Vilniuje viešinti Europos Centrinio Banko (ECB) prezidentė Christine Lagarde pabrėžia, kad institucijos pinigų politikos tikslas ir toliau išlieka 2 proc., kuris turėtų būti pasiektas jau 2025 m.
„Šie metai yra vangesnės infliacijos metai ir, matyt, reikia tuo kainų spaudimo atokvėpiu pasidžiaugti“, – sako Šiaulių banko grupės ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė. Ji viliasi, kad šventiniu periodu vartotojai pernelyg neišlaidaus, nes kitąmet infliacija augs.
Metinė infliacija pagal su kitomis Europos Sąjungos (ES) valstybėmis suderintą vartotojų kainų indeksą (SVKI) Lietuvoje lapkritį siekė 1,1 proc., mėnesio – 0,6 proc., o vidutinė metinė – 0,8 procento.
Baltijos šalyse daugiausia išleisti Kalėdų šventiniam stalui ir dovanoms ketina lietuviai, rodo „Citadele“ banko inicijuotos gyventojų apklausos rezultatai.
Lietuvoje baigiasi žemos infliacijos laikotarpis – 2025 metais dėl augsiančios minimalios algos, kai kurių mokesčių ir darbo sąnaudų metinė infliacija turėtų viršyti 2 proc., sako ekonomistai.
Išankstinė metinė infliacija – lapkritį, palyginti su pernai lapkričiu – siekia 1,1 proc., o mėnesio – lapkritį, palyginti su spaliu, – 0,5 proc., trečiadienį skelbia Valstybės duomenų agentūra.
Lapkričio mėnesiui besiritant į antrąją pusę, vis dažniau pagalvojame apie šv. Kalėdas ir Naujuosius metus. Taigi suvokiame, kad neišvengiamai netrukus žengsime į 2025 m. Kas mūsų laukia kitais metais ekonomine prasme? Pažvelkime į tris pagrindinius ekonominius rodiklius (bendrąjį vidaus produktą, infliaciją ir nedarbo lygį) ir nuspręskime, ar 2025 m. bus geresni už besibaigiančius 2024-uosius.