- LNK inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė „Žinių radijuje“ kalbėdama apie „Foxpay“ skandalą sakė, kad politinė atsakomybė dar nėra prisiimta, kadangi valstybė ir jos viešieji pirkimai suvaidino nemenką vaidmenį šioje istorijoje.
Anot patarėjos, galimai nusikalstamoje „Foxpay“ veikloje dalyvavo ne keli atskiri žmonės, o turtingų žmonių grupė. I. Segalovičienės neįtikino konservatorių partijos argumentai, kad buvusi ministrė Monika Navickienė jau sumokėjo politinę kainą dėl ryšių su „Foxpay“ akcininkais.
Pasak patarėjos, vykstant ikiteisminiam tyrimui ir išaiškėjant daugiau detalių, politinės atsakomybės klausimas negali būti uždarytas. Tai tik ledkalnio viršūnė – taip apie dabar kilusį „Foxpay“ skandalą sako finansų ekspertai. Apie tai LNK žurnalistas kalbėjosi su ekonomistu Mariumi Dubnikovu.
– Aš manau, kad turime problemą. Tai labai liberalus požiūris į „Fintech“, kuris lėmė tai, kad pastaruoju metu Lietuvoje atsirado kompanijų, kurios yra šiek tiek keistos arba turi tam tikrą šešėlį.
– Bet kyla klausimas – ką darysime toliau? Anksčiau džiaugėmės, kad Lietuva yra pažangi valstybė, „Fintech“ rojus ir kiek turime tokių „Fintech“ kompanijų. Tai kas turėtų būti daroma toliau?
– Buvo keletas tokių valstybių. Pavyzdžiui, Čekija prieš maždaug dešimt metų, Londonas ir Liuksemburgas, kurios bandė pritraukti kompanijas. Mes taip pat esame tame sąraše. Taigi, kiek turime tų pilkų kompanijų, velnias žino. Manau, kad Lietuvos bankas turėtų atsakyti į šį klausimą.
– O kalbant konkrečiai apie „Foxpay“ skandalą, kokia atsakomybė tenka priežiūros institucijoms, kai buvo galimai išplauta ne keli tūkstančiai, o net keliolika milijonų?
– Aš atsakyčiau paprastai – nemanau, kad 17 mln., kurie yra įvardijami, yra didelė problema. Ta suma yra maža. Įtariu, kad suma yra daug didesnė. Nes 17 mln. išplauti šiaip nėra verslas, kuriuo verta užsiimti.
– Tos pačios įstaigos, kurios teikia tokias finansines paslaugas, privalo turėti savikontrolės mechanizmus, susijusius su pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencija. Todėl kyla klausimas – kas šiuo atveju nesuveikė? Koks tikslas turėti tokius specialistus įmonėje, jei tai tiesiog neveikia?
– Kiekvienoje finansų įstaigoje turi būti specialistai, kurie prižiūri pinigų plovimo prevencijos priemones. Jei įmonė iš tiesų yra nutaikyta iš karto plauti pinigus, labai tikėtina, kad tie specialistai yra samdomi ne tam, kad prižiūrėtų, bet tam, kad užmaskuotų veiklą. Bijau, kad šioje situacijoje gali būti žmonių, kurie būtent dangstė šią situaciją. Tokie asmenys turi atsakyti už tuos veiksmus, kurie buvo vykdomi.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kitas svarbus ir tikrai jautrus klausimas. Kai „Foxpay“ tapo mokėjimo tarpininku valstybės įstaigoms, dabar teigiama, kad vartotojai gerokai permokėjo atsiskaitydami už kai kurių valstybinių institucijų ar įmonių paslaugas. Kai kuriais atvejais vartotojai net neturėjo galimybės atsiskaityti kitaip. Ar galėtumėte paaiškinti, kodėl valstybinėms institucijoms reikalingas mokėjimo tarpininkas, kaip „Foxpay“, ir koks jo vaidmuo bei kokia iš to nauda?
– Kelčiau klausimą – kodėl toks tarpininkas apskritai atsirado? Suprantu, kodėl „Foxpay“ reikėjo valstybinio užsakymo. Dėl to, kad jei pasitvirtins įtarimai, kad ši kompanija plovė pinigus, tai nėra geresnės galimybės, kaip, pavyzdžiui, vykdyti valstybines įmokas. Tai reiškia, kad tuo pačiu metu yra labai daug įmokų ir tarp jų gali atsirasti keistų mokėjimų, kuriuose, tarkime, plaunami pinigai. O kas patvirtino šiuos mokėjimus, tai aš labai abejočiau. Nes kam reikalingas tarpininkas tam, kad galėčiau sumokėti valstybės mokesčius, aš nesuprantu.
– Kalbant apie dabartinį „Foxpay“ skandalą – ar vartotojams būtų kompensuota už tas permokas, apie kurias dabar kalbama? Kieno lėšomis tai būtų daroma? Ar tai būtų valstybės lėšos, t. y. visų mokesčių mokėtojų pinigai, ar įmanoma iš to paties tarpininko reikalauti kompensacijų dėl neteisingos kainodaros?
Bijau prognozuoti, nes tai labai jautri tema, tačiau tokioms finansų įstaigoms tokie atvejai dažniausiai baigiasi jų uždarymu.
– Nepervertinčiau šios situacijos, nes permoka dažniausiai buvo tik keli centai ar eurai. Tas kompensavimas, manau, tiesiog neįvyktų, nes sumos yra per mažos ir, kaip pasakyti, tai per mažas klausimas.
– Gerai, kalbant apie bendrą nuostolį ir šalies reputaciją, dabartinėje situacijoje areštuotas „Foxpay“ savininkų nekilnojamasis turtas, kitos vertybės bei susijusių asmenų turtas. Bet kyla klausimas – ar po tokių situacijų teisėsaugai pavyksta susigrąžinti prarastas valstybės ar gyventojų lėšas?
– Manau, kad ne. Didžiausia žala yra reputacinė. Tokie skandalai yra žinomi visame pasaulyje ir tai smarkiai kenkia „Fintech“ rinkai. „Fintech“ rinka patiria labai didelių nuostolių. Mes, kaip rinka, nebepritrauksime tų kompanijų, kurių norėtume. Didžiųjų kompanijų atėjimas į Lietuvą tampa vis sudėtingesnis. Tos kompanijos, kurias norėtume matyti, tiesiog nesirinks Lietuvos. Tai yra didžiausia problema.
– Kas toliau vyks su pačia „Foxpay“ kompanija? Juk jų paslaugos yra teikiamos ne tik Lietuvoje. Ką dažniausiai patiria įmonės, veikiančios per kelias šalis, po tokių sukrėtimų?
– Bijau prognozuoti, nes tai labai jautri tema, tačiau tokioms finansų įstaigoms tokie atvejai dažniausiai baigiasi jų uždarymu. Kaip bus šiuo atveju, sunku pasakyti, bet prognozės nėra geros.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas71
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...
-
Baltijos šalių ministrai ragina suvienodinti tiesiogines žemės ūkio išmokas1
Lietuvoje vykusiame susitikime Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino visas Europos Sąjungos valstybes nares suvienodinti tiesiogines išmokas žemės ūkiui. ...
-
Nuo gruodžio baisogališkiai traukiniais į Vilnių keliaus be persėdimų2
Nuo gruodžio vidurio, savaitgaliais, į šalies sostinę nuvykti norintys Baisogalos gyventojai tą galės padaryti keliaujant vienu traukiniu. ...
-
BFK vadovas: vienkartinių pensijų fondų išmokų nereikia apmokestinti
Naujasis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas mano, kad ir toliau nereikėtų apmokestinti vienkartinės išmokos iš antros pakopos pensijų fondų. Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas mano, jog valstybės įmokėta dalis ar ...