Klaipėdiečius puola kregždės

Žmonės gali rinktis

Lietuvos jūrų muziejaus Akvariumo skyriaus vedėjas biologas Saulius Karalius pasakojo, kad Lietuvoje gyvena trys kregždžių rūšys: urvinės, šelmeninės ir langinės.

Pirmosios yra mažiausiai matomos. Jos įsikuria urveliuose upių ar karjerų šlaituose.

Šelmeninės ir langinės kregždės gyvena tarp žmonių. Pirmosios dažniau įsikuria kaimuose, lizdus lipdo tvartuose, po tiltais, statybvietėse.

Langinės kregždės lizdus susisuka pastato išorėse: langų nišose, palei stogo kraigus. Lizdus šie paukščiai lipdo iš dumblo, sumaišyto su seilėmis, tad jie yra tvirti.

S.Karalius atkreipė dėmesį, kad, priešingai nei šelmeninės, langinės kregždės gyvena kolonijomis. Vienoje vietoje jų gali įsikurti nuo keliolikos iki keliasdešimt porų.

Be kita ko, langinės kregždės savo lizdus mieliau lipdo prie naujos statybos, renovuotų namų. Ypač šiuos paukščius traukia tie pastatai, kurių sienų paviršius yra grubus.

„Seni pastatai būna pasidengę nešvarumais. Pastarieji trukdo tvirtai pritvirtinti lizdą prie sienos. Naujos sienos, kurių paviršius grubus, ypač tinka lizdams lipdyti. Kregždės tai mato“, – pasakojo vedėjas.

Pasak S.Karaliaus, natūralu, kad žmonės nori kuo ilgiau išlaikyti gražius pastatus, o įsikūrusios kregždės teršia aplinką.

„Kiekvieno žmogaus pasirinkimas, ar leisti šiems paukščiams sukti lizdus. Renovuotų namų langai paprastai būna giliai. Tad kregždės terštų tik palangę. Reikėtų ją pavalyti. Sienos nenukentėtų“, – pasakojo biologas.

Išeitis – polietileno maišeliai

Norintiesiems išprašyti kregždutes, S.Karalius patarė neteplioti sienų nei valikliais, nei benzinu, nei kitais skysčiais. Tai nepadės, nes paukščiai neturi uoslės. Be to, chemija gali pakenkti patiems sparnuočiams.

S.Karaliaus teigimu, geriausiai kregždes nubaido pakabintas polietileno maišelis. Jį reikėtų pritvirtinti toje vietoje, kur paukščiai pradėjo lipdyti savo lizdus.

Pakabinus maišelį, patariama nuvalyti ir lizdus. Vien lizdų valymas nepadės, nes paukščiai grįš.

„Tai tas pats, kaip ardyti bebrų užtvanką. Kiek begriautumei, vis tiek atstatys“, – pasakojo biologas.

Anot S.Karaliaus, atbaidyti kregždes padėtų pakabintas pliušinis žaislas, kuris panašus į plėšrų gyvūną. Kregždės jį laikytų priešu. Taip pat galima sieną patepti slidžia medžiaga – aliejumi, vašku, tačiau neaišku, ar neliks žymių ant pastato sienos.

„Šias priemones reikėtų taikyti, kol kregždės bando kurtis. Kai šie paukščiai nebeskraidys aplink, galima nuimti. Neįsikūrusios vienoje vietoje, jos išskrenda ieškoti kitos“, – aiškino biologas.

Dabar, S.Karaliaus teigimu, kai kurios kregždės jau peri jauniklius, tačiau dar yra tokių, kurios nerado vietos savo lizdui. Jos ir atakuoja miestiečius. Kregždės veda ir antrą vadą jauniklių. Tai būna liepą. Tada šie paukščiai taip pat gali ieškoti vietos lizdui.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Mačiau Prancūzijoje

Mačiau Prancūzijoje portretas
Kregždžių lizdą virš restorano durų. Savininkas tik apačioje lentą prikalė, kad ant svečių nebyrėtų. Ir niekam nekliudė. Kaip tik žmonės laukdami staliuko mielai žiūrėjo kaip kregždės vaikus maitina. Vaikų išmatas jos iš lizdo išneša, būna gana švaru. O šiaip tai joms reikia įrengti lizdavietes, kur niekam nekliudo. Jos ten ir dės kiaušinius. Kregždės, šikšnosparniai yra gėris. Įsivaizduokit kiek vabzdžių reiktų nuodais purkšti, jei jų nebeliktų. Lango neatsidarytumėt. Toj pat Prancūzijoje mačiau ir inkilus šikšnosparniams, ir dirbtinius lizdus kregždėms. Tvirtina kur langų arti nėra, savivaldybės ant valdiškų pastatų tvirtina. Kaip tik žmonės pergyvena, kad paukščių mažėja. O čia lizdus drąsko. O dar kažką vapa apie pagonybę, krivius.

Klaipediecius vis kas nors.puola

Klaipediecius vis kas nors.puola portretas
Baisus zmones nemylintys gamtos.Jeigu myli paukstelius tai rasi priemoniu kaip jiems padeti.Bet jau dabar pasidare tokie”sterilus” kad bjaurisi patys saves.

Ramute

Ramute portretas
30 metu pas mane balkone yra 2 kregzdziu lizdai. Kiekviena pavasari laukiam parskrendanciu, grazus rytinis ciulbejimas.Jau pripratau. Kai issirita maziukai- kloju po apacia laikrascius ir 1 karta per sav. juos pakeiciu kitais. Bet siemet...susigalvojo kitos kregzdes, kad dar prisilipinas daugiau lizdu...Jau 1 savaite , kaip kovoju. Prisiejo ir polietileno juostas klijuoti. Lyg tai suveike...
VISI KOMENTARAI 11

Galerijos

Daugiau straipsnių