klaipėdoje
Šiemet dalyvaujamajam biudžetui buvo pateikta 18 idėjų, tačiau tik septynios įveikė bendruomenių balsavimo barjerą. Iš tų septynių šiandien bus paskelbtos keturios, kurių įgyvendinimui bus skirta savivaldybės biudžeto pinig...
-
Klaipėdiečiai neabejingi – fiksuoja miesto problemas
Šiemet klaipėdiečiai uostamiesčio savivaldybėje jau užregistravo gerokai daugiau nei tūkstantį pastebėtų problemų. Dažniausiai pranešama apie nenugenėtas medžių šakas ir paliktus be priežiūros automobilius. ...
-
Neringa didina rinkliavas už įvažiavimą: vairuotojus kurorto apetitas glumina15
Didėja rinkliava už įvažiavimą į Neringą. Vasarą per patį turistų piką du mėnesius teks mokėti 50 eurų. Buvo 30 eurų. Susimokėti, nors ir perpus pigiau, bet teks ir elektromobiliams. ...