Šv. Jeronimo premijos lietuvių literatūros vertėjui į užsienio kalbą laureatu šiemet išrinktas Rimas Užgiris, o už užsienio literatūros vertimus į lietuvių kalbą įvertintas Vyturys Jarutis, skelbia Kultūros ministerija.
Teatrologas Edgaras Klivis dėstytojo ir Teatrologijos katedros vedėjo darbą Vytauto Didžiojo universitete derina su Nacionalinio Kauno dramos teatro (NKDT) meno vadovo pareigomis. Anksčiau teatro kūrybinis pulsas jam buvo žinomas iš kritiko ir mokslininko pozicijos, o dabar drąsu kalbėti ir apie savarankiškai formuotą 2023-iųjų teatro kūrybinę programą.
Auganti sparčiai tobulėjančių technologijų įtaka mūsų kasdienybei kūrybinę kompaniją ALTR paskatino svarstyti apie jų ir meno sinergiją. ALRT pristatomas dirbtinio intelekto sukonstruotas tekstas "Šis adresas neegzistuoja" – pirmasis dramaturgijos kūrinys lietuvių kalba.
Nors teatrui pandemijos laikas tapo dideliu iššūkiu, vienai jo sričiai – dramaturgijai – šis laikas pasirodė palankus. Tą paliudijo Vilniaus mažojo teatro (VMT) organizuotas „DramaTest“ atviras kvietimas, kurio metu net trys iš keturių komisijos atrinktų režisierių pasiūlė šiuolaikine Lietuvos dramaturgija paremtas idėjas.
Pandemijai iš aktorių atėmus jų didžiausią profesinį džiaugsmą – gyvą ryšį su žiūrovais – teatro kūrėjai ėmėsi ieškoti alternatyvių būdų, kaip neapleisti savo pašaukimo. Vieniems tai tapo proga generuoti naujas idėjas, kitiems – prisijaukinti virtualiąją kultūrą, o štai Vilniaus mažojo teatro aktorius Mantas Vaitiekūnas pasiryžo neberašyti tik sau pačiam ir kolegoms pristatė debiutinę pjesę „Ką/stingas“.
Rašytoją Sandrą Bernotaitę kalbinu nebe pirmą kartą – anksčiau diskutuodavome apie prozą arba kūrybinį rašymą, o dabar, autorei pradėjus rašyti pjeses, kalbamės apie dramaturgijos situaciją Lietuvoje. Taip pat – apie pirmąjį S.Bernotaitės režisuotą spektaklį „Dabar aš esu“ ir žiūrovus, pasiilgusius suprantamų kūrinių.
Laikas skrieja trindamas atminties saugyklas. Šiandien galime didžiuotis mūsų teatru, tačiau ar pamename, kokie žmonės jį įkūrė prieš 100 metų? Tekstas skiriamas Petrui Vaičiūnui – rašytojui, pirmajam pradėjusiam rašyti dramas 1920 m. Kaune įsteigtame profesionaliame teatre. Dramaturgą prisiminti, ypač jo kelią į teatrą ir tarpukario Kaune parašytas dramas, įkvepia ir dar viena proga – šią vasarą minimos P.Vaičiūno 130-osios gimimo metinės.
Klaipėdos dramos teatre režisieriui Oskarui Koršunovui statant lenkų dramaturgo T. Slobodzianeko pjesę „Mūsų klasė“, kartu dirba Gintaras Makarevičius, kuriantis spektakliui scenografiją.
„Metų knygos“ rinkimuose – neįprasta nominantė – Daivos Čepauskaitės pjesių knyga „Aš tave užmiršau“, kurią sudaro trys jau įvertintinos pjesės. Rašytoja pastebi, kad dramaturgijos kūriniai lietuvių literatūroje – lyg nepriimti į „normalių knygų“ kategoriją.
Niekaip neišsprendžianma nacionalinės dramaturgijos stokos problema teatrą kamuoja jau daugelį dešimtmečių. Ypač mažai pagal originalias dramas pastatytų spektaklių galima išvysti vaikiškuose spektakliuose.