- Miglė Giri, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Dėl skandalų žinomas buvęs Prancūzijos ministras Bernard'as Tapie (Bernaras Tapi), kuriam anksčiau priklausė sporto prekių gamintoja „Adidas“, būdamas 78-erių, po ketverius metus trukusios kovos su vėžiu mirė, Marselio laikraščiui „La Provence“ pranešė jo šeima.
„Dominique Tapie (Dominik Tapi) ir jo šeima su didžiuliu liūdesiu skelbia apie savo vyro ir tėvo, Bernard'o Tapie, mirtį šį sekmadienį“, – sakoma pareiškime.
Vienas magnato sūnų Stephane'as Tapie (Stefanas Tapi) šią žinią patvirtino socialiniame tinkle „Instagram“.
B. Tapie yra buvęs Socialistų partijos deleguotas ministras, sugebėjęs savo rankomis pastatyti sporto ir žiniasklaidos imperiją, bet vėliau susidūręs su virtine teisinių problemų.
Iš kuklios šeimos kilęs B. Tapie savo karjeros pradžioje praturtėjo perimdamas žlungančių bendrovių kontrolę, ir nevengė puikuotis savo turtais, tokiais kaip 72 m ilgio jachta ir jam daug metų priklausęs Marselio futbolo klubas.
Įtariama, kad jis prisidėjo prie rungtynių režisavimo Prancūzijos aukščiausioje futbolo lygoje.
Prancūzijos prezidentūra pareiškė užuojautą dėl B. Tapie, kuriam 2017-aisiais buvo diagnozuotas skrandžio vėžys, mirties. Prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) yra Marselio klubo gerbėjas.
B. Tapie taip pat buvo nusipirkęs dviratininkų komandą ir net turėjo laiko vaidinti, pavyzdžiui, įkūnijo policijos inspektorių viename populiariame televizijos šou.
1992 metais jis neilgai ėjo miestų plėtros ministro pareigas prezidento Francois Mitterrand'o (Fransua Miterano) vyriausybėje, vėliau buvo išrinktas į Prancūzijos parlamentą ir į Europos Parlamentą.
Jo imperija įspūdingai žlugo 10-ojo dešimtmečio pabaigoje. B. Tapie daugelyje bylų buvo pripažintas kaltu dėl korupcijos, mokestinio sukčiavimo ir netinkamo įmonių turto panaudojimo. Jis taip pat penkis mėnesius išbuvo už grotų ir neteko teisės dalyvauti bet kokiuose rinkimuose Prancūzijoje.
Išėjęs iš kalėjimo 1997 metais B. Tapie išbandė savo jėgas pramogų versle, o 2012 metais tapo ir žiniasklaidos magnatu, perėmęs Pietų Prancūzijos dienraščio „La Provence“ ir kitų laikraščių kontrolę.
B. Tapie daugiau nei dešimtmetį nedavė ramybės sukčiavimo byla, apimanti valstybinio arbitražo jam priteistą labai kontroversišką 400 mln. eurų kompensaciją, kurios suma pribloškė Prancūziją.
Teisėjų kolegija nutarė, kad B. Tapie tapo sukčiavimo auka, kai 1993 metais pardavė savo „Adidas“ akcijas valstybiniam Prancūzijos bankui „Credit Lyonnais“, kuris, kaip vėliau teigta, nepakankami įvertino šį sportinės aprangos prekės ženklą.
Šioje byloje figūruoja ir tuometė finansų ministrė Christine Lagarde (Kristin Lagard), dabar vadovaujanti Europos centriniam bankui.
Ch. Lagarde vaidmuo skiriant jam kompensaciją sukėlė įtarimų, kad jos buvęs viršininkas eksprezidentas Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi), kurio kandidatūrą ji rėmė per 2007 metų rinkimus, buvo palankiai nusiteikęs verslininko atžvilgiu. Pats N. Sarkozy tokius kaltinimus kategoriškai neigia.
Praėjusį rudenį B. Tapie sukčiavimo bylos nagrinėjimas buvo atidėtas pablogėjus jo savijautai dėl skrandžio ir stemplės vėžio. Galiausiai jis buvo pripažintas kaltu dėl sukčiavimo, bet nuosprendį apskundė, o apeliacinis teismas savo verdiktą turi paskelbti trečiadienį.
Ch. Lagarde 2016 metais buvo pripažinta kalta dėl aplaidumo, bet nei baudos, nei laisvės atėmimo bausmės negavo.
Nepaisant visko B. Tapie išliko nepaprastai populiarus, jo nuomonės įvairiausiais klausimais nuolat teiraudavosi žurnalistai.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Aušvicą išgyvenęs vyras smerkia „didžiulį antisemitizmo augimą“
Aušvicą išgyvenęs Marianas Turskis pirmadienį, minint 80-ąsias nacių mirties stovyklos išlaisvinimo metines, pasmerkė „didžiulį antisemitizmo augimą“ ir paragino drąsiai kovoti su Holokausto neigėjais ir sąmokslo te...
-
Estijoje už sankcijų pažeidimą skirta lygtinė bausmė buvusiam vietos „Sputnik“ vadovui
Talino Harju apygardos teismas pirmadienį skyrė lygtinę trejų metų laisvės atėmimo bausmę vienam iš buvusių Rusijos propagandinio portalo „Sputnik“ Estijoje vadovų Mati Dmitrijui Terestalui už sąmoningą sankcijų pažeidimą. ...
-
Londonas skyrė naujų sankcijų Baltarusijai
Jungtinės Karalystės (JK) užsienio reikalų ministerija pirmadienį pareiškė, kad skyrė sankcijas šešiems baltarusiams ir trims Baltarusijos gynybos sektoriaus subjektams, praėjus dienai po Vakarų nesąžiningais laikomų prezidento...
-
ES pasiūlė nupirkti dujų Moldovos separatistiniam Uždniestrės regionui
Europos Sąjunga pirmadienį pasiūlė 30 mln. eurų skubios pagalbos, kad būtų galima nupirkti dujų Moldovos separatistiniam Uždniestrės regionui, kai Rusija nutraukė jų tiekimą. ...
-
„Tesla“ ir BMW padavė ES į teismą
Naujojo JAV prezidento artimo sąjunginingo Elono Musko „Tesla“ ir Vokietijos prabangių automobilių milžinė BMW užginčijo ES įvestus importo muitus Kinijoje pagamintiems elektromobiliams Bendrijos aukščiausios instancijos teisme, pir...
-
„Bloomberg“: masinis migrantų išvarymas gali skaudžiai kirsti JAV ekonomikai
Jei JAV prezidentui Donaldui Trumpui pavyktų deportuoti visus nelegalius imigrantus, kurių gali būti apie 11 mln., šalies bendrasis vidaus produktas (BVP) gali sumažėti maždaug 8 proc., skelbia „Bloomberg“ agentūra. ...
-
Izraelis atveria Adolfo Eichmanno teismo archyvus
Izraelio valstybinis archyvas pirmadienį paskelbė, kad suteikia viešą interneto prieigą prie šimtų tūkstančių dokumentų, susijusių su nacių karo nusikaltėlio Adolfo Eichmanno, vieno pagrindinių Holokausto organizatorių, teismo proce...
-
Vengrija leis ES pratęsti sankcijas Rusijai
Tikimąsi, kad Vengrija pirmadienį atsisakys savo prieštaravimų dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų Rusijai pratęsimo, teigė diplomatai. ...
-
Čikagoje vykdomi reidai prieš nelegalius migrantus
Donaldo Trumpo pasienio reikalų patikėtinis sekmadienį teisino bažnyčių ir mokyklų reidus kaip dalį kovos su nelegalia imigraciją, o jo biuras paskelbė federalinio lygmens operaciją, skirtą kovoti su galimai pavojingais nusikalstamais atvykėliais....
-
Pietų Korėjos prezidentui pateikti kaltinimai: kas toliau?
Nušalintam Pietų Korėjos prezidentui Yoon Suk-yeolui pateikti kaltinimai dėl karo padėties paskelbimo, dėl kurio šalyje kilo politinė sumaištis, o prokurorai jį kaltina „buvus maišto vadeiva“, teigiama parei&scaro...