Vaikams – pažinimo pamokos lysvėje

Ne tik prasmingai, bet ir smagiai šeima kartu gali praleisti laiką užsiimdama sodo ar daržo darbais. Ypač šis užsiėmimas naudingas mažiesiems – padeda ugdyti pažinimą ir ryšį su gyvąja gamta. Beje, tai proga ne tik aktyviai praleisti laisvalaikį, bet ir išsiauginti savo daržovių.

Ugdo savarankiškumą

Galite vaikui paskirti nedidelį žemės plotelį, kur jis pats galėtų puoselėti savo pasodintus augalus. Besimokydamas juos prižiūrėti vaikas turi atlikti daug dalykų: valdyti, stebėti, fiksuoti, vertinti augalus ir su jais susijusius procesus. Taigi taip kartu ne tik įgyjama gamtos pažinimo ir žemdirbystės žinių, bet išmokstama mėgautis procesu, o ne vien orientuotis į rezultatą.

Vaikų, įsitraukusių į bendras daržininkystės veiklas, rezultatai mokykloje yra geresni negu kitų, projektuose nedalyvaujančių moksleivių.

Tėveliams leidus vaikui laisvai šeimininkauti savo darželyje ugdomas ir mažylio savarankiškumas. Daržas gali tapti ta vieta, kurioje vaikas turi erdvės klysti bei iš to mokytis, nevaržomai eksperimentuoti. Tačiau nereikėtų persistengti ir kiaurą dieną versti vaiką praleisti lysvėje. Reikia ugdytis įprotį daryti poilsio pertraukėles – tik tada darbas teiks malonumo.

Augalų sodinimas bei derliaus nuėmimas kai kuriose ugdymo įstaigose jau tapo bendruomenių šventėmis. Be to, užsienio patirtis rodo, kad vaikų, įsitraukusių į bendras daržininkystės veiklas, rezultatai mokykloje yra geresni negu kitų, projektuose nedalyvaujančių moksleivių. Pastebima, kad daržininkaujantys vaikai yra labiau atsipalaidavę, ramesni.

Daržas namuose

Neturintieji sodo ar šiltnamio neturėtų nusiminti – ne prastesnį darželį galima įsirengti ir balkone arba ant palangės. Svarbiausios sąlygos sėkloms sudygti – drėgmė ir šviesa. Todėl sodinant augalus tiks ne tik vazonai ar gėlių loveliai, bet ir užspaudžiami maišeliai (į juos vietoje žemės įdėkite ir nuolat drėkinkite popierinį rankšluostį ar skiautę audinio), seni guminiai botai, indai (ąsotis, puodas, stiklinė), kiaušinių lukštai arba kartoniniai kiaušinių dėklai, ritinėliai nuo tualetinio popieriaus (tik nepamirškite padėklo), medinės dėžės, žaislinio automobilio priekaba ar net stambios plastmasinės kaladėlės. Jei turite plastmasinį baseiniuką (smėliadėžę) ar tiesiog didelį dubenį, galite sukurti tikrų tikriausią daržą namuose!


Tarp kita ko

Susikurkite sodininko kalendorių. Panaudokite sieninį kalendorių arba tiesiog nusipieškite ant standaus lapo ir žymėkite, kada kokias sėklytes pasėjote, kada išdygo, kiek paaugo ir būtinai – kada planuojate skinti derlių.

Kartu aptarkite, kaip keičiasi augalas kas dieną, kas savaitę, kas mėnesį, tam puikiai pasitarnaus nuotraukos – paskatinkite vaiką fotografuoti progresą.

Apžiūrėkite ir palyginkite įvairias sėklas: kokios jų formos, spalvos, dydžiai. Įtraukite vaiką į pažintinius žaidimus – sėklas dažykite, iš jų dėliokite ornamentus/mandalas, aplikuokite. Galima suberti sėklas į dėžę ir prikrauti žaislinių vabzdžių ar roplių – tai bus ilgam dėmesį prikaustantis sensorikos žaidimas.


Šiame straipsnyje: Sodasdaržasvaikų laisvalaikis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių