- Vilmantas Venckūnas, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Daliai kultūros atstovų ir politikų kritikuojant sostinėje vykdytą kultūros rėmimo konkursą, kuriame finansavimo negavo nė vienas šiuolaikinės muzikos projektas, savivaldybė sako, kad muzikos ir festivalių paramos konkursuose buvo didžiausia konkurencija, finansavimas skirtas ir naujai atsiradusioms iniciatyvoms.
Kovo pradžioje socialdemokratas Tadas Vinokuras kreipėsi į Vilniaus merą Valdą Benkunską ir kultūros ministrą Simoną Kairį dėl sostinėje įvykdyto kultūros rėmimo konkurso.
Jis prašė atskleisti procedūras ir vertinimo kriterijus, kurie nulėmė sprendimą, kad finansavimo negavo nė vienas šiuolaikinės muzikos projektas. Paraiškas teikė ilgus metus vykę festivaliai „Muzika erdvėje”, „Muzikos ruduo”, „Druskomanija”, „Jauna muzika” bei akordeono festivalis „Vilnius 2024”.
Politiko teigimu, savivaldybė finansavimą skyrė dideliems komerciniams renginiams, kurie „ir taip laikosi neblogai“.
„Jeigu norime ir toliau didžiuotis Vilniaus kultūra, privalome išsaugoti muzikos įvairovę, kultūrinės ekosistemos įvairiapusiškumą”, – išplatintame pranešime cituojamas T. Vinokuras.
Tarp paramą gavusių renginių – festivalis „Comic Con Baltics 2024“, renginių ciklai „Kinas po žvaigždėmis“, „Vasaros Terasa 2024“.
Kritiką paviešintiems konkurso rezultatams socialiniuose tinkluose reiškė dalis paramos negavusių festivalių organizatorių, kitų kultūros sektoriaus atstovų.
Kultūros ministerija BNS informavo, kad ji nevertina atskirų paraiškų, kitų institucijų rengtų konkursų ir jų laimėtojų.
„Manome, kad itin svarbu užtikrinti kultūros sektoriaus savivaldos, pagarbaus atstumo principus, todėl politikai neturi spręsti apie vienos ar kitos paraiškos tinkamumą finansuoti ar jos prioretizavimą“, – rašoma ministerijos perduotame komentare.
Vilniaus miesto savivaldybės perduotame komentare teigiama, kad kultūros rėmimo programų projektų konkurso vertinimo kriterijai buvo paviešinti kartu su paskelbtu konkursu ir jo nuostatais. Anot savivaldybės, kiekvienai iš 13 programų buvo numatyti skirtingi kriterijai.
Savivaldybės tvirtinimu, paskelbus konkurso rezultatus, paskelbus konkurso rezultatus kartu paviešinta ir nepriklausomų ekspertų vertinimo komisija.
„Iš savivaldybės administracijos, miesto tarybos ir nepriklausomų atstovų sudaryta lėšų skirstymo komisija nevertino paraiškų turinio, bet sprendė dėl pačio lėšų paskirstymo principo, kuris būtų aiškus ir skaidrus. Jokių specialių tendencijų nefinansuoti kurios nors meno krypties festivalių nebuvo, politikai įtakos balų rašymui neturėjo“, – tvirtina savivaldybė.
Savivaldybės puslapyje skelbiama, kad komisiją sudarė Marius Burokas, Emilija Gaidytė, Julijus Grickevičius, Narius Kairys, Eglė Kielaitė, Ieva Krivickaitė, Gabija Liaugminaitė, Nerijus Masevičius, Raminta Masiulytė, Božena Miežonis, Martynas Petrikas, Justas Prascevičius, Imantas Jonas Šimkus, Rokas Zubovas, Laura Vaišnorė.
„Atsižvelgiant į turimą biudžetą, buvo nutarta finansuoti 40 proc. pateiktų paraiškų kiekvienoje programoje. Muzikos ir festivalių programos sulaukė didžiausio skaičiaus paraiškų, tad ir konkurencija šiose srityse buvo didžiausia. Daugiau nei 40 proc. paraiškų buvo finansuota naujose, šiemet pradėtose programose – Vilniaus naktinė kultūra, pradedančiųjų kūrėjų programa“, – aiškina savivaldybės atstovai.
Pasak jų, absoliuti dauguma festivalių programoje dalyvavusių įstaigų yra populiarios, gerai žinomos ir finansavimą gaunančios tikrai ne iš vieno šaltinio.
„Savivaldybė tai vertina kaip privalumą, leidžiantį užtikrinti renginio egzistavimą net ir negavus kurio nors finansavimo šaltinio. Pernai metų patirtis parodė, jog savivaldybei skiriant mažą lėšų sumą projektui, o pateikėjui neturint kito finansavimo šaltinio, buvo atvejų, kai renginiai būdavo atšaukti, o pinigai grąžinami į biudžetą. Mūsų tikslas, jog idėjos būtų gyvos, pasiektų gyventojus ir miesto svečius“, – teigia savivaldybės atstovai.
„Festivaliai yra skirtingi, tad yra neteisinga bandyti juos lyginti tarpusavyje: skirtingi programų pločiai, skirtingos auditorijos, lankytojų skaičiai ir kita. Paraiškos kokybė yra esminis momentas, kuris nulemia balą, o tuo pačiu – ir skiriamo finansavimo dydį“, – priduria jie.
Vilniaus miesto savivaldybė anksčiau skelbė, kad naujiems ir tęstiniams kultūros projektams paskirstyta didžiausia paramos suma per visą konkurso istoriją – 1,5 mln. eurų. Iš beveik 600 paraiškų geriausiai įvertinti 247 projektai. Dvylikoje programų projektams buvo skiriamas iki 7 tūkst. eurų finansavimas, o festivalių programoje – iki 25 tūkst. eurų.
Pernai 1,2 mln. eurų finansavimas buvo skirtas 360 projektų, 2022 metais – 885 tūkst. eurų finansavimas skirtas 307 projektams, 2021 metais 577 tūkst. eurų – 219 projektų.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia siūlyti kandidatus Šv. Kristoforo apdovanojimams
Vilniaus miesto savivaldybė iki gruodžio 2 dienos kviečia vilniečius, įmones, bendruomenes, mokslo ir meno pasaulio atstovus už nuopelnus miestui ir miestiečiams siūlyti kandidatus Šv. Kristoforo apdovanojimams. Kaip skelbia savivaldybė, labiau...
-
Teismas: 0,5 mln. eurų sankcija Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai – neteisėta
Teismas pripažino, kad Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai skirta daugiau nei 0,5 mln. eurų sankcija yra neteisėta. ...
-
Vilniuje – Lietuvos kariuomenės dienos rikiuotė ir karių paradas
Minint Lietuvos kariuomenės dieną šeštadienį Vilniuje įvyko iškilminga rikiuotė bei Lietuvos ir sąjungininkų karių paradas. ...
-
Sostinė ketina pratęsti galimybę ukrainiečiams viešuoju transportu važiuoti nemokamai4
Vilniaus miesto savivaldybės taryba ketina dar metams pratęsti galimybę nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti sostinės viešuoju transportu. ...
-
Savivaldybė leido atnaujinti dalį gatvių šalia būsimo Vingio „Akropolio“
Šalia planuojamo naujo prekybos ir pramogų centro „Akropolis Vingis“ Vilniuje bus atnaujintos ir įrengtos naujos gatvės. ...
-
Keturioms Vilniaus rajono mokykloms perduoti nauji mokykliniai autobusai
Keturioms Vilniaus rajono savivaldybės mokykloms penktadienį perduoti nauji mokykliniai autobusai. ...
-
Vilniuje – maždaug dviejų dešimčių baltarusių protestas: norime, kad „vatnikų“ pelkė plėstųsi?11
Apie dvi dešimtys Lietuvoje reziduojančių baltarusių opozicijos atstovų penktadienį Vilniuje piketavo prie Europos Komisijos atstovybės siekdami atkreipti pasaulio dėmesį į tautiečių padėtį. ...
-
Vilniui – tarptautinis titulas: miestas išrinktas Europos Kalėdų sostine
Už kalėdinės dvasios puoselėjimą ir tradicijų persipynimą su naujovėmis Vilniui skirtas tarptautinis įvertinimas – kalėdinių miestų tinklo rengiamuose apdovanojimuose miestas tituluotas „Europos Kalėdų sostine 2025“. ...
-
Dronų verslo forume Vilniuje – ir Taivano įmonių atstovai
Vilniuje rengiamame dronų sektoriaus forume ketvirtadienį dalyvaus ir Taivano verslo delegacija, vadovaujama užsienio reikalų ministro Lin Chia-lungo (Lin Čia-lungo). ...
-
Vilniaus savivaldybė sulaukė 46 pranešimų apie saugumo spragas informacinėse sistemose
Sostinės valdžios surengto „Bug Bounty“ konkurso metu per dešimt darbo dienų programavimo entuziastai pateikė 46 pranešimus apie saugumo spragas Vilniaus savivaldybės informacinėse sistemose. ...