- Goda Vileikytė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vasarį tiek mėnesio, tiek metinei infliacijai nesiekus 1 procento, ekonomistai teigia, kad tokia infliacija vartotojus veikia pozityviai – didėja jų perkamoji galia.
„Buvo lūkesčių tokių sausio mėnesį, kad gal bus metinė defliacija, bet aš sakyčiau, kad kol kas mes esam šiek tiek aukščiau nulio ir bus aukščiau nulio. Bet iš vartotojo pusės, galiu pasakyti, kad artimiausius pusę metų mes matysime infliaciją, kuri bus arti vieno procento, o tai visgi yra didinantis perkamąją galią veiksnys“, – BNS penktadienį sakė SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.
„Didžiulė gera naujiena vartotojams yra ta, kad bent jau šiemet tos kainos nedidėja, kai vidutinis darbo užmokestis didėja beveik dešimtadaliu, tai šiemet Lietuvos gyventojų perkamosios galios augimas yra sparčiausias, vienas sparčiausių per pastarąjį penkmetį“, – BNS teigė „Swedbank“ ekonomistas Nerijus Mačiulis.
Anot T. Povilausko, šiek tiek ūgtelėjusią mėnesio infliaciją lėmė augusios degalų, elektros kainos, taip pat padidintas pridėtinės vertės mokestis (PVM) maitinimo įstaigoms, augę alkoholio, tabako akcizai.
„Ką mes toliau matom, kad paslaugų kainos didėja. Nieko nėra labai netikėto, nes vis tiek darbo jėgos kaštai yra padidėję, vis dar į sausio ir vasario infliaciją ateinanti padidinto nuo 9 proc. iki 21 proc. PVM tarifo maitinimo paslaugoms įtaka“, – sakė ekonomistas.
„Kitas veiksnys, kad elektros kainos darė įtaką, nes prisiminkim, kad į vasario infliaciją įsiskaičiuoja elektros kainų pokytis už sausį. Sausį, prisiminkime, ir biržoje kaina buvo padidėjusi, ir padidėjo persiuntimo tarifas buitiniams vartotojams, lyginant su gruodžiu“, – aiškino T. Povilauskas.
Pigimas daugelio prekių yra mažai tikėtinas, kainų mažėjimas yra labai retas reiškinys, jeigu mes žiūrėtume tiek Lietuvos pastarųjų dešimtmečių istoriją (...)
N. Mačiulis pridūrė, kad pinga ir maisto žaliavų kainos.
„Maisto produktai vasario mėnesį buvo maždaug puse procento pigesni nei sausį ir pigesni nei prieš metus. Ši tendencija taip pat buvo tikėtina turint omenyje, kad žaliavų kainų tendencijose išlieka jų kainų mažėjimas. Tai yra palanki vartotojams tendencija, tiek, matome, grūdų, tiek kitų maistinių žaliavų kainos yra sumažėjusios. (...) Tai atsispindi ir galutinėse kainose“, – aiškino N. Mačiulis.
Prekių kainos neaugs, bet paslaugos toliau brangs
Anot T. Povilausko, kovą tradiciškai tikimasi mėnesio infliacijos – jo nuomone, ji galėtų siekti 0,3 proc.
„Kovas, jis yra beveik visada mėnesinės infliacijos mėnuo. Galvoju, kad per 10 metų mėnesinė defliacija gal buvo tik 2020 metų kovą, kai prasidėjo pandemija, nes kovą yra labai aiškus sezoniškumo vaidmuo dėl to, kad brangsta drabužiai ir avalynė, ir tikrai prideda nemažai prie tos mėnesinės infliacijos – turbūt apie 0,4 proc.“, – sakė ekonomistas.
Anot T. Povilausko, brangusius drabužius šiek tiek kompensuos nustojusios augti degalų, šilumos kainos.
„Kovo prasideda jau antra dekada ir matome, kad degalų kainos jau nustojo augti: dyzelinas atpigęs, benzinas laikosi panašiai. Iš čia kol kas stabilu. Šilumos kaina kovą yra sumažėjusi, lyginant su vasariu“, – teigė jis.
N. Mačiulio teigimu, infliacijos tendencijos ateityje išliks panašios į dabartines – prekės nebrangs, tuo metu paslaugų kainos didės.
„Žiūrint į ateinančius metus, tai matysime panašias tendencijas – prekių brangimui vis dar nėra priežasčių, tai reiškia, kad jos ir toliau nebrangs, o kai kurios gali ir šiek tiek atpigti, o pagrindinis infliacijos veiksnys išliks brangstančios paslaugos, o daugiausia įtakos turi didėjantys atlyginimai“, – sakė N. Mačiulis.
Vis dėl to, anot ekonomisto, didesnio prekių pigimo tikėtis nereikėtų.
„Pigimas daugelio prekių yra mažai tikėtinas, kainų mažėjimas yra labai retas reiškinys, jeigu mes žiūrėtume tiek Lietuvos pastarųjų dešimtmečių istoriją, tiek kitų Vakarų Europos valstybių, tai galima rasti kelis metus, kuomet sumažėja kainos ir tai paprastai būna gilių krizių, gilių ekonominių sukrėtimų metu“, – aiškino N. Mačiulis.
„Bet ką mes matome pastaruoju metu, tai tiesiog nuo 2022 metų pradžios pakilusios kainos į naujas aukštumas ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos valstybių, jos dabar nusistovėjo tame lygyje ir daugeliu atvejų nedidėja ir šiemet nedidės“, – pridūrė jis.
Valstybės duomenų agentūra penktadienį paskelbė, kad vasarį tiek mėnesio, tiek metinė infliacija siekė 0,7 proc., o vidutinė metinė infliacija – 6,1 procento.
Statistikų teigimu, metinė infliacija buvo mažiausia nuo 2021 metų vasario, kai ji siekė 0,6 proc. Mėnesio infliacija fiksuota antrą mėnesį iš eilės.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pakeisti teisės aktai ESO „atrišo rankas“: pradės intensyvius darbus
Pakeitus teisės aktus ir leidus tiesti požeminius elektros kabelius kelio juostoje, bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) galės prijungti naujų klientų į tinklo plėtrą investuodama 1,4 mln. eurų. ...
-
Penktadienį numatoma Nausėdos akistata su Lietuvos banko vadovu: aptars svarbų klausimą
Prezidentui Gitanui Nausėdai siūlant didesniam šalies gynybos finansavimui pasitelkti ir Lietuvos valiutos atsargas, o Lietuvos bankui pareiškus, jog tiesiogiai iš šio šaltinio finansuoti Vyriausybės poreikių negalima pag...
-
Apžvelgė kylančias degalų kainas: kur jos išliko mažiausios
Per pastarąją savaitę Lietuvoje padidėjo vidutinės degalų kainos: benzinas pabrango 1,3 proc., o dyzelino kaina išaugo 2,6 proc. Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, Europos Sąjungos (ES) šalių vidutinė svertinė degalų kai...
-
Savicko vizitas Alytuje: šių zonų vystymas čia yra užkoduotas
Ketvirtadienį lankydamasis Alytuje ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas su savivaldybės mere Rasa Vitkauskiene aptarė galimybes regione plėsti ir vystyti pramoninę bei Laisvąją ekonominę zoną (LEZ). ...
-
ŽŪM siūlo šią sritį irgi pripažinti gyvybiškai svarbia
Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlys pripažinti žemės ūkio ir maisto politiką viena svarbiausių Lietuvos nacionalinio saugumo vidaus politikos sričių. ...
-
Atvers kišenes: į tinklų atnaujinimą žada investuoti milijardus
Elektros skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per dešimtmetį į elektros ir dujų skirstymo tinklų plėtrą ir modernizavimą investuos apie 3,5 mlrd. eurų, o vien į elektros tinklus – apie 3,3 mlrd. eurų. ...
-
Kauniečiai praneša: dalis Dainavos – be elektros
Kauniečiai pradėjo dalytis informacija, kad dalis Dainavos mikrorajono neturi elektros. Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) puslapyje matyti, kad pranešimai apie dingusią elektrą tik auga. ...
-
Apklausa apnuogino realybę: dėl ko gyventojai būgštauja labiausiai
Savo finansinę padėtį Lietuvos gyventojai pernai vertino atsargiau – kiek augo vidutiniškai ją vertinančiųjų, be to, daugėjo planuojančių skolintis žmonių, rodo Lietuvos banko (LB) apklausa. ...
-
Budrio kritika buvusiems valdantiesiems: apsimetė nustebę dėl tokių išlaidų
Buvę valdantieji žinojo apie poreikį gynybai skirti papildomus 14 mlrd. eurų, teigia užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys. Tad, anot jo, dabartinės opozicijos teiginiai, kad Valstybės gynimo taryba (VGT) nepakankamai informavo apie tokį s...
-
Įsibėgėjo „Ką pasėsi... 2025“ dalyvių registracija
Kovo 27–29 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyksiančioje žemės ūkio parodoje „Ką pasėsi... 2025“ susijungia naujausios technologijos, tradicijos ir šiuolaikiškas požiūris į žemės...