- ekonomika.lt
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Žmogaus intelekto koeficiento (IQ) matavimas yra netikslus mokslas ir būtent dėl šios priežasties Gineso rekordų knyga dar 1990 metais pašalino didžiausio IQ kategoriją, rašo portalas „Business Insider“.
Vis dėlto, norint išsiaiškinti protingiausius pasaulio žmones reikia remtis ne vien tik oficialiais testais, kurių rezultatai gali kaskart būti skirtingi, tačiau ir įvairiais gandais bei paskalomis. Štai sąrašas žmonių, kuriuos portalas „Business Insider“ išskyrė kaip protingiausius pasaulyje.
18. Sharon Stone, IQ 154
Amžius – 53 metai
Tautybė – amerikietė
Profesija – aktorė, modelis
Yra plačiai paplitusi nuomonė, kad JAV aktorės Sh. Stone IQ siekia 154. Ji taip pat teigė esanti žmonių su aukštu intelekto koeficientu organizacijos „Mensa“ narė, tačiau 2002 metais atsiėmė šį pareiškimą. Būdama 15 metų ji gavo Pensilvanijos valstijoje esančio Edinboro universiteto stipendiją bei studijavo jame kūrybinį rašymą ir šiuolaikinį meną.
17. Paulas Allenas, IQ 160
Amžius – 58 metai
Tautybė – amerikietis
Profesija – „Vulcan“ kompanijos pirmininkas
Teigiama, kad JAV stojamojo egzamino (SAT) metu P. Allenas surinko maksimalų balų skaičių ir 10 balų aplenkė savo partnerį „Microsoft“ kompanijoje Billą Gatesą. Manoma, kad P. Alleno IQ siekia 160.
P. Allenas tikrai turėjo būti protingas, nes 1980 metais sugebėjo įtikinti IBM kompaniją, kad „Microsoft“ DOS sistema veiks „Intel“ mikroschemose, nors taip dar nebuvo. Tai buvo lemtingas žingsnis, garantavęs sutartį su IBM ir visiems laikams pakeitęs asmeninių kompiuterių naudojimą.
16. Stephenas W. Hawkingas, IQ 160
Amžius – 69 metai
Tautybė – anglas
Profesija – fizikos teoretikas ir kosmologas
Duodamas interviu televizijos kanalui MSNBC S. Hawkingas yra pasakęs: „Žmonės, kurie giriasi savo intelekto koeficientu, yra nevykėliai“. Vis dėlto, manoma, kad jo IQ siekia 160.
Paties S. Hawkingo teigimu, skaityti jis išmoko tik būdamas aštuonerių. Oksfordo universiteto kolegijoje jo baigiamųjų egzaminų rezultatai buvo tokie prasti, kad jam reikėjo laikyti trečią egzaminą žodžiu. Kuomet jam buvo nustatyta Alzhaimerio liga, jis metė savo doktorantūros studijas, nes nesitikėjo tiek ilgai gyventi.
15. Robertas Byrne’as, IQ 170
Amžius – 83 metai
Tautybė – amerikietis
Profesija – profesorius, rašytojas, šachmatų didmeistris
R. Byrne’as pirmą kartą savo intelektą pademonstravo žaisdamas šachmatus Niujorke. Jis buvo laikomas vienu iš Collinso vaikinų, kuriuos mokė 20–ojo amžiaus šachmatų didmeistris Johnas W. Collinsas.
Intelekto koeficientų vertinimo portalo „Career and Test“ duomenimis, R. Byrne‘o IQ siekia 170. Nuo 1972 iki 2006 metų R. Byrne‘as dienraštyje „The New York Times“ rašė straipsnius apie šachmatus.
14. Judit Polgar, IQ 170
Amžius – 35 metai
Tautybė – vengrė
Profesija – šachmatų didmeistrė
Stipriausia šachmatininkė moteris per visą istoriją Judit Polgar tapo jauniausia šachmatų didmeistre, kuomet būdama 15 metų įveikė Bobby Fischerį. Teigiama, kad jos intelekto koeficientas gali siekti 170.
J. Polgar tėvas nuo pat mažų dienų mokė savo tris dukteris žaisti šachmatais. Kitos dvi J. Polgar seserys taip pat yra šachmatų didmeistrės.
13. Seras Andrew Wilesas, IQ 170
Amžius – 58 metai
Tautybė – anglas
Profesija – Princetono universiteto matematikos profesorius
1995 metais A. Wilesas įrodė 358 metų senumo matematikos teoriją, vadinamą Fermato paskutiniąja teorija, kuri iki to laiko Gineso rekordų knygoje buvo įrašyta kaip sunkiausia matematikos užduotis pasaulyje. Šios teorijos įrodymas atnešė A. Wilesui šiokį tokį populiarumą – jis buvo paminėtas viename „Star Trek“ epizode bei dvejose Stiego Larssono populiariosios trilogijos knygose. 2000 metais jam buvo suteiktas sero titulas.
12. Jacobas Barnettas, IQ 170
Amžius – 12 metų
Tautybė – amerikietis
Profesija – studentas
J. Barnettas kalbėti pradėjo būdamas 3 metukų, kuomet jau vardindavo visas abėcėlės raides nuo pradžių ir nuo galo. Teigiama, kad šio jaunuolio IQ siekia 170.
Būdamas trejų J. Barnettas su tėvais nuėjo į planetariumą, kur nustebino visus susirinkusius, kuomet teisingai atsakė į klausimą apie Marso mėnulių gravitacinę trauką. Šiuo metu jis studijuoja Indianos valstijoje esančiame Purdue universitete.
11. Benjaminas Netanyahu, IQ 180
Amžius – 62 metai
Tautybė – žydas
Profesija – politikas
2010 metais Benjaminas Netanyahu užėmė 11 vietą įtakingiausių pasaulio asmenybių sąraše. Pranešama, kad jo intelekto koeficientas siekia 180. 1973 metais B. Netanyahu metė Masačusetso technologijos universitetą ir išvyko į Jom Kipuro karą, o jam pasibaigus sugrįžo atgal ir gavo architektūros bakalauro diplomą.
10. Bobby Fischeris, IQ 180
Gimė – 1943 metų kovo 9, mirė – 2008 metų sausio 17, būdamas 64 metų
Tautybė – amerikietis
Profesija – šachmatų didmeistris, rašytojas
B. Fischeris turėjo nuostabią atmintį ir dar būdamas mokykloje atliko Stanfordo – Binet IQ testą, kuriame, pasak chess.com, surinko 180. Jis buvo nenuorama genijus, turintis psichinių sveikatos sutrikimų. Greičiausiai jis buvo protingiausias nusikaltėlis visame pasaulyje. 1992 metais, nepaisydamas JAV valstybės departamento draudimo, jis išvyko į Jugoslaviją, kuriai tuomet buvo pritaikytos ekonominės sankcijos, kur peržaidė šachmatų partiją su Borisu Spassky.
9. Johnas H. Sununu, IQ 180
Amžius – 72 metų
Tautybė – kubietis
Profesija – mechanikos inžinierius, politikas
J. Sununu, kurio IQ siekia 180, priklauso „Mega Society“ organizacijai, kurios nariais tampa asmenys su itin aukštu intelekto koeficientu.
8. Jamesas Woodsas, IQ 180
Amžius – 64 metų
Tautybė – amerikietis
Profesija – aktorius
J. Woodsas buvo puikus studentas, kuriam universiteto stojamųjų egzaminų metu pavyko surinkti maksimalų 800 balų skaičius egzamino žodžiu metu ir 779 balus iš matematikos egzamino. Jis įstojo į Masačusetso technologijos universitetą ir buvo teigiama, kad jo IQ siekia 180.
7. Marilyn vos Savant, IQ 186
Amžius – 64 metų
Tautybė – amerikietė
Profesija – rašytoja
1985 metais Gineso rekordų knygoje M. vos Savant buvo įrašyta kaip protingiausia pasaulio moteris, kurios intelekto koeficientas siekė 190. Skirtingų IQ testų metu jai buvo pavykę pasiekti net 228 balus. M. vos Savant buvo arši kito genijaus A. Wileso Fermato teoremos kritikė ir 1993 metais parašė knygą, kurioje įvertino jo metodologiją kaip turinčią trūkumų. 1995 metais, sulaukusi kritikos dėl to, kad ne iki galo supranta visas matematines teorijas, ji atsiėmė savo kritiką ir pritarė A. Wileso metodams.
6. Garis Kasparovas, IQ 190
Amžius – 47 metų
Tautybė – azerbaidžanietis
Profesija – šachmatų didmeistris, rašytojas, politinis aktyvistas
2003 metais G. Kasparovas lygiosiomis pabaigė šachmatų mačą su kompiuteriu, galinčiu apskaičiuoti per 3 mln. ėjimų per sekundę. Vienų šaltinių teigimu G. Kasparovo IQ siekia 135, tačiau kiti teigia, kad jo intelekto koeficientas yra 190.
G. Kasparovas teigia, kad 1997 metais vykusio mačo metu su IBM kompanijos „Deep Blue“ kompiuteriu, kurį G. Kasparovas pralaimėjo, kompiuteris prieš jį sukčiavo. Šachmatų didmeistrio teigimu, kompiuterio ėjimuose jis įžvelgė „didelį sumanumą ir kūrybiškumą“, kurie galėjo būti tik žmogaus poveikio pasekmė. IBM kompanija atmetė šiuos kaltinimus, atsisakė pateikti G. Kasparovui kompiuterio žaidimo įrašus ir galiausiai iš vis išėmė kompiuterį iš apyvartos.
5. Philipas Emeagwalis, IQ 190
Amžius – 56 metų
Tautybė – nigerietis
Profesija – rašytojas, oratorius
1967 metais būdamas 13–os Ph. Emeagwalis metė mokyklą ir išvyko dalyvauti Nigerijos pilietiniame kare. Vėliau jis savarankiškai baigė mokyklą ir įstojo į Oregono valstijos universitetą, kur gavo matematikos bakalauro diplomą ir tris magistro laipsnio diplomus – matematikos, aplinkosaugos ir jūrų inžinerijos.
4. Christopheris Michaelas Langanas, IQ 195
Amžius – 59 metų
Tautybė – amerikietis
Profesija – statybininkas, žemės ūkio darbuotojas, miškų gaisrininkas, apsauginis ir rašytojas
Ch. Langanas geriausiai išlaikė universiteto stojamuosius egzaminus, tačiau buvo išmestas iš Montanos valstijos universiteto po to, kai pareiškė, kad jo dėstytojai nėra pakankamai kvalifikuoti, kad išmokytų jį ką nors naujo. Teigiama, kad jo intelekto koeficientas svyruoja nuo 195 iki 210. Mažasis Ch. Langanas pradėjo kalbėti būdamas vos pusės metukų, o sulaukęs trijų jau mokėjo skaityti.
3. Kimas Ung–Yongas, IQ 210
Amžius – 49 metų
Tautybė – pietų korėjietis
Profesija – civilinis inžinierius
K. Yongas jau būdamas šešių mėnesių galėjo puikiai kalbėti, o sulaukęs 3 metų tapo Hanyango universiteto kviestiniu studentu. Gineso rekordų knygoje buvo rašoma, kad jo intelekto koeficientas siekia 210. Būdamas 16 jis metė darbą NASA ir tuomet jį kvietė visi prestižiškiausi Pietų Korėjos universitetai. Vis dėlto, K. Yongas pasirinko provincijoje esantį koledžą, kuriame gavo civilinės inžinerijos daktaro laipsnį.
2. Christopheris Hirata, IQ 225
Amžius – 29 metų
Tautybė – amerikietis
Profesija – Kalifornijos technologijų instituto astrofizikos profesoriaus asistentas
Ch. Hirata praleido viduriniąją mokyklą ir būdamas 16 jau dirbo kartu NASA projekte, kuriame buvo svarstoma Marso kolonizacijos galimybė. Princetono universiteto studentų laikraštyje buvo teigiama, kad Ch. Hiratos IQ siekia 225.
1. Terrence‘as Tao, IQ 230 (nuotraukoje)
Amžius – 35 metų
Tautybė – australas
Profesija – matematikas
Būdamas aštuonerių T. Tao universitetų stojamojo egzamino metu surinko 760 balų. 20–metis T. Tao įgijo Princetono universiteto mokslų daktaro laipsnį, o dar po ketverių metų tapo jauniausiu Kalifornijos universiteto profesoriumi. Davidsono instituto duomenimis jo IQ svyruoja nuo 220 iki 230.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
JAV stabdo „Starship“ raketų skrydžius po sprogimo bandymo metu1
Penktadienį JAV sustabdė planuojamus raketų „Starship“ skrydžius ir įpareigojo milijardieriaus Elono Musko bendrovę „SpaceX“ atlikti tyrimą dėl skrydžio metu virš Karibų jūros sausio 16 d. sprogusios raketos, prane&sca...
-
ES plečia tyrimą platformos „X“ atžvilgiu1
Europos Sąjunga (ES) penktadienį pareikalavo, kad platforma „X“ pateiktų daugiau informacijos apie savo algoritmus, Elono Musko pareiškimams dėl Europos politikos didinant spaudimą blokui imtis veiksmų. ...
-
„TikTok“ apskųsta Europoje1
Už privatumą internete kovojantys aktyvistai ketvirtadienį pranešė skirtingose Europos šalyse pareiškę nusiskundimų šešioms kinų bendrovėms, įskaitant „TikTok“, kaltindami jas „neteisėtai“ si...
-
Mokslininkai ištyrė Peru mumijas: turėjo išskirtinių tatuiruočių
Mokslininkai ištyrė apie 100 mumijų iš Peru Čankajaus kultūros civilizacijos, klestėjusios iki Inkų imperijos ir europiečių atvykimo. Visi asmenys turėjo vienokias ar kitokias tatuiruotes ant plaštakų, žastų, dilbių ar kitų k...
-
Paleista „Blue Origin“ raketa „New Glenn“
Milijardieriaus Jeffo Bezoso įkurta kosmoso bendrovė „Blue Origin“ anksti ketvirtadienį pirmą kartą paleido savo didžiulę raketą „New Glenn“. ...
-
„SpaceX“ į kosmosą iškėlė dar du lietuviškus palydovus2
JAV kosmoso bendrovė „SpaceX“ misijos „Transporter 12“ metu antradienio vakarą į kosmosą iškėlė du Lietuvos įmonės „Kongsberg NanoAvionics“ („NanoAvionics“) palydovus. ...
-
Kodėl traškučių pakeliuose tiek daug oro: retas žino ar susimąsto apie tai2
Į šį klausimą atsakė patys gamintojai. Faktas yra tas, kad traškučių pakuotėje esantis oras atlieka pagrindinį vaidmenį. Pasak gamintojų, tai – ne šiaip paprastas oras, kaip daugelis mano, o azotas, kuris naudojamas tam, ka...
-
Tarptautinis faktų tikrintojų tinklas: Zuckerbergo pareiškimas apie cenzūrą yra netiesa2
Įmonės „Meta“ steigėjo ir generalinio direktoriaus Marko Zuckerbergo pareiškimas, kad feisbuko faktų tikrinimo programa pavirto į cenzūrą, yra „netiesa“, ketvirtadienį pranešė Tarptautinis faktų tikrintojų tinkl...
-
Mokslininkai: pirmą kartą viršyta kritinė pasaulinio atšilimo riba3
Mokslininkų teigimu, praėję metai buvo karščiausi nuo tada, kai buvo pradėti fiksuoti tokie duomenys – be to, tai buvo pirmieji metai, kuriais viršyta svarbi 1,5 laipsnio Celsijaus pasaulinio atšilimo virš ikipramoninio l...
-
„Meta“ atsisako faktų tikrinimo programos: cenzūros pabaiga ar chaoso pradžia?
JAV technologijų bendrovė „Meta“ antradienį paskelbė, kad atsisakys savo faktų tikrinimo programos. ...