Ketvirtadienį Seimas po svarstymo pritarė siūlymui patikslinti atlyginimų kintamosios dalies taikymą, taip ištaisant problemą, kai biudžetinių darbuotojų atlyginimams kintamoji dalis yra taikoma du kartus.
Jauną kaunietę nemaloniai nustebino Valstybinio socialinio draudimo fondo „Sodra“ užklausa, ar ji sutinka, kad į mažesnę pusę būtų perskaičiuotos išmokos. Moteriai kilo nemažai klausimų.
Sutuoktiniai Viktorija ir Laurynas Suodaičiai vis dar socialiniuose tinkluose aiškinasi santykius bei teismuose derasi dėl sūnaus priežiūros tvarkos. Vilniaus apygardos teismas priėmė sprendimą, kuris lems svarbius pokyčius šiuo klausimu.
Nuo balandžio mėnesio Viktorijos ir Lauryno Suodaičių šeimos dramą stebintys smalsuoliai po truputį ima mėgautis veiksmo atomazgos detalėmis. Kol Viktorija su vaikais ir savo mama mėgavosi kelionės įspūdžiais Niujorke, Laurynas antradienį instagrame džiaugėsi teismo priimtu sprendimu dėl sūnaus priežiūros.
„Sodros“ duomenimis, per visą šių metų lapkritį iš viso išduota 210 tūkstančių nedarbingumo pažymėjimų, pirmą gruodžio savaitę – 47 tūkstančiai. Kai kuriais atvejais, jei nedarbingumo pažymėjimas reikalingas nesergančio vaiko priežiūrai, dėl jo galima kreiptis į „Sodrą“. Atsakoma į 10 dažniausiai užduodamų klausimų apie nedarbingumo pažymėjimų išdavimą „Sodroje“.
Vaikus iki dvejų metų auginantys tėvai nuo kitų metų galės pasirinkti, ar išmoką gauti iki vaikui sueis pusantrų, ar dveji metai. Pirmuoju atveju išmoka siektų 60 proc. kompensuojamojo atlyginimo (iki mokesčių), antruoju – pirmaisiais metais 45 proc., antraisiais – 30 proc.
Vyriausybė pritarė Darbo kodekso pakeitimams, pagal kuriuos keičiasi vaiko priežiūros, darbo ir šeimos pareigų derinimo bei darbo santykių reguliavimas. Jei jiems pritars Seimas, pokyčiai įsigaliotų nuo šių metų rugpjūčio.
Keli „valstiečių“ frakcijai priklausantys Seimo nariai siūlo, kad išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai būtų skiriama ir bendrojo ugdymo mokykloje besimokančiam vienam iš tėvų.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena apie svarbiausius dalykus, kuriuos turi žinoti kiekviena dirbanti besilaukianti, neseniai pagimdžiusi ar vaiką maitinanti moteris. Darbdaviai taip pat neturėtų pamiršti įvairiuose teisės aktuose aptariamų nėščiųjų darbo sąlygų, specialių garantijų, kurių paisyti turi kiekvienas, besirūpinantis savo darbuotojais.