- Andrejus Žukovskis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Mišri tautinė sudėtis, veikiančios saugumo ir kitos represinės tarnybos pokario Vilniuje neleido įsišaknyti lietuvių partizaniniam judėjimui. Todėl sostinės gatvės buvo pažymėtos ne pergalių, o didvyriškos kančios ženklais.
Veikė pogrindinis štabas
Iki sovietinės armijos atėjimo į Vilnių 1944 m. rudens Gedimino pr. 29 veikė pogrindinės organizacijos Lietuvių aktyvistų fronto štabas.
Visai šalia – Pamėnkalnio g. 24 – yra dar viena lenta, skirta kurį laiką čia gyvenusiam Juozui Vitkui-Kazimieraičiui – Pietų Lietuvos partizanų vadui, 1946 m. žuvusiam netoli Liškiavos. Žygimantų g. 1 / 8 Mokslų akademijos patalpose 1945–1946 m. dirbo rezistentas, Lietuvos tautinės tarybos ir ginkluotųjų pajėgų vadas Jonas Noreika, kitaip – generolas Vėtra.
Šiandien Vilniuje, be buvusio KGB (Valstybės saugumo komiteto) rūmų pastato ir Tuskulėnų memorialinio muziejaus, pokario partizanų veiklą mininčių vietų nedaug. Tačiau tos kelios lentelės, skirtos partizanams ir jų veiklai atminti, primena labai svarbius Lietuvos kovos už laisvę epizodus. Tą patį patvirtina ir, ko gero, geriausia pokario partizaninio judėjimo specialistė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro Genocido ir rezistencijos tyrimų departamento Istorinių tyrimų programų skyriaus vedėja Edita Jankauskienė.
„Partizaninis judėjimas Vilniuje ir Vilniaus krašte pokariu negalėjo išsilaikyti. Tai lėmė daug veiksnių. Pirmiausia tai, kad Vilniuje, kaip sostinėje, įsikūrė visų represinių tarnybų centrai, tad kontrolės būta itin griežtos. Be to, ir Vilniaus tautinė sudėtis lėmė partizanų palaikymo trūkumą“, – dėstė pašnekovė.
Įsidarbino Mokslų akademijoje
Nors atmosfera plėsti kovą dėl Lietuvos laisvės buvo nepalanki, partizanai rankų nenuleido. Jau 1945 m. Vilniuje apsigyveno vienas garsiausiu pasipriešinimo dalyvių – generolas J.Noreika-Vėtra.
Tarpukariu karininkas dirbo Lietuvos kariuomenės teisme. Karo metais už antinacinę veiklą kalėjo Štuthofo koncentracijos stovykloje, o lagerį užėmus Raudonajai armijai buvo į ją mobilizuotas.
1945 m. lapkritį J.Noreika-Vėtra grįžo į Vilnių. Įsidarbino Mokslų akademijoje juriskonsultu, ėmėsi megzti ryšius su pogrindžio veikėjais. Pagrindinis jo veiklos tikslas buvo suvienyti atskiras pogrindžio organizacijas.
„1946 m. drauge su bendražygiais jis įkūrė Lietuvos tautinę tarybą, kuri ruošėsi sukilimui prieš Sovietų Sąjungą“, – kalbėjo dienraščio pašnekovė.
Tačiau kariškio veikla Vilniuje truko neilgai. Tais pačiais 1946-aisais generolas Vėtra buvo suimtas, o 1947 m. nubaustas mirties bausme.
Sostinėje gyveno trumpai
Vilniuje, Pamėnkalnio gatvėje, kurį laiką gyveno pasipriešinimo dalyvis Juozas Vitkus-Kazimieraitis. Lietuvos sostinėje vokiečių okupacijos metais kariškis dirbo inžinieriumi, drauge buvo Lietuvių fronto Vilniaus štabo narys, kūrė pogrindinę karinę „Kęstučio“ organizaciją.
Pokariu ėmęs vadovauti partizanams J.Vitkus-Kazimieraitis tapo Pietų Lietuvos partizanų vadu, kovojo su okupacine kariuomene Dzūkijoje. 1946 m. jis buvo susektas ir nužudytas per susirėmimą su sovietine armija. Iki šiol nežinoma, kur partizanas palaidotas.
Išrinko prezidentu
Nežinomas ir kitos ryškios asmenybės generolo Jono Žemaičio kapas. Jo rezistencinė kova prasidėjo 1946 m., o 1949 m. vasarį partizanų vadų suvažiavime J.Žemaitis išrinktas Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio Tarybos prezidiumo pirmininku, taip pat laikinai ėjo gynybos pajėgų vado pareigas. Jam suteiktas partizanų generolo laipsnis. 1953 m. gegužės 30 d. bunkeryje besislapstęs J.Žemaitis suimtas gyvas. 1954 m. lapkričio 26 d. sušaudytas Maskvos Butyrkų kalėjime.
1999 m. Vilniuje priešais Krašto apsaugos ministeriją J.Žemaičiui buvo pastatytas paminklas, o 2009 m. Seimo sprendimu jis buvo pripažintas 4-uoju Lietuvos prezidentu.
Kalėjo ir Lukiškėse
„Sistema atrodė daugmaž taip: iš pradžių tie žmonės buvo suimami ir atsidurdavo pastate, šiandien žinomame kaip buvęs KGB kalėjimas. Ten juos tardydavo ir nuteisdavo. Jau nuteistus juos perkeldavo į Lukiškių kalėjimą, ten jie laukdavo savo nuosprendžio. Tie, kurie būdavo nubausti mirties bausme, vėl grįždavo į KGB kalėjimą, ten ir būdavo įvykdytas nuosprendis“, – dėstė E.Jankauskienė.
Sušaudytųjų kūnai dažniausiai būdavo naktį išvežami užkasti į Tuskulėnų parko teritoriją. Tas pats likimas ištiko ir generolą Vėtrą bei daugelį kitų pasipriešinimo dalyvių.
„Šiose patalpose (KGB rūmų – red. past.) buvo sušaudyta apie 700 žmonių. Daugmaž 200 jų ant pastato sienų yra lentelės“, – papasakojo E.Jankauskienė.
Stoties reikšmė
Dar dvi vietos, ko gero, žinomos visiems, tačiau retas vilnietis susimąsto, ką jos turi bendra su partizanais. Pirmiausia, tai Vilniaus geležinkelio stotis – vieta, iš kur į tremtį Sibire ar Kazachstane iškeliavo dešimtys tūkstančių tautiečių.
Iki 1951 m. Mindaugo g. 5 buvo įrengtas ir veikė KGB kalėjimo atitikmuo – TSRS NKGB Lietuvos geležinkelio transporto skyriaus vidaus kalėjimas. Ten, remiantis liudininkų parodymais, taip pat buvo kalinami ir kankinami žmonės.
Paskutinę nuteistųjų kelionę mena ir Tauro gatvės grindinys. Būtent šiuo keliu iš KGB rūmų į geležinkelio stotį pėsčiomis buvo varomi tūkstančiai pasmerktųjų. Kai kurie jų Lietuvą paliko visiems laikams.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Išbandytas naujasis išvykimo terminalas: papasakojo, su kokiais trukdžiais susidūrė2
Prieš atidarant naująjį Vilniaus oro uosto terminalą, jis pirmą kartą testuojamas, pasitelkus tūkstantį savanorių. Jie nuo ankstyvo ryto pirmieji išbandė naujausias oro uosto technologijas, kokių iki šiol Lietuvoje dar nebuvo. No...
-
Savaitgalį sostinėje vyks Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai2
Savaitgalį Vilniuje vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. Tragiškų sausio įvykių paminėjimas šeštadienį bus pradėtas tradiciniu tarptautiniu bėgimu „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtu pagerbti saus...
-
Sostinės Viršuliškių rajone ketinama įrengti naują skverą: darbai kainuos daugiau nei 800 tūkst. Eur2
Vilniuje, prie Pilaitės prospekto ir Spaudos bei J. Rutkausko gatvių, ketinama įrengti naują skverą. Vilniaus vystymo kompanijos teigimu, rangos darbai atsieis kone 807 tūkst. eurų. ...
-
Sausio 13-osios aukoms atminti – daugiau nei 8 tūkst. žmonių dalyvavo pagarbos bėgime
Sausio 11 d. Vilniuje 33-iąjį kartą įvyko tarptautinis pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtas atminti žuvusius 1991-ųjų sausio 13-osios naktį ir mirusius nuo sužalojimų, patirtų sovietų kariams šturmuojant Vi...
-
Skrydis į niekur: tūkstantis savanorių testuoja naująjį Vilniaus oro uosto terminalą
Vilniaus oro uoste vyksta naujojo išvykimo terminalo masinis testavimas, kuriame dalyvauja daugiau kaip 1 tūkst. savanorių. ...
-
Šaligatvių barstymas druska: sostinės valdžia atsakė į dažniausius klausimus
Įsivyraujant žiemiškesniems orams, vilniečiams kyla klausimų, kaip ir kiek beriama druskos ant šaligatvių. Savivaldybė atsakė į dažniausiai kylančius klausimus apie takų priežiūrą žiemą. ...
-
Penkiose Vilniaus rajono ambulatorijose grąžinami laboratoriniai tyrimai
Rudaminos, Juodšilių, Kalvelių, Skaidiškių ir Pagirių ambulatorijose gyventojai ir vėl galės atlikti laboratorinius tyrimus, pranešė Vilniaus rajono savivaldybė. ...
-
Sostinės meras: kitais metais Vilniuje bus atnaujintos dešimties gydymo įstaigų registratūros2
Šeškinės poliklinikoje atnaujinus registratūrą, per šiuos metus tokiu pavyzdžiu paseks dar dešimt Vilniaus miesto gydymo įstaigų, sako sostinės meras Valdas Benkunskas. Pasak jo, tokioms investicijoms skirta 10 mln. eurų i&s...
-
Benkunskas: po sprogimo daugiabutyje paskelbta lokali ekstremali situacija
Sostinės meras Valdas Benkunskas teigia, kad po praėjusią savaitę Dzūkų gatvėje esančiame daugiabutyje įvykusio sprogimo, Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė lokalią ekstremalią situaciją. ...
-
Vilniaus moksleiviai kviečiami dalyvauti „Žaliajame mokinių iššūkyje“
2025 m. pradžia Vilniui – ypatinga. Miestas didžiuojasi pelnęs „Europos Žaliosios sostinės 2025“ titulą, kuris kviečia vilniečius ir miesto svečius prisijungti prie tvaraus gyvenimo būdo iniciatyvų bei padėti kurti dar žalesnį, ...