- Lukas Juozapaitis, Aurimas Ragelis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Statistikams paskelbus, jog išankstinė mėnesio bei metinė infliacija spalį siekė po 0,1 proc., šalies bankų ekonomistai sako, kad kainų augimo tempas yra sulėtėjęs laikinai ir kitąmet vėl turėtų didėti bei grįžti į ekonomikai sveiką lygį.
Jų teigimu, kainų augimą kitąmet lems nuo sausio įsigaliosiantys didesni akcizai kurui, alkoholiui ir tabakui, CO2 dedamoji degalams, taip pat didesnė minimali mėnesio alga.
„Citadele“ banko ekonomistas Aleksandras Izgorodinas pabrėžia, kad kitąmet žmonių perkamoji galia nenukentės, nes atlyginimai augs sparčiau.
„Kol kas galime pasidžiaugti, kad infliacija sulėtėjo, bet tai yra ganėtinai laikinas aspektas. Bet gera žinia ta, kad ir kitais metais, pagal mūsų paskaičiavimus, atlyginimai turėtų kilti sparčiau nei infliacija. Infliacija kitąmet spartės, bet gyventojų perkamosios galios dinamika kitąmet turėtų būti teigiama“, – BNS antradienį sakė A. Izgorodinas.
„Faktas, kad kitąmet atlyginimai augs sparčiau nei kainos“, – pridūrė jis.
„Kaupiasi tam tikros priežastys“, – BNS sakė Šiaulių banko vyriausioji ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Nuo kitų metų sausio 1 dienos ateina dideli mokestiniai pakeitimai, tarkime, energetikos srityje, taip pat, minimalios algos didėjimas. Be to, ženklus palūkanų normų kritimas. Visi šie veiksniai prisidės prie infliacijos įsibėgėjimo.
Anot jos, spalį toliau tęsiasi mažos infliacijos periodas, kurį lemia vangesnė nei pernai vartojimo paklausa, daugelio prekių kainų korekcijos. Panašus infliacijos lygis, anot jos, turėtų išlikti iki metų pabaigos.
„Atokvėpis po infliacijos šoko vis dar jaučiamas. Matyt, iki metų galo reikšmingų pokyčių būti neturėtų“, – teigė ekonomistė.
Pasak A. Izgorodino, kainos Lietuvoje iš esmės stabilizavosi ir nebekyla, tačiau pingant energetikai ir prekėms toliau brangsta paslaugos.
„Pavyzdžiui, restoranų, kavinių infliacija per metus pakilo beveik 9 proc. Reiškia, kad energetikos ir prekių segmente infliacijos grėsmės praktiškai nėra, o paslaugų segmente tos grėsmės lieka“, – sakė ekonomistas.
„Paslaugų infliacija yra ilgalaikė, ji visada yra gerokai aukštesnė nei bendra vidutinė infliacija, įskaitant ir prekes“, – pabrėžė I. Genytė-Pikčienė.
A. Izgorodino teigimu, dabartinis infliacijos stabtelėjimas yra laikinas, o kitąmet rodiklis turėtų augti apie du kartus iki maždaug 3 proc.
„Nuo kitų metų sausio 1 dienos ateina dideli mokestiniai pakeitimai, tarkime, energetikos srityje, taip pat, minimalios algos didėjimas. Be to, ženklus palūkanų normų kritimas. Visi šie veiksniai prisidės prie infliacijos įsibėgėjimo“, – teigė analitikas.
Tuo metu I. Genytė-Pikčienė aiškino, jog 2025-aisiais vidutinė metinė infliacija grįš į ekonomikai sveiką lygį. Pasak jos, defliacija ekonomikai nėra „sveikas dalykas“, tuo metu pakankamai aukšta infliacija skatina ekonominius procesus, investicijas.
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, išankstinė metinė ir mėnesio infliacija spalį siekia po 0,1 proc., tuo metu vidutinė metinė infliacija siekė 0,9 proc. Mėnesio infliacija fiksuojama antrą kartą iš eilės.
Anot statistikų, metinę infliaciją spalį augino restoranų, kavinių ir kitų viešojo maitinimo įmonių bei farmacijos gaminių brangimas, o ją labiausiai smukdė degalų ir tepalų bei elektros kainų kritimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Siūlo išeitį ilgalaikiam nedarbui: trūksta bendruomenės poreikius atliepiančių veiklų2
Šią savaitę Trišalei tarybai buvo pristatytos Vakarų šalių patirtis įgyvendinant kovai su nedarbu skirtas darbo garantijos programas. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovės Ingos Liubertės, darbo garantijos...
-
Tarnyba: didelė dalis vyresnių žmonių susiduria su sunkumais naudojantis skaitmeninėmis paslaugomis1
Skaitmeninės paslaugos sunkiai prieinamos didelei daliai vyresnio amžiaus žmonių. Neretai šie asmenys, neužtikrinus alternatyvų paslaugoms internetu, lieka socialinio gyvenimo paraštėse, konstatavo skaitmeninės atskirties tyrimą atlikusi...
-
Situacija Lietuvoje – tragiška: brangsta mėgiamas tautiečių produktas50
Pieno produktai vis labiau brangsta ir viskas dėl Europoje nykstančių mažųjų ūkių. Mažėjant pieno pasiūlai, didėja jo paklausa, o kartu auga ir pieno produktų kainos. Pirkėjai baiminasi, kad jeigu pienas brangs ir toliau, teks jo atsisakyti. ...
-
Panaikinus „Foxpay“ licenciją VPT siūlo įsivertinti atsiskaitymo būdų alternatyvas
Lietuvos bankui (LB) penktadienį panaikinus finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) pirkimų vykdytojams siūlo įsivertinti kitų atsiskaitymo būdų alternatyvų pasiūlymą klientams. ...
-
I. Trinkūnaitė Lietuvos banko sprendimą panaikinti „Foxpay“ licenciją vadina susidorojimu6
Lietuvos banko (LB) sprendimą už šiurkščius ir nuolatinius pažeidimus panaikinti finansinių technologijų bendrovės „Foxpay“ licenciją, jos vadovė Ieva Trinkūnaitė vadina susidorojimu bei siekiu pagrįsti kuo griežtesnę ba...
-
Alytuje atidaryta nauja „Kauno grūdų“ gamykla2
Žemės ūkio ir maisto gamybos grupės „Akola group“ valdoma bendrovė „Kauno grūdai“ Alytuje atvėrė dar vieną gamyklą. ...
-
S. Krėpšta: panaikinus „Foxpay“ licenciją, bendrovės klientai neturėtų pajusti nepatogumų
Lietuvos banko (LB) valdybos narys Simonas Krėpšta tvirtina, kad nutraukus mokėjimo bendrovės „Foxpay“ licenciją, klientai nepatogumų nepajus. ...
-
Baltijos šalių ministrai ragina suvienodinti tiesiogines žemės ūkio išmokas1
Lietuvoje vykusiame susitikime Baltijos šalių žemės ūkio ministrai paragino visas Europos Sąjungos valstybes nares suvienodinti tiesiogines išmokas žemės ūkiui. ...
-
Nuo gruodžio baisogališkiai traukiniais į Vilnių keliaus be persėdimų2
Nuo gruodžio vidurio, savaitgaliais, į šalies sostinę nuvykti norintys Baisogalos gyventojai tą galės padaryti keliaujant vienu traukiniu. ...
-
BFK vadovas: vienkartinių pensijų fondų išmokų nereikia apmokestinti
Naujasis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas mano, kad ir toliau nereikėtų apmokestinti vienkartinės išmokos iš antros pakopos pensijų fondų. Tačiau socialdemokratas Algirdas Sysas mano, jog valstybės įmokėta dalis ar ...