Atominės ambicijos bliūkšta

Seniai kalbama, kad išjungus atominę elektrinę Lietuvai teks kęsti energijos badą, kol bus pastatyta nauja. Tačiau būsimasis energetikos ministras abejoja, ar šalyje iškils naujas reaktorius.

Abejoja dėl "Leo" ir kaimynų

"Pagal tuos planus, kurie man pateikti, negaliu užtikrintai sakyti, kad atominė bus pastatyta", – vakar Lietuvos mokslų akademijoje vykusioje konferencijoje "Ekstremali Lietuvos energetikos būklė" kalbėjo ūkio ministro visuomeninis konsultantas ir būsimasis energetikos ministras Arvydas Sekmokas.

Anot jo, būtini skubūs pakeitimai, kitaip tikimybė, kad projektas bus užbaigtas, nedidelė. Būsimasis energetikos ministras nuogąstauja, kad keturioms šalims, neturinčioms patirties branduolinės energetikos projektuose, bus labai sunku susitarti.

"Jei su Latvija negalime susitarti net dėl jungties į Švediją, tai kaip susitarsime dėl gerokai sudėtingesnio projekto?" – retoriškai klausė būsimasis Vyriausybės narys.

Pasitikėjimo jam nekelia ir nacionalinio investuotojo bendrovė "Leo LT". Esą iki šiol nežinia, kas ir už kokias lėšas statys naują elektrinę. Be to, iki šiol nežinia, kokią strategiją vykdys "Leo LT", nes bendrovės atstovai viešai yra pasakę, kad atstovaus privačių akcininkų interesams ir sieks pelno.

Yra tik galimybių studijos

A.Sekmokas taip pat pažėrė kritikos buvusiai valdžiai ir pritarė Seimo pirmininko pavaduotojui Česlovui Vytautui Stankevičiui, kad dėl būsimos energetinės duobės, atsirasiančios uždarius Ignalinos atominę elektrinę (IAE), iš dalies kalta pati Lietuva. Mat daugelis energetinei nepriklausomybei užtikrinti skirtų projektų vėluoja, o ES pinigai, skirti IAE uždaryti, švaistomi be reikalo.

"Dabartinė padėtis energetikoje yra nepatenkinama. Nematome realiai įgyvendinamų projektų. Milžiniškos lėšos skiriamos galimybių studijoms, o paskui niekas nevyksta. Mus yra ištikusi ne energetinė, o sveiko proto ir atsakomybės krizė", – piktinosi A.Sekmokas.

Jis taip pat priminė, kad daugiau kaip dvejus metus vėluojama statyti atominių atliekų saugyklą.

"Naujo kombinuoto ciklo generatoriaus Elektrėnuose konkurse pasiūlymai atplėšti tik penktadienį. Dėl šio vėluojančio naujo 400 MW galingumo Lietuvos elektrinės Elektrėnuose bloko statybos šalis iki 2012 m. pabaigos ar 2013-ųjų privalės verstis turėdama elektros galios trūkumą. Sustabdę IAE galime tik užtikrinti, kad veiktų dabartiniai generatoriai, ir pirkti energijos iš Rusijos", – atviravo pranešėjas.

Jis taip pat priekaištavo, kad Lietuvoje atstovaujama monopolijų, o ne gyventojų interesams. "Matome tas problemas, kai žmonės bando prisijungti prie alternatyvių šilumos, dujų ar elektros tiekėjų. To padaryti beveik neįmanoma, įmonės specialiai stato užtvaras. Energetikos įmonės gauna šimtamilijonines pajamas, o dalyje Lietuvos kaimų nėra net elektros, ir niekam tai nerūpi", – monopolijas kritikavo A.Sekmokas.

Viltis miršta paskutinė

Nors Vyriausybės derybininkas su ES Aleksandras Abišala pasidavė ir pareiškė, kad Lietuva neturi galimybių pratęsti IAE veiklą, Lietuvos mokslų akademija ir Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas viliasi, kad dar pavyks įtikinti Europos Komisiją (EK) pakeisti nuomonę.

Vakar vykusioje konferencijoje buvo priimta rezoliucija, kurioje prašoma Prezidento, Vyriausybės ir Užsienio reikalų ministerijos nedelsiant kreiptis į EK ir kitas ES nares dėl Lietuvos stojimo sutarties sąlygų pakeitimo, nustatant kitą IAE uždarymo terminą ir ES priemones, užtikrinančias Lietuvos energetinį saugumą.

Taip pat nuspręsta rengti medžiagą Europos Bendrijų Teisingumo Teismui, kad būtų pratęstas IAE uždarymo terminas, ir šiuo klausimu kreiptis į ES nares.

Kamuoja netikrumo jausmas

"Pasaulis žengė į ekonominę krizę, daug dalykų susipainiojo ir tapo neaiškūs. Nebeliko galimybės importuoti emulsiją, kuri turėjo būti pagrindinis kuras uždarius IAE. Nenutiesta nė viena elektros jungtis – nei į Švediją, nei į Lenkiją. Be to, netekus didžiausio energijos gamybos šaltinio padidės priklausomybė nuo rusiškų dujų, o neseniai Rusija visai Europai parodė, kokia ji patikima partnerė", – sakė Lietuvos energetikos instituto (LEI) Energetikos kompleksinių tyrimų laboratorijos vedėjas Arvydas Galinis.

Anot jo, energijos poreikis, taip pat kaina didės. Sudėjus visas Lietuvos elektrines, dirbančias visu galingumu, energijos šaliai neužteks. Lietuva praras daug ekonominių svertų, o tai turės ir socialinių padarinių. Brangs energija, taip pat daugelis kitų prekių. Kartu šildymas ir elektra.

Teršti leis

Lietuvoje energija gali pabrangti net triskart. Jau dabar elektrikai ir šilumininkai bando kelti kainas. Mokslininkas taip pat pabrėžė, kad šių metų pabaigoje, kai prarasime galimybę gaminti energiją ir visu 100 proc. prisirišime prie Rusijos, kainos bus sunkiai prognozuojamos.

Akademikas Zenonas Rokus Rudzikas priekaištavo, kad ES pati prieštarauja iškeldama tikslą 20 proc. sumažinti išmetamą anglies dvideginio kiekį ir liepdama naudoti gamtą teršiančias kuro rūšis.

"Galime pasvajoti, kad ateityje energija bus gaminama termobranduoliniuose reaktoriuose, kuriuose 100 mln. laipsnių temperatūroje degs plazma. Žemėje sukursime gabalėlį žvaigždės. Bet iki to pasaulis terš gamtą naudodamas naftą ir anglis. Arba naudos švaresnę branduolinę energiją. Tai galime daryti ir mes, bet dėl juridinių kliūčių mums ši galimybė atimama. Dabar jau kalbama, kad Briuselis duos mums didesnes taršos kvotas. Tai bent už tai ačiū", – kalbėjo Z.R.Rudzikas.


Gyventojai – už

Dauguma šalies gyventojų mano, kad Lietuvai reiktų išlikti atominės energetikos šalimi, ir pritaria naujos atominės jėgainės statyboms.

Šių metų sausį nacionalinio investuotojo energetikos bendrovės "Leo LT" užsakymu atlikta reprezentatyvi šalies gyventojų apklausa parodė, kad beveik du trečdaliai (61 proc.) gyventojų mano, kad Lietuvoje tikslingiau statyti atominę elektrinę.

Maždaug dešimtadalis (12 proc.) apklaustųjų teigia, kad Lietuvai elektrą vertėtų pirkti užsienyje, o beveik trečdalis (27 proc.) šiuo klausimu teigė neturintys nuomonės.

Tyrimo duomenimis, 61 proc. apklaustųjų svarbiausiu "Leo LT" įkūrimo tikslu įvardija naujosios atominės elektrinės projektą, 48 proc. – Lietuvos elektros tinklų sujungimą su Vakarų Europos tinklais, 47 proc. – sklandaus elektros perdavimo ir skirstymo užtikrinimą.


Šiame straipsnyje: Atominė elektrinėLeo LT

NAUJAUSI KOMENTARAI

fg

fg portretas
ministra kuris nori prisiristi energetiskai prie rusijo reikia istremti i ta pacia Rusija, bet deja jis ten niekam nebus reikalingas.Klausimas ar ne koncervatorius Garbaravicius yra tampriai suristas su rusu energetikais?

Kalašnikovo Tiesa

Kalašnikovo Tiesa portretas
Buvau toj konferencijoj. Įspūdis dvejopas. Iš vienos pusės patiko Stankevičiaus, stelmoko, Šimėno pozicija. Valdžia pagaliau suprato kad dėliojant popierėlius iš vieno stalčiaus į kitą vertės nesukuriam. Kad dažnai mokslininkai advokatauja stambiam verslui ir įrodinėja, kad nieko geresnio kaip yra būt negali. Užtat gauna užsakymų už milijonus studijoms rašinėti. Bet kurioje energetikos, aplinkosaugos ministerijoje yra kaip karo aviacijoj atpažinimo ženklai-savas-svetimas. Savas tas kas atneš, svetimas-tai durnelis entuziastas, nesuprantantis , kas ir kodėl nepriima jo genialių Projektų. Pats du metus vaikščiojau tokio durnelio rolėj, tai puikiai žinau ką rašau. Arba mes įveiksim dabartinę klanų sistemą arba ji pražudys Lietuvą. Jau dabar ji pakilo į kovą prieš Kubiliaus vyriausybę, nes jaučia pavojų, kad gali tekti atsakyti kokie aitvarai sunešė tokius turtus, ypač už kuklią algą dirbantiems finansinių srautų kranelių sukinėtojams ir ūkio ministerijos sprendikams. O kai kam ir belangėj, kaip A.Butkevičiui, nepakenktų pasėdėti. Sako, ten galima kalbų išmokti. Tai išėję galėtų geresnį darbą gauti

xyxy

xyxy portretas
Sekmokas pamate daug padarytu pravalu is praeitos valdzios ir issvaistomus pinigus skirtus uzdarymui AE ir jis mato kad galimybiu naujos AE nera ,bet ir jos nereikia zmones atsibuskit-vel sukistu milijardus ne litu o euru ir vel pas mus brangiausia elektra europoj kaip ir dabar -del ko ?0 del to kad turim savo AE.ir kokio velnio ji mums reikalinga-stai Airija kaip lietuva mazdaug ir pagal plota ir gyventojus -turi vien tik silumines ir vargo nemato ir moka po 14 ct uz kw,ir netaupo nes nera butinybes ir kalbama kad pigs dujos o tai reiskia ir elektra pigs pabaigoj vasaros ir niekas nesirieja kaip lietuvoj kaip EU sajungos pinigelius pasidalinti kol esi valdzioje.....
VISI KOMENTARAI 7

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Prabangus viešbutis – nuostolingas
    Prabangus viešbutis – nuostolingas

    Pigių skrydžių bendrovė "Wizz Air" spalio pabaigoje pradės skraidinti iš Vilniaus į Tel Avivą. Skrydžiai vyks du kartus per savaitę. Anot Vilniaus oro uosto generalinio direktorius Gedimino Almanto, iki šiol skrydžiai į Tel Avivą buvo tik sezonin...

    1
  • Būsto pardavimas šiemet auga
    Būsto pardavimas šiemet auga

    Per pirmą šių metų pusmetį dauguma į kredito unijų vadovus siūlytų žmonių reikiamų egzaminų neišlaikė. Lietuvos bankas pranešė, kad šiemet egzaminus laikė iš viso 20 žmonių, iš jų tik trys žinių patikras išlaikė. Bankas šiemet sure...

  • Surinktų akcizų keliams aukoti nenori
    Surinktų akcizų keliams aukoti nenori

    Finansų ir Susisiekimo ministerijoms susiginčijus dėl šios siūlymo nuo kitų metų padidinti finansavimą keliams iš degalų akcizo, premjeras Algirdas Butkevičius kol kas susilaiko nuo pažadų skirti daugiau lėšų keliams."Ateinančiais metais mes g...

  • Medų atpigintų gera vasara
    Medų atpigintų gera vasara

    Norintiems pasimėgauti šiųmečiu medumi už jį tenka mokėti daugiau nei pernai. Tai nulėmė vėlyvas pirmasis medunešis. Bitininkai kol kas nesiryžta prognozuoti, ar aukštos medaus kainos išsilaikys visą sezoną.Kol kas branguŠiuo metu medaus kaino...

  • Įmonių grąža sumenko trigubai
    Įmonių grąža sumenko trigubai

    Per savaitę degalų kainos didžiausiuose degalinių tinkluose sumažėjo. 95 markės benzinas penktadienį "Lukoil" kainavo 4,52 lito, "Orlen" – 4,52 lito, "Statoil" – 4,54 lito, arba atitinkamai 5 centais, 8 centais ir 1 centu mažiau nei prieš savait...

  • KT sprendimas kai ką paliks tuščiomis
    KT sprendimas kai ką paliks tuščiomis

    Netrukus bus pradėta atsiskaityti su bankrutavusio banko "Snoras" kreditoriais. Tačiau Konstituciniam Teismui (KT) paskelbus, kad valstybės institucijos turi prioritetą prieš kitus kreditorius, privatiems asmenims lieka nedaug šansų atgauti pinigus.Prie...

  • Atpigo dauguma grūdų
    Atpigo dauguma grūdų

    Per pirmą pusmetį buvo registruota 776 įmonių bankroto atvejai – 131 atveju (20 proc.) daugiau nei per tą patį 2012 m. laikotarpį, kaip rodo kreditų biuro "Creditinfo" duomenys. Neigiamas bankrotų statistikos tendencijas didžiąja dalimi lėmė ši...

  • Iš     kaimų    –    paskui    pinigus
    Iš kaimų – paskui pinigus

    Kol šalies valdžia kuria darbo grupes ir svarsto, kaip sumažinti vidinę gyventojų migraciją į didžiuosius miestus bei atgaivinti į ekonominę bedugnę riedančius regionus, kaimo vietovės toliau netenka tūkstančių gyventojų. Investicijų medžio...

  • Apribojo ūkininkų apetitą
    Apribojo ūkininkų apetitą

    Nuo kitų metų kovo didės tabako, o nuo balandžio – ir alkoholio akcizas. Skaičiuojama, kad puslitris alaus ir etilo alkoholio produktų brangs vidutiniškai apie 11 centų, vyno – apie 16 centų, pakelis cigarečių – apie 30 centų, pigiausių ciga...

  • Kiaulių maras: grėsmė iš pasienio nesitraukia
    Kiaulių maras: grėsmė iš pasienio nesitraukia

    Lietuvos kiaulių augintojai neramiai stebi situaciją pasienyje su Baltarusija, kur užfiksuotas afrikinio kiaulių maro protrūkis. Pasak jų, šalies valdžia iki šiol ėmėsi tik parodomųjų saugos priemonių. Valdininkai tikina, kad situacija netrukus k...

Daugiau straipsnių