Ūkininkai tiki, kad obuolių derlių parduos be vargo

Lietuviškų obuolių kainos šalies gyventojų šiais metais nustebinti neturėtų. Ūkininkai tikisi, kad visą produkciją be vargo išparduos.

Užderėjo pirmieji obuoliai

Lietuviškiems vasariniams obuoliams šalyje užderėjus, pirmieji netrukus pasirodė ir prekybos centruose. Tačiau kol kas pirkėjų dėmesys sutelktas į egzotiškesnius vaisius.

Ūkio „Aukštikalnių sodai“ direktorius Arvydas Paškevičius pasakojo, kad pirmas obuolys, paskelbęs vasarinių obuolių sezoną, ūkyje nuskintas liepos 23 d. Kadangi vasariniai obuoliai išsilaiko trumpai – vos porą savaičių, jie jau po truputį rūšiuojami ir vežami į prekybos tinklus. Šiuose, kaip sakė pašnekovas, pirmasis lietuviškų obuolių derlius pasirodė visai neseniai.

„Vasariniai ir rudeniniai obuoliai skirti tik klientams priminti, kad dar esame. O mūsų prekybos pagrindą sudaro žieminiai obuoliai. Jie, aišku, šiek tiek kietesni, o jų skonis – sodresnis. Bet žieminiai obuoliai išsilaiko iki pavasario. Vasariniai išsilaiko vos dvi savaites, rudeniniai – ilgiausiai tris mėnesius“, – pasakojo A.Paškevičius.

Ūkyje dar nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metų dirbantis direktorius sakė visuomet sugebėdavęs išparduoti savo produkciją – sandėliuose ji neužsilieka. Tačiau lietuviškų obuolių paklausą pašnekovas įvertino vidutiniškai: „Ne rojus, bet ir ne pekla.“

Pigesni tik antrarūšiai

Sėkmingo rudeninių obuolių derliaus tikisi ir rugpjūčio pabaigos laukiantis ūkininkas Ernestas Balčiūnas. Vis dėlto jo optimizmą temdė prognozės, kad dėl brangstančių degalų ir didėjančių mokesčių obuolių kainos šiemet bus didesnės nei pernai. Tai, anot jo, parduodantiems produkciją vietos ūkininkams smarkiai užgula pečius, juo labiau kad tenka konkuruoti su lenkais, kurių produkcija pigesnė.

„Jei nevertintume turguose siūlomų nežinia kokios kilmės obuolių, lietuviškos produkcijos kainos neabejotinai yra konkurencingos. Lenkiški obuoliai nėra blogi ir pigesni, jei jie užauginti tvarkingai. Tačiau prekyboje pasirodo ir abejotinos kokybės lenkiškų obuolių“, – sakė A.Paškevičius. Jis pabrėžė, kad konkuruoti sudėtinga tik su antrarūšės produkcijos kainomis.

Jis neslėpė, kad dalis prekybos tinklų mėgsta atsivežti pigesnių lenkiškų obuolių, kurie Rusijoje neatitiko visų sanitarinių reikalavimų ir buvo grąžinti atgal gamintojui. Sugrąžintą produkciją šis veža į mažas šalis ir parduoda žemesne kaina.

„Pas mus dažniausiai atvežamos lenkiškos “šiukšlės„. Tačiau žmonės obuolius daugiausia renkasi pagal kainą – ieško, kad jie būtų kuo pigesni ir kuo gražesni“, – sakė E.Balčiūnas.

A.Paškevičius pastebėjo, kad lietuviai mėgsta pasilepinti ir egzotiniais obuoliais iš pietinių šalių, pavyzdžiui, Italijos, kur užauga spalva ir dydžiu lietuviškus pralenkiantys obuoliai. Tačiau pagal skonį ir rūgštines ypatybes šalies pirkėjai, anot jo, vis tiek mieliau renkasi lietuviškus obuolius.

Ekologiški vaisiai nedomina

Nors lietuviai vietos produkciją vertina kaip kokybišką ir ją renkasi mieliau nei importuotą, ekologiškai užauginti lietuviški obuoliai paklausos šalyje nesulaukia.

Ūkininkas Remigijus Gailis pasakojo, kad kol kas ekologiškai produkcijai šalies gyventojai išlieka abejingi. Anot jo, ekologiškų obuolių paklausos nedidina nė tai, kad Lietuvoje konkurentų nėra. Todėl lietuviškų ekologiškų obuolių ūkis vietos rinkoje palieka vos 5 proc., o likusi dalis išvežama į užsienį, pvz., Vokietiją.

„Ekologiška produkcija lietuvių dar labai nedomina, nes ji kainuoja daugiau. O Vokietijoje susidomėjimas juntamas, taigi ir prekiaujame ten, kur galime daugiau užsidirbti“, – sakė jis.

R.Gailis prognozavo, kad ūkyje obuolių derlius bus gausus ar dar gausesnis nei pernai, jei gamta neiškrės išdaigų. Tačiau obuoliai kainuos 10–15 proc. daugiau.

„Kiek teko domėtis, lenkų sodai yra smarkiai nukentėję, taigi lenkiškų obuolių pasiūla bus mažesnė. Dėl konkurencijos su importuota produkcija bus didesnės ir lietuviškų obuolių kainos“, – sakė jis. Kita vertus, jis pabrėžė, kad tiksliai prognozuoti dar anksti.

Lietuviški – geidžiamiausi

Bendrovės „Rimi Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė sakė, kad prekybos tinklas lietuviškais obuoliais prekiauja jau maždaug dvi savaites, o kainos šiais metais pirkėjų neturėtų nustebinti.

„Kainos nuo pernykščių beveik nesiskiria. Pernai tuo pačiu metu lietuviški obuoliai kainavo apie 3 litus, dabar – 2,99 lito“, – sakė ji.

Anot pašnekovės, prekybos centruose taip pat prekiaujama lenkiškais, itališkais ir olandiškais obuoliais, kurių kaina, anot jos, svyruoja nuo 2,99 iki 9 litų: „Kaina priklauso nuo rūšies – daugiausia kainuoja įmantrių rūšių, išskirtinėmis sąlygomis auginami importuoti obuoliai.“

Tačiau lietuviai, kaip patikino R.Stanaitytė-Česnulienė, ilgai nesvarstydami renkasi vietos ūkininkų užaugintus vaisius: „Jei tik yra galimybė, pirkėjas renkasi lietuvišką vaisių ar daržovę. O lietuviški obuoliai ir atrodo gerai, ir yra skanūs, ir kaina mažesnė nei importuotų.“

Prekybos tinklo „Iki“ Viešųjų ryšių departamento vadovas Valdas Lopeta sakė, kad lietuviškų obuolių kaina išlieka stabili, o kaip ji keisis toliau, priklausys nuo rudeninių ir žieminių veislių obuolių derliaus: „Rudeninės veislės obuoliai bus skinami jau kitą savaitę, žieminės – spalį. Panašios kokybės importuoti lenkiški obuoliai šiuo metu kainuoja iki 20 proc. pigiau, tačiau jeigu bus geras derlius, ateityje santykis gali pasikeisti.“

Obuoliai – antrame plane

Bendrovės „Maxima LT“ atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė patvirtino, kad šalies gyventojai labiausiai vertina lietuviškus obuolius. Tačiau pabrėžė, kad dabar – ne jų metas.

„Nors obuoliai yra vieni populiariausių vaisių, šiuo metų laiku jų perkama mažiau, nei, tarkime, žiemą ar ankstyvą pavasarį, kai vaisių asortimentas nėra toks gausus. Kaulavaisių – persikų, abrikosų, nektarinų, slyvų ir pan. – šiuo metu siūlome keliolikos rūšių, siūlome ir įvairių rūšių vynuogių“, – sakė O.Malaškevičienė.

Vien arbūzų, anot pašnekovės, vasarą nuperkama penkis kartus daugiau nei obuolių. Obuolių paklausa, kaip paprastai, turėtų išaugti rudenį. Pašnekovė patikino, kad ir rudenį obuolių pirkėjai galės įsigyti už panašią kainą kaip dabar, o galbūt netgi pigiau, nes bus daugiau vietos tiekėjų.

Nusipirkti iš ūkio neskuba

A.Paškevičius pasakojo, kad atvykę į ūkį gyventojai obuolių gali įsigyti pigiau nei prekybos centruose. Tačiau neslėpė, kad tokia galimybe susigundo tik labai maža dalis pirkėjų. Anksčiau, prieš 10–15 metų, kaip prisiminė pašnekovas, į ūkį atvykdavo keli susikooperavę kaimynai ir pirkdavo šimtą ar net porą šimtų kilogramų obuolių visai savo šeimai visam žiemos laikotarpiui.

„Dabar to nėra. Jaunoji karta nebekaupia atsargų – ar tai būtų bulvės, morkos, ar obuoliai. Dabar, jei žmogui reikia obuolių, jis nueina į prekybos centrą, nusiperka jų kilogramą ir neperka, iki užsimano dar. O juk tiesiai į ūkį atvykus obuolių perkama didesniais kiekiais, kad benzinas atsipirktų“, – sakė A.Paškevičius.

Anot pašnekovo, būtent dėl sutaupomų transportavimo išlaidų ir pirkėjų atsivežamos taros ūkininkai gali sumažinti obuolių kainą, taigi gyventojai obuoliais mėgautis gali pigiau.


Šiame straipsnyje: obuoliaisodininkystėūkininkai

NAUJAUSI KOMENTARAI

parduos

parduos  portretas
nes as perku tik lietuviskus obuolius ir visa kita,tik maziau purskit chemikalu ir bus okei!

nu

nu portretas
Parduos, jei kaina nevirsys 1lt/kg. Kitaip didesne dalis derliaus supus. Obuoliu kainos prekybcentriuose absurdiskos, lyg tie obuoliai is afrikos atvezti butu.
VISI KOMENTARAI 2

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Prabangus viešbutis – nuostolingas
    Prabangus viešbutis – nuostolingas

    Pigių skrydžių bendrovė "Wizz Air" spalio pabaigoje pradės skraidinti iš Vilniaus į Tel Avivą. Skrydžiai vyks du kartus per savaitę. Anot Vilniaus oro uosto generalinio direktorius Gedimino Almanto, iki šiol skrydžiai į Tel Avivą buvo tik sezonin...

    1
  • Būsto pardavimas šiemet auga
    Būsto pardavimas šiemet auga

    Per pirmą šių metų pusmetį dauguma į kredito unijų vadovus siūlytų žmonių reikiamų egzaminų neišlaikė. Lietuvos bankas pranešė, kad šiemet egzaminus laikė iš viso 20 žmonių, iš jų tik trys žinių patikras išlaikė. Bankas šiemet sure...

  • Surinktų akcizų keliams aukoti nenori
    Surinktų akcizų keliams aukoti nenori

    Finansų ir Susisiekimo ministerijoms susiginčijus dėl šios siūlymo nuo kitų metų padidinti finansavimą keliams iš degalų akcizo, premjeras Algirdas Butkevičius kol kas susilaiko nuo pažadų skirti daugiau lėšų keliams."Ateinančiais metais mes g...

  • Medų atpigintų gera vasara
    Medų atpigintų gera vasara

    Norintiems pasimėgauti šiųmečiu medumi už jį tenka mokėti daugiau nei pernai. Tai nulėmė vėlyvas pirmasis medunešis. Bitininkai kol kas nesiryžta prognozuoti, ar aukštos medaus kainos išsilaikys visą sezoną.Kol kas branguŠiuo metu medaus kaino...

  • Įmonių grąža sumenko trigubai
    Įmonių grąža sumenko trigubai

    Per savaitę degalų kainos didžiausiuose degalinių tinkluose sumažėjo. 95 markės benzinas penktadienį "Lukoil" kainavo 4,52 lito, "Orlen" – 4,52 lito, "Statoil" – 4,54 lito, arba atitinkamai 5 centais, 8 centais ir 1 centu mažiau nei prieš savait...

  • KT sprendimas kai ką paliks tuščiomis
    KT sprendimas kai ką paliks tuščiomis

    Netrukus bus pradėta atsiskaityti su bankrutavusio banko "Snoras" kreditoriais. Tačiau Konstituciniam Teismui (KT) paskelbus, kad valstybės institucijos turi prioritetą prieš kitus kreditorius, privatiems asmenims lieka nedaug šansų atgauti pinigus.Prie...

  • Atpigo dauguma grūdų
    Atpigo dauguma grūdų

    Per pirmą pusmetį buvo registruota 776 įmonių bankroto atvejai – 131 atveju (20 proc.) daugiau nei per tą patį 2012 m. laikotarpį, kaip rodo kreditų biuro "Creditinfo" duomenys. Neigiamas bankrotų statistikos tendencijas didžiąja dalimi lėmė ši...

  • Iš     kaimų    –    paskui    pinigus
    Iš kaimų – paskui pinigus

    Kol šalies valdžia kuria darbo grupes ir svarsto, kaip sumažinti vidinę gyventojų migraciją į didžiuosius miestus bei atgaivinti į ekonominę bedugnę riedančius regionus, kaimo vietovės toliau netenka tūkstančių gyventojų. Investicijų medžio...

  • Apribojo ūkininkų apetitą
    Apribojo ūkininkų apetitą

    Nuo kitų metų kovo didės tabako, o nuo balandžio – ir alkoholio akcizas. Skaičiuojama, kad puslitris alaus ir etilo alkoholio produktų brangs vidutiniškai apie 11 centų, vyno – apie 16 centų, pakelis cigarečių – apie 30 centų, pigiausių ciga...

  • Kiaulių maras: grėsmė iš pasienio nesitraukia
    Kiaulių maras: grėsmė iš pasienio nesitraukia

    Lietuvos kiaulių augintojai neramiai stebi situaciją pasienyje su Baltarusija, kur užfiksuotas afrikinio kiaulių maro protrūkis. Pasak jų, šalies valdžia iki šiol ėmėsi tik parodomųjų saugos priemonių. Valdininkai tikina, kad situacija netrukus k...

Daugiau straipsnių