- Asta Dykovienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vos du – Žardės ir Purmalių piliakalnius turinti Klaipėda negali jų tvarkyti, nes nesusikalba su Kultūros paveldo departamento paveldosaugininkais, kurie esą jau daugiau nei pusmetį vilkina techninio projekto tvirtinimą, susigalvodami įvairiausių keistų reikalavimų.
Susidūrė su neįveikiama kliūtimi
Savivaldybė jau seniai sulaukdavo priekaištų, kad Klaipėda, turėdama tik du piliakalnius, niekaip jų nesutvarko.
Šių piliakalnių tvarkymo techniniai projektai buvo pradėti rengti dar 2003 m. Jų autorius – Vytautas Šliogeris (1943–2006). Projektus 2006 m. suderino Kultūros paveldo departamentas (KPD), konkrečiai – dabartinė Klaipėdos teritorinio padalinio vadovė Audronė Puzonienė.
Netrukus užgriuvo ekonomikos krizė ir šie darbai taip ir nebuvo realizuoti.
Maždaug prieš trejus metus kilo idėja, kad reikia piliakalnius sutvarkyti. Tiesa, departamentas tada nurodė, jog projektai yra pasenę ir juos reikėtų atnaujinti.
Savivaldybė organizavo viešuosius pirkimus, kuriuos laimėjo architektai Mantas Daukšys ir Laima Šliogerienė. Perprojektavimas miestui kainavo apie 10 tūkst. eurų. Pernai tie projektai turėjo būti baigti.
Šių metų strateginiame plane numatyta, kad Žardės piliakalniui atnaujinti bus skirta 200 tūkst. eurų. Bet susidurta su kol kas neįveikiama kliūtimi – KPD Klaipėdos skyriaus pozicija.
Neperpranta buvusių kolegų
Klaipėdos savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vitalijus Juška pats ten seniau dirbo. Dabar, kaip teigia vedėjas, iš šono pasižiūri ir nesupranta, kur yra problema.
Juk esą tiek departamento, tiek savivaldybės tikslas turėtų būti vienas – sutvarkyti piliakalnį. Tačiau į pirmą planą iškeliamos procedūros.
"Departamentas neišduoda projektuotojams specialiųjų paveldosaugos reikalavimų tam projektui rengti. Ir vienintelė priežastis – savivaldybė nepateikė piliakalnio nuosavybės dokumentų. Piliakalnio nuosavybės dokumentai gamtoje neegzistuoja, jie Lietuvoje neregistruojami kaip nekilnojamojo turto objektai, ir neaišku, ko departamentas iš mūsų prašo", – pabrėžė V.Juška.
Painiava varo į neviltį
Neoficialiai savivaldybei liepiama formuoti piliakalniams sklypus, tada KPD esą nematytų jokių kliūčių. Tačiau situacija taptų dar sudėtingesnė, nes, pavyzdžiui, pusė Purmalių piliakalnio yra miško žemė, pusė – kita žemė.
"Pagal teisės aktus mes turėtume suformuoti du atskirus sklypus vienam piliakalniui. Tai būtų visiškas absurdas. Piliakalnis būtų perrėžtas į dvi dalis, dėl to, esu tikras, užprotestuotų tas pats KPD, nes įstatyme nurodyta, kad sklypų ribos turi sutapti su saugomų teritorijų ribomis. Žardės atveju situacija dar įdomesnė. Tas pats departamentas rugpjūčio mėnesį labai išplėtė Žardės piliakalnio su gyvenviete teritoriją ir į ją dabar patenka septyni privatūs sklypai. Todėl mes turėtume suformuoti tris sklypus piliakalniui ir gyvenvietei", – biurokratinę painiavą dėstė V.Juška.
Pašnekovas tikino, kad piliakalniams sklypų formuoti nereikia, esą tai byloja ir teisės aktai. Juolab kad planuojamas tik piliakalnio šlaitų, želdinių tvarkymas, takų įrengimas, stendų pastatymas.
Kodėl Klaipėda išskirtinė?
Savivaldybė netgi gavo Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) raštą, kuriuo patvirtinama, jog NŽT sutinka, kad valstybinėje žemėje būtų projektuojami piliakalnio tvarkymo darbai.
"Šiuos dokumentus pateikėme KPD, bet jiems netiko. Ir čia matau tam tikrą kenkėjiškumą bei dangstymąsi biurokratinėmis procedūromis. Nes jau pusmetį šis reikalas stringa. Todėl šiandien nusprendėme kreiptis į aukštesnes institucijas – į Seimo komitetą, Kultūros ministeriją. Jei nepadės, skųsimės teismui, nes analogiškas atvejis buvo Kretingos rajone, tvarkant Imbarės piliakalnį. Ten nei nuosavybės dokumentų, nei sklypo formuoti KPD nereikalavo. Kodėl Klaipėda yra išskirtinė?" – klausė V.Juška.
Viršininkas gina pavaldinę
Pati A.Puzonienė telefonu vakar buvo nepasiekiama, o jos tiesioginis viršininkas KPD direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis tikino, jog jo pavaldinė viską padarė teisingai.
"Pirmiausia savivaldybė turi apsispręsti, kas yra piliakalnių valdytojas, nes dokumentus pildo valdytojas, sąlygas gauna valdytojas, projektą tvirtina valdytojas. Žemė yra valstybės, bet jei savivaldybė nori tapti žemės valdytoju, turi susiformuoti sklypą, įsiregistruoti Nekilnojamojo turto registre ir tapti tos žemės sklypo valdytoju. Jeigu nesuformuotas sklypas, vadinasi, nėra valdytojo", – aiškino A.Degutis.
Tačiau formaliai visų piliakalnių valdytojas yra valstybė, nes jie niekam kitam nepriskirti. Dar konkrečiau – piliakalnių savininkas yra LR Vyriausybė.
Todėl Klaipėdos savivaldybei sunkiai suvokiama, ko iš jų šiuo atveju nori KPD.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėdos senamiestyje – naujo dizaino konteineriai atliekoms
Klaipėdos senamiestis jau daugelį metų susiduria su vizualiai nepatrauklia stumdomų konteinerių problema. Šie konteineriai, išrikiuoti palei pastatų sienas, dažnai ne tik trikdo estetinį miesto vaizdą, bet ir nėra labai patogūs naudoti...
-
Gimtadienį švenčiantis V. Grubliauskas – apie vertybinį kursą gyvenimo „navigacijoje“6
Gruodžio 1-ąją buvęs ilgametis Klaipėdos meras, šiuo metu Seimo narys bei Ateities komiteto pirmininkas Vytautas Grubliauskas pasitinka 68-ąjį gimtadienį. Nors šios charizmatiškos asmenybės gyvenime netrūksta amerikietišk...
-
Žiemą uostamiestis pasitinka mažesne šildymo kaina nei pernai
Bendrovė „Klaipėdos energija“ skelbia gruodžio mėnesio centralizuotai tiekiamos šilumos kainą Klaipėdoje ir Gargžduose. Ji sieks 6,68 ct/kWh (be PVM) arba 7,28 ct/kWh (su 9 proc. PVM). Tai yra 4 procentais mažiau nei pernai gruodį, ...
-
„Tavo idėja“: liko tik dvi dienos išrinkti geriausius sumanymus!
Vos dvi dienos! Tik tiek laiko liko išrinkti geriausius projekto „Tavo idėja“ gyventojų sumanymus, kuriuos įgyvendins Klaipėdos rajono savivaldybė. Tris savo balsus už bet kuriuos projektus bet kurioje kategorijoje galima atiduoti iki ...
-
Dovanos idėja, kuri džiugins ilgiau nei Kalėdos!
Artėjant šventiniam laikotarpiui, visi pradedame svarstyti, kaip nustebinti savo artimuosius ir suteikti jiems ne tik džiaugsmo, bet ir naudos. Šiais metais siūlome apsvarstyti ypatingą ir originalią idėją – Klaipėdos baseino dovan...
-
Klaipėdos baleto mokyklos misija
Klaipėdos baleto mokyklos įkūrėja Alina Velykienė, dar ne taip seniai aktyvi politikė, jau metus vadovauja mokyklai, taip tęsdama žinomos balerinos Beatos Molytės baleto mokyklos tradiciją uostamiestyje. Šį savaitgalį klaipėdiečiai turės ...
-
Klaipėdiečius baugino plojantis vyras
Policijos ir greitosios pagalbos pajėgos skubėjo į Debreceno gatvę, kur žmonėms nerimą kėlė neadekvačiai besielgiantis vyras. ...
-
Idėja uostamiestyje – visos dienos mokykla
Klaipėdos politikams bus teikiamas svarstyti visos dienos mokyklos projektas. Sumanymas iš esmės orientuotas į socialinės rizikos šeimų vaikus, kad jie turėtų lygias neformaliojo ugdymo galimybes ir saugią aplinką visą dieną. ...
-
Labdara tapo pinigais?
Klaipėdos mieste ir rajone atsirado labdaros surinkimo konteineriai su gramatinėmis klaidomis išsiskiriančiu užrašu. Aiškėja, kad rūbus, žaislus, avalynę ir kitus daiktus raginančiam aukoti fondui vadovauja Airijoje policijos tyri...
-
Lietuvos jūrų muziejuje tarptautiniai ekspertai aptaria Baltijos jūros žinduolių būklę
Lietuvos jūrų muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre tris dienas vyksta HELCOM Jūros žinduolių ekspertų grupės darbinis susitikimas. ...