- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Trys mažamečiai vaikai ant rankų ir baimė juos visus prarasti. Šeima su tokia patirtimi mėnesio pradžioje sugrįžo iš Danijos. Šokui praėjus nuspręsta kalbėti viešai, pasakojama LNK reportaže.
„Mums įteiktas laiškas, kad iš mūsų bus paimti trys vaikai. Jų manymu, mes nesugebame jų tinkamai prižiūrėti, vystyti ir aprūpinti“, – pasakojo tėvas.
Vyriausiam vaikui ketveri, mažiausiam – vos trys mėnesiai.
Pateiktuose tarnybų dokumentuose nurodoma, kad šeima tinkamai prižiūrėti vaikus gali tik pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, tačiau pasiekus kitą raidos etapą tėvai nesugeba sudaryti tinkamų sąlygų ir galimybių vystytis, vaikai regresuoja. Du iš vaikų turi specialiųjų poreikių.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
„Mes aišku supratom, kad reikia kuo greičiau bėgti“, – atviravo tėvas.
„Aš labai pasimetusi esu iš tikrųjų. Labai viskas neapibrėžta“, – tikino vaikų mama.
Norim, kad Danijos sistemos pareigūnai panaikintų tuos nusikalstamus sprendimus ir viešai atsiprašytų mūsų.
Šeima Danijoje gyveno virš penkerių metų. Įsitvirtino, turėjo darbus, sako, kad didesnio dėmesio sulaukė, kai vaikai pradėjo lankyti darželį.
„Dėl to, kad jie atsilieka nuo bendraamžių, atsilieka vystymesi, todėl tarnybos priėmė išvadą, jog mes nesugebame vaikams sudaryti tinkamų vystymosi sąlygų“, – aiškino mama.
„Du metus mus terorizavo. Jų pagalba mums iš viso nereikalinga buvo. Po tris kartus per dieną ateidavo pas mus į namus, siūlydavo mums nereikalingų paslaugų. Jų vadinama psichologinė pagalba reikalinga tik tam, kad iš vidaus pamatytų, kaip mes gyvename, mąstome ir panašiai. Aš tiesiai šviesiai jiems sakydavau „ko jūs norit?“ Jie buvo nepatenkinti, nes aš supratau, ko jie nori“, – sakė tėvas.
„Tai prievartinė pagalba, jos negalėjome atsisakyti“, – pabrėžė motina.
Vyras pasakoja, kad ir pabėgimas vyko dramatiškai. Mažiausias vaikas neturi dokumentų.
„Mes negalėjome per tą laikotarpį niekaip susisiekti su Lietuvos ambasada“, – apmaudavo vyriškis.
Tarnybos laukia atsakymo
Tai versija, kurią pasakoja tėvai. Lietuvos tarnyboms situacija jau žinoma.
„Su baime, kad kitoje šalyje netiko standartas, labai sunku įvertinti. Aš sakyčiau, net nėra ko bėgti prieš traukinį, nebent taip, kad iš kitos šalies yra labai neigiama informacija. Tai gali būti išskirtiniai atvejai, smurto pavyzdžiui. Tokia informacija, kuri galėtų pasiekti mūsų valstybę“, – sakė Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.
Tėvas tvirtina, kad nuogąstavimų dėl smurto niekada nebuvo. Lietuvos ambasada Danijoje sako, kad apie šią situaciją nežino nieko.
„Lietuvos ambasada Danijoje kreipimosi iš piliečio dėl Danijos tarnybų sprendimo atimti tris vaikus nėra gavusi. Siūlytume kreiptis į su šiais klausimais dirbančias kompetentingas institucijas Lietuvoje“, – situaciją komentavo Lietuvos Respublikos ambasada Danijoje.
Vaiko teisių tarnyba su šeima jau bendravo ir sako, kad dabar laukia oficialių atsakymų iš užsienio.
„Atsakyti į klausimą, ar vaikai gali likti šeimoje, apibendrintai neįmanoma. Tai priklauso nuo individualios šeimos situacijos. Labai svarbu, kokią informaciją mums pateiks užsienio valstybė, kokia dabar vaikų situacija. Net tas faktas, kad vaikams buvo nesaugu tuo metu, nebūtinai reiškia, kad nesaugu ir dabar. Mes vertinam visą susijusią informaciją ir visada pirminis tikslas – suteikti paslaugas, kad vaikai galėtų likti šeimoje“, – tvirtino Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teisininkė Ugnė Klingerė.
Šeima apie savo grįžimą tikina informavę ir policiją, taip pat kreipėsi dėl teisinės pagalbos, sako sieks apeliacijos.
„Norim, kad Danijos sistemos pareigūnai panaikintų tuos nusikalstamus sprendimus ir viešai atsiprašytų mūsų. Be abejonės, mes reikalausim kompensacijos“, – aiškino tėvas.
Šeima kreipėsi ir į „Caritą“. Kitą savaitę bus gautas advokatas.
„Manau, kad visas pasaulis atkreipia dėmesį į šeimą, kad ne viskas vyksta taip, kaip norisi. Dažnėja dalykų, kuriuose reikia kažką spręsti“, – sakė Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ mediatorė Ūla Dusevičienė.
Teisininkai sako, kad panašiais atvejais užsienio institucijų sprendimų ignoruoti nereikėtų, nes galima sulaukti pasekmių ateityje. Pavyzdžiui, keliaujant.
„Jeigu buvo priežastys ar suklysta kažkur vertinant vaiko priežiūros situaciją, reikėtų pateikti aiškius argumentus ir bandyti tai nuginčyti. Deja, tai nėra pigus malonumas užsienyje, ypač Danijoje ir jos teritorijoje“, – patarė advokatas Justas Vilys.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nausėda: laisvės kovų istorija ir dabar yra mūsų stiprybės šaltinis4
Artėjant Sausio 13-osios įvykių sukakčiai, prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo diskusijoje apie laisvę su 2024 metų Laisvės premijos laureatu kunigu Juliumi Sasnausku ir vyresniųjų klasių mokiniais iš visos Lietuvos. ...
-
Šaligatvių barstymas druska: sostinės valdžia atsakė į dažniausius klausimus
Įsivyraujant žiemiškesniems orams, vilniečiams kyla klausimų, kaip ir kiek beriama druskos ant šaligatvių. Savivaldybė atsakė į dažniausiai kylančius klausimus apie takų priežiūrą žiemą. ...
-
Meteorologai – apie išskirtinius metus Lietuvoje
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba pranešė, kad 2024 metai buvo šilčiausi stebėjimų istorijoje, o kritulių kiekis – dešimtadaliu mažesnis nei vidutiniškai. ...
-
Apie migrantų ydas prabilęs Ilchomdžonas sukėlė pyktį: dabar jie mane keikia, bet rytoj padėkos14
Drąsus ir atviras tadžiko politinio pabėgėlio Ilchomdžono Jakubzodos pokalbis su kauno.diena.lt apie masinės imigracijos keliamus iššūkius susilaukė daugybės reakcijų. Tarp jų ir plataus išeivių iš Vidurio Azijos pasipik...
-
Sprogimų daugiabučiuose pamokos: ką turėtų žinoti kiekvienas gyventojas?1
Pernai sprogimas Viršuliškėse sugriovė daugiabutį, o gyventojai atgal sugrįžti galėjo tik maždaug po metų. Šiemet sprogimas apgadino daugiabutį sostinės Dzūkų gatvėje. Abiem atvejais iš karto kilo klausimų, kas už nel...
-
Paskelbtas 2025 metų šauktinių sąrašas: pasitikrinkite15
Lietuvos kariuomenė penktadienį paskelbė šių metų karo prievolininkų sąrašus. ...
-
Šalia prekybos centrų esantys betoniniai statiniai – ne tik dėl estetikos
Žinoma, kad parduotuvėse žmonių saugumą užtikrina vaizdo kameros, apsaugininkai, bet yra ir kitų saugos priemonių, kurias pastebi ne kiekvienas. ...
-
SAM siūlo skirti daugiau valstybės finansuojamų rezidentūros studijų vietų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo skirti 20 papildomų valstybės finansuojamų medicinos rezidentūros studijų vietų ir dešimt papildomų vietų į odontologijos rezidentūros studijas, penktadienį pranešė ministerija. ...
-
Tyrimas: Lietuva ir kitos Vakarų šalys Rusijai tiekia kare naudojamas technologijas
Lietuva ir kitos Vakarų šalys pernai ir užpernai į Rusiją eksportavo technologijas, kurias rusai galimai panaudojo savo artilerijoje kare prieš Ukrainą, penktadienį pranešė LRT radijas. ...
-
„Treti metai, kaip nepalaidoti“: kas vyksta su Leipalingyje rastų partizanų palaikais?
Valstybei neskiriant lėšų įrengti specialų memorialą Leipalingio kapinėse Druskininkų savivaldybėje, daugiau kaip 40-ies partizanų palaikai kelerius metus saugomi nepalaidoti. ...